TOKAT GAZETESİ

Allah’a Firar Etmek” kitabının yazarı Fatih Özkan

“Allah’a Firar Etmek” kitabının yazarı Fatih Özkan: “Kuralları uygulayan bir öğretmen değil kuralları değiştiren bir öğretmen olmak istiyorum o yüzden olabilir.”

            *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Bugüne kadar hangi okullarda okudunuz ve nerede çalıştınız?

FATİH ÖZKAN: Ben Fatih Özkan, Ordu ile Çamaş ilçesi doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Giresun da tamamladım. Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden 2015 yılında mezun oldum.

            *Yazmaya başlama hikayenizi anlatır mısınız? 
FATİH ÖZKAN: Yazmaya başlama hikayem yok sayılır. Bu bir dert patlamasıdır. Son raddede artik yazmaya başladım herhalde. Yani insanlara anlatamadıklarımı kâğıtlara anlattım diyelim. Ve bir ramazan ayında yazdım ve bitirdim kitabımı.

            *Ailenizin çabalarınıza bakış açısı nasıl?
FATİH ÖZKAN: Ailem çabalarımı destekliyor. Hepsi memnun kalıyor. Bu da güzel bir şey yani insanların destek vermesi motive ediyor sizi.

            *Kitabınızı nasıl bir ortamda yazdınız?
FATİH ÖZKAN: Yazma hikayem dediğim gibi Ramazan ayında köyde büyüklerim ile kalıyordum. Gece teravihten sonra zamanımı sahura kadar kitabı yazarak değerlendiriyordum. Aslında kitap yazma düşüncem de yoktu öylesine yazıyordum. Sonra baktım sayfalar ilerliyor devam ettim derken de kitap bitti.

            *Kitap çıktıktan sonra nasıl duygular yaşadınız?

FATİH ÖZKAN: Kitap yoğun bir dönemimde çıktı. Hem üniversitenin son zamanı idi. Hem de yardım derneği olarak faaliyet yürütüyorduk. Bu kadar yoğunluk arasında açıkçası kitabın çıktığını bile anlamadım.

            *Yeni çalışma planlarınız neler?

FATİH ÖZKAN: Her an aklıma güzel fikirler geliyor. Ama hepsi içimde kalsın. İlerisi için sürpriz olsun. Şunu söyleyebilirim ama yakında yeni bir kitabım okuyucularla buluşacak inşallah.

            *Genelde öğretmenler emekli olunca kitap çıkarır siz ise baştan başlamışsınız neden?
FATİH ÖZKAN: Belki de kuralları uygulayan bir öğretmen değil kuralları değiştiren bir öğretmen olmak istiyorum o yüzden olabilir.

            *Kitap çıkarmanızın genç öğrencileriniz üzerinde etkisi ne oldu?
FATİH ÖZKAN: Öğrenciler nezdindeden ziyade gençler yani okuyucular kitabı beğendi. Hatta sohbette kullananlar oluyormuş. Tavsiye edeceğimiz bir kitap diyorlar. Açıkçası bende beklemiyordum böyle güzel tepkiler. Ama çok memnunum gelen yorumlardan.

            *Genç yaşta kitabı olan yazar olmak nasıl bir duygu?
FATİH ÖAKZN: Yazar olmak aslında veballi bir duygu. İnsanları yanlışa yönlendirmemek için çabalamak gerekiyor. Yanlış bir bilgi vermemek için daha fazla azim gerektiriyor.

 

            *İyi yazar olmak isteyenlere ne tavsiye edeceksiniz?
FATİH ÖZKAN: Gençlere bol bol değerli kaynakları okumalarını ve bu işi kitap çıkarmak için değil de tebliğ yapmak ve emri bil maruf neyhi anil münker için kullanmalarını tavsiye ederim. Yani bu yol ile cihad edebilirler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat