TOKAT GAZETESİ

(Kültür Sanat Edebiyat Dergisi)

GÜNCEL SANAT

(Kültür Sanat Edebiyat Dergisi)

 

            “Güncel Sanat;Kültür, sanat, tarih, bilim, dil, iletişim, müzik, edebiyat alanlarında eser yayınlamak için çıkmaktadır. Bu tür alanlarda özgün araştırma makalelere, denemelere, derlemelere ve güncel edebiyat alanlarındaki çalışmalara yer veren iki ayda bir yayınlanan hakemli bir dergidir.”Yayın İlkeleri bölümünde, genel yayın kuralları ile ilgili açıklama bu cümlelerle başlıyor ve devam ediyor.

            Güncel sanat dergisi Alanya’da çıkıyor.  Yayına başlayalı 7 yıl oldu. Kasım –Aralık 2015 sayısı ile de 39. sayıya ulaştı.

            Yurt içinde ve yurt dışında temsilcileri olan derginin her sayısı yazı işleri müdürü Aslan Bayır tarafından bana ulaştırılıyor. 80 sayfa olarak çıkıyor. Makale, söyleşi, deneme, şiir edebiyatın tüm alanlarında örnekler görmek mümkündür.

            Dergilerin yayınlanmasındaki her aşamayı bilirim. Yapılan iş zor iştir. Zora talip olmakta zordur. Lakin bu bir sevdadır, bu sevda her sayı okuyucuya ulaştığında mutluluğa dönüşmektedir.

            Cemil Meriç  “Dergi, Hür Tefekkürün Kalesi” diyor.

Dergi çıkarmak, yokluğun güdül ekmeğine bandığı gönüllerde elimizi değil tüm vücudumuzu taşın altına koymaktır. Sözdür, sözlüktür.Dergi, görmektir, farkına varmaktır, farkına vardırmaktır.Okumak, yazmaktır. Dergi bir emektir. Dergi erişilmez bir güzelliktir.

Bir sevdadır bir aşktır.Gönüllerden gönüllere uzanan bir dil ve düşünce köprüsüdür.

Dahası Türkçe’dir.

            Sayfalara aktığımda edebiyat dünyasında kendine yer bulmuş isimlerinde var olduğunu görüyorum. Okuyucunun hemen her alanda zevkle okuyacağı yazı ve şiirlere ulaşacağı seviyeli, dolu dolu Güncel Sanat dergisinden örnek yazı ve şiirleri okuyucularımla paylaşıyorum.

            Ali Kocatürk Bakiye şiirinde;

            “Çocukluğumdan geriye / en çok / oyuncaksızlığım kaldı. /

            Sahi, bir el arabam / bir de babam / vardı. “

            Abdulkadir Güler Bir İstanbul Hatırası şiirinin son bölümünde;

            “Bir romandır, bir destandır, bir öyküdür pul pul

            Bir şiirdir, efsanedir, bir şarkıdır, bir türküdür İstanbul…”

            Hayatımızın unutulmazları arasında olan yerler vardır. İnsanın, doğduğu, çelik çomak oynadığı, düştüğü, ıslandığı, ağladığı, mutlu olduğu, eş, dost, akraba ve ailesinin yaşadığı köy, kasaba ve şehirler çok özeldir. Nerede olursa olsun, şartları ne olursa olsun, küçük ya da büyük hiç önemli değildir. Güneşi orada görmüş, doğayı orada tanımış, istediğince koşmuş, uçmuş, uyumuş dünya cennetidir. Geceleri ay ve yıldızlarla sohbet ettiği, dolunay’a selam verdiği yerdir. Çocukluğu ve gençliğine mühür vuran unutulmazların temel taşını oluşturan duyguların zirvesidir.

İşte bu duyguların bir örneği, Alanya’da yaşayan Aslan Bayır hoca kültür ve sanat alanında önemli çalışmalar yapıyor.

            Denemeler, söyleşiler, hikâye ve masalların şiirlerle beslendiği Güncel Sanat dergisine ulaşıp inceleyen okuyucularım yazdıklarımın ötesinde edebiyatımızın güzel örnekleriyle bir yolculuk yapabilirler.

            “Beşikte başlayan mezarda biten,

            Sevdanın peşinden koşana bakın,

            Dalgalı başında dumanlar tüten,

            Yaktığı ateşe düşene bakın.”

            Mehmet Nacar’a ait bu dörtlükle yazımı tamamlıyor. Kültür, sanat, edebiyat dergisi Güncel Sanat’a uzun soluklu yayın hayatı diliyorum.

 

            Osman BAŞ

 

            12.11.2015 /Ankara

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat