TOKAT GAZETESİ

Yağmur Sonrası

Osman BAŞ

 

 

Gökyüzü maviliğini bulutlara bırakmış, yağmurlar yağmaya, günler kısalmaya başlamıştır. Aralıklarla görünen güneş mevsim uzaklığına çekilmiş, havalar serin günlerindedir.
         Yağmur damlaları bardaktan boşanırcasına yeryüzüne yağmaktadır.
         Sabahın, kuşluk vaktinin ve akşamın kış mevsimi hazırlığı vardır.
         Kuşlar, yarı açık pencereden, odaya gölgesi düşen selvi söğütlerin, ıhlamurların ve çamların dallarına üşüşmeye başlamıştır. Sesli ve sessiz saatlerce sohbet ederler, gönül muhabbeti yaparlar. Duygularını, üşümelerini, gözlerinden akan damlaları kimseye demezler, diyemezler. Bunlar, balkona yakın ağaç dallarından gelen sesleri dinlenme anlarımı süslemektedir.
        Bildikleri, gördükleri, duydukları, yaşadıkları, titredikleri boğazlarında düğümlenir. Yürek esintilerinin notalarını yapmak isterlerde, kâğıtsız, kalemsiz hallerine gülümseyiverirler.
Bilirim, dört mevsim güzelliğini yaşayan ömrün şimdi yeni kış mevsimine uzanış vaktidir.              Yağmurdan önce ya da sonra geceler ve gündüzler ses verir.
         Bestelenen şiirlerin müzikle bütünleştiğinde oluşan estetik ve duygu, yakınlaşır, yakınlaşır, yakınlaşır da el uzanış mesafesinde tüm hazırlığını tamamlayıp vakti bekler.
Kim bilir, bilinmez bir tohum sessizce toprakla buluşur, ıslanır, can alır, hareketlenir, yeryüzüne doğru yeşerir ve büyümeye başlar. Meyve vermek için bütün hazırlıklarını tamamlayıp, “ol” deyince olmak için hazır olur. Buğday olur, başak başak. Yaşadığımız dünyayı güzelleştirmek için, gül olur, çiçek olur.
          Serinleyen, üşüyen zamanın tüm hazırlığı kar vaktine hazırlıktır.
          Bir sabah uyandığımızda her tarafın kar beyaz olduğunu görür, giyinmemize dikkat eder, üşümemek için tedbirler alırız. Kartopu oynadığımız, kaydığımız günleri hatırlarız. Saçaklarda buzlara bakar, önceki yıllara selam göndeririz.
          Artık, sonbahar mevsimi ve dalından kopan yapraklar ömrünü tamamlamıştır.
Vakte hazırlık yapanlar, ambarlarını yaz boyu çalışmalarıyla dolduranların sıkıntıları olmadan bahara ulaşacaktır. Toprak çok önemlidir. Topraktan yeşeren her şey insan için faydalıdır. Yeşeren, boy atan, olgunlaşan, hasatı yapılan ne varsa berekettir, bolluktur, insan hayatını kolaylaştıran olmazsa olmazlardandır.
         İşte, gülümseyiş, merhaba deyiş, huzurun gönül bahçemizde bizi biçimlendiren, yarınlarımıza yön veren kış vaktinden bahara merhaba diyen yürekleri rahatlatacaktır.
        Yağmur sonrası kaleme alınan yazılar, damlalarla ıslanışın serinliğindedir.
 
Gökten gecelere düşen yıldızlar
Bestelenmiş şarkıları söyletir.
Yağmur öncesi ve yağmur sonrası,
Islanan tenime güneş gibidir.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat