TOKAT GAZETESİ

USTA!

Usta kelime anlamıyla bir meslek üzerinde en hassas ve incelikleri bilen, yapan kişidir. Osmanlı Devletinin ilk kurulduğu dönemde (Ahilik) vardı. Ustalıkta o dönemde yalan, yanlış, haksız, şaibe, göz aldatma gibi bir söz olmazdı. Zamanla ustalık değer ve niteliklerini halkın gözünde kaybettikçe, ustaların maddi manevi değerlerini de düşürmeye başladı. Çevremize baktığımızda bir hayranlık, güzel eser varsa o usta ve ustaların eserleridir. O eserlerdir ki yüzlerce yılları geride bırakıp günümüze kadar gelip ulaşmıştır, onurlu, başı dik, insanlığa hizmet ederek. Bundan sonrada daha nice yüzyıllar insanlığa hizmet etmek için başı dik, anlı açık yaşayacaktır.

Bulunduğumuz il, ilçe ve beldelerde bu eserlerin değişik tür ve özelliklerine rastlarsınız. Günümüzde yaşayan ustalara bir bakalım. Eski teknik, teknolojisi ile imkanlardan uzak yaşamış ustalarla karşılaştırdığımızda hangi usta daha iyi, yetenekli sizce? Bu günün ustaları daha iyi verimli ve teknik olması gerekmez mi? Eski ustalarda esere şan, şöhret ve hayat vermek vardı. Günümüz ustalarında ne kadar para kazanabiliriz, kısa yoldan nasıl zengin oluruz, günü nasıl kurtarırız duygu ve düşüncüleri hakim. Kimileri kendi el beceri ve yeteneğini kullanmışlar, kimileri bir usta yanında çırak olarak yetişip, işi tam öğrenmeden işe atılmışlar. Kimileride eğitimini görmüş ama pratikten nasibini almamışlar.Adına ne derseniz deyin günümüz ustaları tam ve yeterli kendilerini yetiştirmiş değiller.

Günlük hayatımızda hangi meslek dalı olursa olsun, hangimiz ne kadar memnunuz? Verilen paranın karşılığında nasıl bir memnuniyetle ayrılıyoruz? Daha çok memnun olmak için büyük şirketlerin servislerine akın etmekteyiz. Bu da daha çok para karşılığında müşterinin yıpranması demektir. Kısacası ne kadar para o kadar iyi hizmet ve ustalık...

Yaşantımızda yapılan işlerin yüzde 75'inden memnun değiliz. Ustanın yaptığı işten memnun olmayan, ustanın bildiğinden şaşmaması, bilgi ve becerinin eksik oluşu, iş yaptığı kişiyi üzmektedir. Belki yüzde 20-25'i ustalardan memnun olanlar vardır.

Bilmem siz hiç bir usta çalıştırdınız mı? Çalıştırmadıysanız çalıştıran birilerine sorunuz bakalım ne kadar memnun kalmışlar! Belki de ustalarında haklı tarafları vardır. Uzun zaman ve emek karşılığı az para vermek, sigortasız çalıştırmak, geçici ve az bir süre iş vermek ve diğer sebepler gibi.

Peki yok mu bunun bir çaresi? Daha iyi usta çalıştırmak kaliteli iş yaptırmak, bunun karşılığında hak ettiği parayı vermek. Karşılığında müşteri memnuniyeti görmek. Elbette vardır. Bu işin ciddi olarak devlet millet olarak ele alıp çözülmeli. Küçük yapılan işlerle büyük ve güzel görüntüler elde ederken, şehre ve bulunduğumuz mekanlarda canlılık veririz. Hem ekonomi canlanır. Hem insanlar bir şeyler yapmanın huzur ve mutluluğunu yaşar. İyi yaşamanın yolu iyi düşünmek, iyi okumak, araştırmak, çok çalışıp bol para kazanıp herkesle paylaşıp refah yaşamaktan geçmektedir.

Haydi Usta İş Sende, para kazanmak yerine insanın gönlünü kazanın. Göreceksiniz o zaman hem saygıyı, değeri hem de parayı kazanacaksınız. Aksi takdirde para kazanmak için hayat mücadelesinde boğulup, debelenip duracaksınız.

Usta öğrenendir, öğrencidir, araştıran inceleyendir.

Usta bilgedir, öğretendir, yol gösteren rehberdir.

Ustanın yaşayan şehrin her köşesinde aldığı nefes, ses, geleceğe ışık tutan yoldur.

Yolunuz açık olsun, sevgi dolu yüreğinizde vatana yapacağınız hizmetle dolu olsun.

 


Süleyman Erkan
14-10-2015

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat