TOKAT GAZETESİ

ÖĞRETMEN EVLERİ KİME HİZMET VERİR?

 

            Öğretmen evleri iyi niyetle öğretmenlerin barınma, yeme-içme ve eğitim ile ilgili sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için 12 Eylül Darbesinden sonra kurulan Ulusu hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından kurulmuştur. Türkiye’de her kurum başlangıçta hep iyi niyetlerle kurulur. Bir süre güzel devam eder. Daha sonra amacını dışına çıkarak başka alanlarda faaliyet gösterir.

            Öğretmen evleri de iyi niyetlerle kurulmuştur. Öğretmenevi, Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu uygulama Yönergesi: I.Bölüm Madde.3’deki ç,d ve e fıkralarında eğitim çalışanları ile ilgili şöyle der:

            ç: Eğitim çalışanı yakını: Bakanlık kadrolarında görev yapanlar ile özel öğretim kurumlarındaki eğitim personelini ve bunların emeklilerini,

            d: Eğitim çalışanlarının anne, baba, eş ve çocuklarını,

            i: Öğretmenevi, öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu: Asli fonksiyonları eğitim çalışanlarının konaklama ihtiyaçlarını karşılamak olan, aynı yeme-içme, spor, eğlence ve eğitim ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri de bünyelerinde bulunduran kurumları.

            II. BÖLÜM Madde.4(I) de ki 1 ve 2’ci fıkralarında da:

I.             Kurumun asıl amacı eğitim çalışanlarının konaklama ihtiyacını karşılamaktır. Bununla birlikte dinlenme ve eğlence ihtiyaçlarını da imkânları ölçüsünde yerine getirir.

II.           Kurum, eğitim çalışanlarının sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile mesleki eğitim alanında gelişimlerine ilişkin faaliyetlere imkânları ölçüsünde destek sağlar.

            Öğretmen Evlerinin amaç ve ilkeleri açık; Çalışan öğretmenlerin, emeklilerinin, anne-baba, eş ve çocuklarının konaklama ihtiyaçlarını, yeme, içme, spor, eğlence, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını kendi imkânları ölçüsünde karşılamaktır.

            Bu gün maalesef öğretmen evleri gerçek anlamda öğretmene hizmet veremiyor. Öğretmen evleri yönergelerinde olduğu gibi, kâr amaçlı kurulmuş yerler değildir. Yeme –içme özele ihale edilmiş öğretmenlerin yararlanacağı yer olmaktan çıkarılmıştır. Öğretmenevi gibi kendi personeline hizmet eden yerlerde: mesela, Polisevi lokali, DSİ lokali, Köy Hizmetleri, Tedaş ve bunun gibi yerlerde çay 40–50 kuruş arasında iken Tokat Öğretmenevinde 75 kuruştur. Oyun ücretleri de aynıdır. Barınma ücretleri de diğer kurumların işletme yerlerine göre astronomik fiyatlardadır. Bir yerden başka bir yere gittiğinizde aracı koymadan oradaki öğretmenevinde öğretmen olarak kalmanız oldukça zordur. Ama başka kurumların kalburüstü kişileri rahatlıkla buralarda kalabiliyor ve öğretmenevlerinin diğer imkânlarından istifade edebiliyorlar. Bu ayıp kimin?

            Aralık ayı girdi. Her taraf bembeyaz karla kaplı... Her yerde kaloriferler yanıyor, sadece Tokat öğretmenevinde yanmıyor. Öğretmenler dertli… Nedeni sorulduğunda bazı arkadaşlar yöneticilerden  “Isınmak isteyenler evlerine gitsin mealinde” cevaplar almışlar. Kaloriferler kış aylarında yanmazsa ne zaman yanacaktır. O zaman onların orada bulunma nedenleri nedir?

            Alt katın temizliğine azami dikkat gösterilmiyor. Tuvaletlerde de durum aynı. Alt katta bir klozet var o da tıkalı ve çalışmıyor.

            24 Kasım Öğretmenler günü nutuklarla ve büyük övgülerle kutlandı. Afişler asıldı methiyeler yapıldı. Her yıl 24 Kasımda bütün Öğretmenlere çay bedava verilirken bu yıl verilmedi. Öğretmenlerden bir bardak çayı mı esirgediniz? Bazı öğretmen evlerinde yemek verilmiş ve siz çayı esirgediniz. Hani öğretmenlik kutsaldı. Kutsallara böylemi saygı duyulur.

            Bir şair’in dediği gibi:

            “Öğretmen kutsaldır ana gibi,

            Öğretmen kutsaldır baba gibi…”

            Öğretmenler önce kendilerine saygı göstermeli ve ona hizmet etmelidir. Kendine yar olmayanın hiçbir değeri olamaz.

            Kendileri sıcak yerlerde oturup mensubu olduğu insanlara saygı göstermeyen ve onları hiç dikkate almayıp es geçenlerin de düşünüp taşınmalarında fayda vardır diyorum.

            Çalışan veya çalışmayan bütün öğretmen arkadaşlarıma saygılar sunuyorum.

 

            Öğretmen her şeye layıktır. Çünkü o insan eğitimiyle uğraşandır.    

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat