TOKAT GAZETESİ

Orta Saha yanlışları

Tokatspor’umuz sahasında Tarsus İ.Y. ile 0-0 berabere kaldı. Bu sonuçla namağlup ünvanını devam ettirmesine rağmen klasman liderliğimizi de Manisaspor’a kaptırmış oldu. Mamafih, maçlarımız bitimine daha çok maçlar olduğuna göre, şimdiden takımımızın nerede olacağını kestiremiyoruz. Bize göre bu olayın altından daha çok sular akacağa benziyor. Haydi hayırlısı diyelim.

            Her müsabakada olduğu gibi Tarsus İ.Y. maçında da gözümüze takılan hususlara gelince;

1) Takımımıza olan ilginin ölçüsünü gösteren Protokol Tribününün manzarası maçın seçimler dolayısıyla hafta arası Cuma günü oynanmasına rağmen çok güzel bir görüntü veriyordu. Protokol tribününde kimler yoktu ki…  Hemen hemen Tokat’ımızdaki tüm protokol üyeleri tribündeki yerlerini almış bulunuyordu. Belediye Başkanımızın seçim işleri dolayısıyla maça biraz geç gelmesi, tam yerine oturduğunda takımımızın penaltı kazanması, Belediye Başkanımızın o andaki sevinci, etrafındakilere “gördünüz mü ayağım nasıl uğurlu geldi.” diye göstermesi; penaltı atışı kaçtıktan sonra da üzüntüsü görülmeye değer bir manzara arz ediyordu. Bu olay, artık Belediye Başkanımız sayın Eyüp Eroğlu’nun bu işe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesiydi.

2) Aynı ilgi ve alakanın maç hafta arası oynanmasına rağmen, kapalı tribünün hemen hemen dolu, karşı açık maraton tribününün de oldukça dolu olduğunu gözlemledik. Belediye Başkan vekilimiz Osman Altunordu’nun da maça gelmesi tüm Tokatlıları, Tokatsporluları memnun etti. İnşallah kendisi bu ilgisini önümüzdeki maçlarda da devam ettirir, bunu beklediğimizi beyan ederiz.

3) Tüm maçlarda olduğu gibi takımımızın 12. Adamı olan Cephe 1969 taraftar topluluğunun yaptığı güzel tezahüratlar bu hafta daha çok coşkulu idi. Onlara da tüm Tokatlılar, Tokatsporlular teşekkürlerini iletiyorlar.

4) Protokol tribününün diğer konukları arasında ülkemizin futbol duayeni olan, Süper Lig Hakemi, Tv. Programlarının maç ve hakem yorumcusu Bünyamin Gezer’in de MHK Hakem Gözlemcisi olarak yer alması, maçın devre arasında bölgemizin simidinin ikram edildiği sohbet ortamında Tokat ve Tokatspor hakkındaki sitayiş dolu sözleri, biz spor adamlarını çok memnun etti. Artık iyiden iyiye anlaşılıyor ki Tokatspor’umuz Türkiye futbol kamuoyunda önemli bir yerde bulunuyor.

Tokatspor-Tarsus İ.Y. maçının teknik analizi:

Tokatsporumuzun bu sezon 4 maçını üst üste kazandıktan sonra almış olduğu bu beraberlik tüm Tokatlıları üzdü. Pek tabii ki biz futbol adamları olarak, futbolun içinde bu gibi neticelerin olabileceğini bilsek de, Tokatlıların tabiri ile bizim de mırığımız düştü. Artık tüm Tokatsporlular olarak önümüzdeki maçlara bakmalıyız. İnşallah tüm güzellikler yok olmaz. Biz futbol adamları olarak takımımıza güveniyoruz.

Takımımızı hat hat incelersek;

1) Kalecimiz Polat sahamızdaki her maçımızda olduğu gibi kendisine pek fazla iş düşmemesine rağmen güven veren bir duruşa sahip olduğunu yavaş yavaş göstermeye başladı. Takımımızın geçen hafta deplasmanda oynadığı Eyüpspor maçında da gösterdiği formu bundan sonra yapacağımız maçlarda da göstermesini bekleriz.

2) Defansımızın geri dörtlüsü, sağ bek İbrahim Ethem, sol bek Aytürk Halil, dörtlünün ortasında Kaptan Evren ile beraber küçük Gökhan (Açıkgöz), rakip forvetler tarafından çok baskı görmedikleri için vasat bir maç oynadılar. Yalnız genç stoperimiz kendisini biraz daha geliştirmelidir. Yan beklerimiz de zaman zaman kanatlardan bindirme yapmalarına rağmen kafa hakimiyeti olan santraforumuz büyük Gökhan’a güzel bir orta yaparak gol attıramadılar.

3) Orta sahamızdaki diziliş ve ortaya koyduğu futbol, Ankaragücü maçının dışında diğer her maçta olduğu gibi sahadaki dizilişleri, yer almaları, kimin hangi mevkide, hangi görevde oynadığını belli etmeyen görünümünü bu maçta da ortaya koymuş bulunuyor. Orta sahamızın bu konumu artık tribünlerde oturan spor severleri de rahatsız etmeye başladı. Tribünlerden ilk tepkiyi bu maçta görmüş olduk. Biz bu satırlarda orta sahamızdaki bu yanlışlıkları her yazımızda belirtmemize rağmen yine aynı yanlış dağılışlar devam ediyor. Aslında Teknik Heyetimiz de maç devam ederken bu yanlışları sonradan görüyor, müdahale ederek, futbolcu değişikliklerine gidiyor.

Takımımızın orta sahasında Serkan ön libero, güya Barış sağ iç, Oktaş sol iç, bunlara takımımızda sol açık olarak düşünülen Soner’in de topsuz şekilde, sol iç mevkiine kayıp Oktay’ın yanında yer alması, sağ iç gibi düşünülen Barış’ın zaman zaman güya santrafor arkası gibi pozisyon almaları orta sahamızda karma karışık bir düzen içinde ne rakibi karşılayan ne de hücum pası atabilen görüntü oluşturuyor. Teknik Heyetimiz geçen sezondan itibaren orta saha dağılışında (Ankaragücü maçı da dahil) Oktay devamlı sağ iç, sol içte de geçen sezon Sertaç iken, bu sezon da Oktay devamlı sol iç mevkiinde oynatılıyor. Halbuki Oktay’a bu mevki tamamen ters geldiği için sahada ne yapabileceğini bilmeyen futbolcular gibi dolaşmaya başlıyor. Bir de buna ilaveten güya sol açık olan Soner’in de topsuz şekilde sol içe Oktay’ın yanına gelmesiyle karma karışık görüntü içerisinde orta sahamız görülüyor.

Bize göre Teknik Heyetimiz Serkan’ı orta saha, sağ iç Oktay, sol içte Sarıyer’de geçen sezon devamlı oynadığı gibi Soner, sol açıkta Ankaragücü maçının ikinci devresinde oynatılan Vehbi Furkan’ı yerleştirirse daha faydalı olacağı kanaatindeyiz.

4) Forvet hattımız sağ ileri, sağ açık Serbay, santrafor Gökhan, sol açık, sol ileri güya Soner şeklinde yer alıyor. Sağ açığımız Serbay, bir iyi bir kötü oyununa devam ediyor. Santraforumuz Gökhan da bu maçta da gördük ki henüz geçen sezonki formundan uzak. Takımımıza yeni alınan santraforumuz Emre Torun, bundan sonraki maçlarda ilk tertipte yer verilerek hiç olmazsa Gökhan’ın dikkati çekilmelidir. Bu maçta da olduğu gibi Gökhan ve Emre yan yana duran çift santrafor şeklinde yer alamaz. Ya onlardan biri santrafor arkası gibi geride yer alır veyahut da ikisinden biri oynar. Sol açığımız Soner de çok eski yıllarda şampiyonluğa oynayan takımlarda sol açık oynamasına rağmen fizik kalitesinin azaldığı bu yıllarda eski tecrübesine dayanarak takımın orta sahasında oyunu yönlendiren, final pası atan bir oyuncu konumuna sokulabilir. Kendisinin geçen sezon Sarıyer’de de aynı tip futbol oynadığı tespit etmiş bulunuyoruz. Takımımıza ikinci devrede yol açık mevkiine Soner’in yerine alınan Tuncay’ın da sol ayağını kullanamadığından ötürü yararlı olamayacağı görülmüş olup, geçtiğimiz maçlardaki gibi Serbay’a alternatif bir sağ açık olarak düşünülmelidir.

Takımımızın önünde çok çetin deplasman maçları var. Bu düşünülerek Teknik Heyetimizin geçen sezonda olduğu gibi bilhassa orta sahamızda futbolcularımıza faydalı olabilecekleri mevkilerde yer vererek, başarılı olduğumuz formatta, topun arkasında kalarak oynayabileceğimiz oyun taktiği ile devam etmeleriyle, güzel neticeler alabileceğimi düşünüyor, kendilerine güveniyoruz.

 

Tokatspor’umuza bundan sonraki maçlarında başarılar diler, futbol şansının bizlerle beraber olması temennisiyle, sporseverlere sevgiler sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat