TOKAT GAZETESİ

Terör

 

 

Terör denince kanımız donar,elimiz ayağımız donar kalırız.Karşımızdaki düşman gizlidir,sinsidir.Ölümün nerede nasıl geleceğini bilemezsiniz.Belirli bir düzen ve kanun karşısına şiddet,kan ve zulümle çıkar.Kendini kabul ettirmeye çalışır.Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en acımasız saldırısını 10 Ekim 2015’de 10-12 saniye arayla canlı bomba eylemiyle Ankara önünü can pazarı haline getirmişlerdir.Türkiye’nin dört bir yanından emek,barış ve demokrasi mitingi yapmaya gelen insanlar değişik illerden sabaha kadar yolculuk yaparak bayram şenliğini eğlence coşkusuyla demokrasinin ışığı altında barışın emeğin kardeşliğin hoşgörü isteyen insanların sabah saat 10:00 sıralarında kol,bacak,ölü,yaralı kana çeviren terör sevinirken yurt kara bir yasa boğulmuştur.IŞİD/DAİŞ dini inanış ve Allah adına yaptığı bu olayda aslında hiçbir din ve meshebin bu olayı kabul etmesi mümkün değildir.102 insanımızın ölümüne 46 ağır ölümcül yaralı,246 yaralı 3 km.lik bir alana yayılması kabul edilir gibi değil.

Canlı bombanın önceden plan,programla yapmaları, polis merkezinden uzak bir yerleri seçmeleri, polisin bu alanı boş bırakması büyük talihsizliktir.Bu olayla birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en büyük terör saldırısı yaşanmış oldu.

Diyarbakır’ın Suruç ilçesinde canlı bomba eylemi yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz gerçekleştirmiştir.Alagöz’ün,Suriye’de İşid’den bomba eğitimi aldığı bilinmektedir.Bombacı eylemciler olarak bilinmektedirler,her nedense tutuklanmamaktadırlar.Bu kardeşin emniyette Alagöz’ün ailesini başvurusu üzerine her ikikardeşinde emniyette 'terör nitelikli kayıp ' olarak bilinmektedir.Alagöz,HDP’ninDiyarbakır mitingine bombalı saldırı düzenleyen Orhan Günder’in aynı gruba bağlı olduklarını, aynı dönemde Suriye’ye geçerek işid’e katıldıklarının bilgisine ulaşıldı. Yunus Emre Alagöz’ün de eylem hazırlığında olduğu istihbaratı alınmış.Alagöz’ün yakalanması içinde 81 il emniyet müdürlüğüve güvenlik birimleri uyarılmış.

Ankara’daki patlama alanına gelen Adalet Bakanı Kenan İpek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İç İşleri Bakanı Selami Altınok patlamanın olduğu yere incelemelerde bulundukları sırada çevrede bulunan halk protesto etmiş, 'KATİL DEVLET'diye bağırıp pet şişe atmışlardır.

Bu yürüyüşün amaç ve istekleriyle, barış,demokrasi isteyenleri, terör ağır bir şekilde cezalandırmıştır.

Türkiye’yi derinden sarsan bu olay Dünya’da haber olarak ilk sırada verilen Ankara’nın merkezine yapılmasıda düşündürücü.

Bu saldırı Türkiye Cumhuriyeti’ne resmen yapılan bir saldırıdır.Ankara Belediyesi Büyükşehir Meclisi,10 Ekim’deki terör saldırısında 102 kişi hayatını kaybettiği tren garı önündeki meydana 'DEMOKRASİ MEYDANI'adı verilmesini istemiş bu alanada DEMOKRASİ ANITI yapılması yönündeki çalışmayı Büyük Şehir Belediyesi Başkanı kabul etti. Trafik terörü,şehir magandası,siyasi örgütler nereden ve nasıl geliyorsa gelsin bütün millet olarak terörü kınıyoruz.En son 7 Eylül 2015 Dağlıca’da 16 askerimizin pusuya düşürülüp şehit edilmeside başka bir acıdır. Polisimize, askerimize yapılan her saldırı ve şehit haberi Türk Milleti’nin yüreğine acı düşürmektedir. En kısa süre ve zaman içinde bunun önüne geçmeliyiz,geçemezsek millet olarak maddi ve manevi felaketlere hazır olmalıyız.

Terör nedir?

'Belli bir hedef gözeterek toplumda korku ve endişeye sebebiyet verecek şekilde ölümle sonuçlanması planlanan, kişi veya gruplarının silah veya başka bir araçlar kullanarak gerçekleştirdikleri eylemdir.”

Hayvanlar terörist eylemde bulunmazlar. Terörizm insana özgü bir eylemdir. Akıl fikir sahibi bir insanın kendini ifade edebilmesi veya mesaj vermesi için yapılmış olan kanun dışı hareketlerdir. Terör kendi görüş ve düşüncelerini hukuktan daha üstün ve doğru görür. Terörist eylem genellikle bir gruba yada ülkeye mesaj vermek amacı ile yapılır.

Savaşlarda insanlara acı ve ızdırap verenlerdir.Düşünce ve inançları şiddet yoluyla kabul ettirmektir.Kurallara uyulmayansavaşlarsa büyük terör oyunlarıdır.Toplum ve insanları yok eder.Terörizmin hiç bir haklı sebebi olamaz.Peki savaşlarınne kadar haklı sebepleri olur?Dünyanın başka ülkelerinde onlarca insan terör ve savaş yüzünden ölürken neden tepkimizi ve ülkemizdeki olan duyarlılığımızı göstermiyoruz?Nerde bir acı,haksızlık,yanlışlık varsa karşı durmadıkça başkalarıda bizim acımıza duyarlılık göstermez.Bizim bir numaralı belalımız terör.Susup kaderimize boyun mu eğeceğiz?Yoksa hep bir ağızdan teröre lanet mi okuyacağız?Her terör olayında sessiz kaldıkça terör dahada güçlenir.El ele omuz omuza yüksek sesle terörün her türlüsünü kınamalıyız.

Terörün bir başka tanımıda;terörizm güçsüzlüğün, çaresizliğin ve cehaletin kendini ifade şeklidir.Kişiyi terörist bir eyleme ikna etmenin en önemli yolu yapacağı işe inandırmaktır.Terör batıl din inancı ve cehaletle beslenir.Terörü lafla sözle kınayarak üzülerek yok edemeyiz.Toplum olarak nerede yanlış yaptık, yanlışımız, eksiğimiz nelerdir demeliyiz? Kişi ve toplum olarak kendimizi sorgulamalıyız.Yoksa 25 yılda 25 bin şehit verdik, vatan sağ olsun.50 yılda 50 bin şehit verdik yine vatan sağ olsun diyerek biz bu terörü çözemeyiz.Terörün önlenmesi için toplumun bilinç düzeyini yükselterek adaletin hukukun eşit uygulandığı, suçlunun cezasını çektiği bir yerde terör olayları az görülmektedir.Cahil toplumlarda ise zaten insan hayatının fazla bir değeri yoktur.Evrensel barışı evrensel adaleti en önemlisi toplumsal bilinç farklılıklarını azaltmamız gerekmektedir.Bunun başlangıç noktasıda eğitim ve öğretimden geçmektedir.Eğitim insan aklını geliştiren onurlu bireyler yapan etkenlerin başında gelmektedir.Terörün dili dini rengi mezhebi acıması merhameti ülkesi yok.Terör sadece kendi çıkar, menfaat, rahat ve huzurunu düşünür.Terör olaylarını yapanlar ihmali bulunanlar yardım ve yataklık yapanlar mutlaka cezalandırılmalıdır.Yöneticilerde bir olaydan sonra kendini sorgulayıp görevi başka bir arkadaşına bırakmalı.Kendi eksik hata ve yanlışlarını sorgulamalılardır.Terörün her çeşidini lanetliyorum.

Yolumuzun huzur, kardeşlik, sevgi yolu olmasını istiyorum.

 

Süleyman Erkan

 

21 ekim 2015

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat