TOKAT GAZETESİ

Tokatspor’umuzu desteklemeliyiz

Tokatspor’umuz, grubumuzun üst sıralarında yer alan Ankara Demirspor’u güzel bir oyunla 3-0 gibi net bir skorla mağlup etti. Bu skorla klasmanda da 3. Sırada yer alıyor.

          Maçın hafta arası, yağışlı bir günde olmasına rağmen Tokatspor’umuzun hasta taraftarları takımımızı yalnız bırakmayarak stadyumdaki yerlerini almışlardı.

          Tokatspor-Ankara Demirspor maçında gözümüze takılan hususlara gelince;

          1)Her maçımızda olduğu gibi, Protokol tribününün manzarası takımımıza olan ilginin nabzını gösteriyordu. Başta sayın Valimiz Cevdet Can olmak üzere bu tribünün hastaları yerlerini almışlardı. Yalnız Belediye Başkanımız sayın Eyüp Eroğlu, işlerinden dolayı gelemediğinden bu güzel maçı kaçırmış oldu. Tokatlılar ve Tokatsporlular kendisinin her zaman protokol tribününde yer almasını bekliyorlar.

          2) Gözümüze takılan diğer bir önemli husus da misafirlerimiz arasında TFF tarafından maçın gözlemcisi olarak atanan, takımımızın eski Teknik Direktörü Lütfi Baykuş’un akrabası olan Sivaslı hemşehrimiz Cengiz Baykuş ve rakip takım Ankara Demirspor’un Tokatlı olan Başkanı İbrahim Çelik protokol tribününe ayrı bir renk katmıştı.

          3) Takımımızın 12. adamı olan 1969 Cephe Taraftar Topluluğu da yağışlı hava şartlarına rağmen maraton tribünündeki yerlerini almışlar, takımımızı olanca güçleriyle tezahürat yaparak destekliyorlardı. Tokatsporlular sizlerle gurur duyuyorlar. Teşekkür ediyorlar.

            Ankara Demirspor maçının teknik analizi;

            Takımımızın orta sahadaki yeni yerleşimini ve maçın ilk devresindeki oynadığı futbol Tokatlı tüm futbol otoriteleri tarafından beğenilmiştir. Biz de bu güzel futbolun devam etmesini temenni ediyoruz.

            Takımımızı mevki mevki incelersek;

1) Kalecimiz Mehmet’in, Kaleci Polat’ın son maçlardaki form düşüklüğü sebebiyle kaleyi devraldığı maçta fazla bir iş düşmemesine rağmen güvenli duruşu takımımıza güç kazandırıyor. İnşallah bundan sonraki maçlarımızda istikrarlı bir form göstererek takımımıza faydalı olur.

2) Geri dörtlümüzün sağ ve sol bekleri Ethem ve Aytürk yetersiz fiziklerine rağmen ortaya koydukları futbol oldukça iyiydi. Her iki kanattan da yaptıkları bindirme takımımızın hücum gücünü artırıyor. Yalnız sağ bekimiz Ethem, Galatasaraylı Sabri gibi iyi bir orta yapamıyor. Bize göre ilk olarak bu sezon ikinci ligde oynadığı için sezon başındaki performansı yok. Ara sıra aynı mevkii adamı olan Berk’e de takımda yer vererek Ethem biraz dinlendirilmelidir.

            Defans dörtlümüzün ortasında yer alan Küçük Gökhan ve Kaptan Evren diğer maçlarına rağmen daha uyumlu, daha güvenli görüntü içerisindeler. Fakat tüm defansımızın hava hakimiyeti zafiyetine bir çare bulunmalıdır.

3) Orta sahamızda bu maçta Barış ön libero, Oktay sağ iç, Soner de sol iç mevkilerinde yer almışlardı. Bu yapılanma orta sahamızın pas trafiğini takımımızı tek tek olarak da topun bizde kalmasını sağlayan, zaman zaman pas hataları olmasına rağmen orta sahamızdaki bu yeni yer alış futbolun gereği olan topa hakim olma, pas yapma gibi özelliklere sahip olmasını sağlamıştır. Bununla beraber Soner’in sakatlığından dolayı maçın ikinci devresine Serkan orta sahada yer almasıyla takımımızın birinci devresindeki pas trafiğini kaybetmesine sebep olmuştur. Bunda orta sahamızdaki yanlış yer almanın da rolü olduğu kanaatindeyiz. Şöyle ki maçın ikinci devresinde Barış yine ön libero oldu. Oktay birinci devre oynadığı sağ iç mevkiinde de Serkan yerleştirilmişti. Oktay geçen seneden beri alıştığı başarılı olduğu sağ iç koridorundan ters tarafa (sol içe) geçirildiğinde yerini yadırgıyor, hiç de başarılı olmadığı bundan evvelki maçlarda görülmüştü. Sağ açığımız Serbay’la beraber teşkil ettikleri sağ koridor verimliliği de takımımızın pas yüzdesiyle beraber hemen hemen ortadan kalkmış oluyordu. Halbuki ikinci devre Serkan ön libero birinci devrede olduğu gibi Oktay sağ iç Soner’in yerine sol iç olarak yerleştirilebilirdi. Veyahut da Barış ön libero sağ iç Oktay sol iç Serkan şeklinde yer alınabilirdi.

4) Forvet hakkında sağ açık (sağ ön) Serbay, Tokatspor’un yaptığı son maçlarda en formda olduğu bir maçı oynadı. Direk oyuna tesir eden hareketler yaptı (bir asist, bir gol, kendisinin attığı ikinci gol). Maçın ikinci devresinde kendi kulvarında oynayan Oktay sağ iç koridorundan sol iç mevkiine geçirilmeseydi daha verimli bir futbol oynayabilirdi. Takımımızın bu maçta santrafor mevkiine Emre’ye yer verilmesi doğru idi. Santrafor Emre sakatlanmasına rağmen attığı bir güzel gol ve oynadığı futbol iyiydi. Emre’nin yerine oyuna giren Gökhan’ın halâ formsuzluğu devam ediyor. Geçen seneki Gökhan’ı mumla arıyoruz. Sol açık mevkiinde de sol ayağı olmamasına rağmen yer alan Aykut geçen maçlarına nazaran daha faydalı daha gayretli bir futbol oynadı. Serbay’ın oyundan çıkması ile sol açıkta yer alan Tuncay bu mevkiinin adamı olduğu intibasını verdi.

Hülasa olarak takımımız bu hafta Ankara Demirspor maçında ortaya koyduğu futbol bilhassa birinci devredeki futbolu bizleri hayli tatmin etti. Devamını bekliyor, başta yönetim kurulumuz olmak üzere teknik heyetimizi, genç menajerimizi, tüm futbolcularımızı tebrik ediyor, bundan sonraki maçlarda da başarılar diliyoruz.

Bu kadar güzelliklerin mutlulukların yer aldığı 2015-2016 sezonunda aldığı güzel neticelerle tüm Tokatlıları birinci derecede öne çıkarttıran Tokatspor’umuzu tüm Tokatlılar olarak desteklemeliyiz. Başta yeni seçilen siyasilerimiz hemen az veya çok olsa da maddi yardımlarda bulunmalıdır. Bunlara ilaveten Sayın Valimiz Sayın Belediye Başkanımız bu meselede birinci derecede sorumludur. ‘Biz yokuz’ diyemezler. Şehrimizde Tokatlıların alışveriş yaptıkları marketler, ticaret merkezleri, iş merkezleri, tüm ticari kuruluşlar Tokatspor’umuza yardımcı olmalılar ve desteklemelidirler.

 

Tokatspor’umuzun bundan sonraki yapacağı maçlarda başarılar diler, sayın sporseverlere saygılar sunarız. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat