TOKAT GAZETESİ

Yeni bir devir

Yeni bir devir

 

 

Tokatspor’umuz sahamızda Samsunspor, Osmanlıspor gibi üst kümelerde bulunan takımları Türkiye Ziraat Kupasında elemiş olan Tepecikspor’u mükemmel bir futboldan sonra 4-1’lik bir sonuçla yendi.

Takımımız yönetim kurulumuzun gereksiz ve zamansız bir şekilde aldığı olağanüstü kongre kararı ile belirsizbir ortamdan dolayı kaos yaşamış, futbolcularımız ve teknik adamlarımız etkilenmişlerdir. İnşallah bu hafta kulübümüzün yeni yönetim kurulu belirlenir. Takımımız da Tepecikspor önünde aldığı bu güzel neticeyle yoluna devam eder.

Tokatspor ile Tepecikspor maçında gözümüze takılan hususlar gelince;

1) Her hafta Tokatspor’umuzun nabzını tuttuğumuz protokol tribünündeki manzara geçen maçlara göre daha iyiydi. Her ne kadar dış ülkelerde bulunan Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımız bulunmamasına rağmen Belediye Başkan Vekili Sayın Abdullah Karataş ve Belediye Plevnespor Asbaşkanı eski Tokatsporlu futbolcu olan Sayın İsmet Yiğit yerlerini alarak bu güzel maçı izleme fırsatı bulmuşlardı. Diğer konuklar arasında başta bayan yöneticimiz Işıl Hanım olmak üzere bazı yönetici ve futbolcularımızın eşleri ile birkaç yöneticimiz protokol tribününde yerlerini almışlardı.  Pek tabi ki protokol tribününün müdavimleri her zaman olduğu gibi yerlerini alarak maçı izlemişlerdi.

2) Takımımızın 12. adamı olan Cephe1969 taraftar topluluğu takımımıza yaptığı güzel tezahüratların yanı sıra kulübümüzün başkanı olarak görmek istedikleri hemşerimiz Sami Ülkü lehine tezahüratlarıyla dikkat çektiler. Hele hele maçtan sonra futbolcularımızı bulundukları tribünün önüne davet ederek onları onure ederek kutlamaları bize göre bu çok yerinde ve güzel bir davranıştı. Tüm Tokatlılar sizlerle mutlu oluyorlar, teşekkürler, teşekkürler.

3) Havanın bu kış gününde bu kadar güzel olması güzel bir futbol maçı seyredilmesi birbirinden güzel gollerin atılması, tribünlerde oturan seyircilerimizi heyecanlandırmıştır. Top yekun tüm tribünlerden taraftarlarımız takımımıza yaptıkları tezahüratlarla desteklemişler, bilhassa teknik direktörümüzün taraftarlarımıza alkışlattırmak için oyunun sonuna doğru çıkardığı futbolculara yaptıkları tezahüratlar, alkışlamalar gayet seviyeliydi.

            Tepecik maçının teknik analizine gelince:

1)Takımımız grubumuzda önemli bir klasmanda bulunan İstanbul Tepecikspor’u güzel bir futboldan sonra 4-1’lik bir skorla yenmesi, atılan birbirinden güzel goller, gollerin hazırlanışı, takımımızda şimdiye kadar az gördüğümüz final pasları ve yapılan varyasyonlar Tokatsporlu taraftarlar tarafından zevkle seyredilmiş ve takdir edilmiştir. Takımımızın bilhassa maçın ikinci devresinde sahaya yayılışı, ikinci ve üçüncü bölgeyi kapatarak yaptıkları kontrataklar, merkezden araya atılan final pasları, sağ ve sol kanatlardan yaptıkları ataklar, Tokatlı futbol adamları başta olmak üzere tüm Tokatlı futbolseverlerin takdirini kazanmıştır.

Takımımızı mevki mevki incelersek;

a) Kalecimiz Mehmet maçta fazla iş düşmemesine rağmen güvenli bir kaleci duruşu ile durması ve pozisyonlara yerinde müdahale etmesi kendisi için artı sayabileceğimiz performansları idi. Keleci Mehmet alt yapımızdan yetişen Tokatlı bir kaleci olduğundan Tokatspor’umuzun yaşaması için her türlü örnek teşkil edecek bir davranış beklemek isteriz.

b) Defans bloğumuz sağ bek Berk sol bek Aytürk defans görevlerinin yanı sıra zaman zaman kanatlara inerek takımımızın hücum varyasyonlarına katılmaları normal idi. Bizce bu ataklar daha fazla olmalı. Defansımızın merkezinde oynayan Emre ve kaptan Evren uyumları iyi. Bilhassa Emre bu maçta gösterdiği performansını defansımızın kafa hakimiyeti zafiyetini ortadan kaldırmış oldu. Takımımız birinci golündeki kornerden gelen topa çok iyi yükselerek vurduğu topa kafa gölü nefisti.

c) Orta sahamızın dağılışı diğer maçlara nazaran daha iyiydi. Barış ve Özgür Meriç iki ön libero Oktay ve santrafor arkası ile ileri orta sahada yer almışlardı. Bilhassa Oktay oynadığı güzel futbolla dikkati çekti. Forvetimizi arkadan destekleyerek attığı final pasları topla devamlı ileri oynayarak gol pozisyonuna girmeleri gayet yerinde bir davranıştı. Orta bloğumuzun ön liberoları Barış ve Özgür Meriç bilhassa top rakipteyken daha iyi yer almalı ve rakipten topu çalmaya gayret göstermelidirler. Orta sahamızda Oktay başta olmak üzere diğer orta saha elemanlarınınsa hücum bölgesinde daha fazla gitmeleri ataklara daha fazla iştirak etmelidirler.

d) Forvet hattımızda sağda Serbay santrafor Emre Torun sol açıkta Soner diğer maçlarımıza nazaran daha iyi futbol oynadılar. Bilhassa maçın ikinci devresinde ilerde Emre ve Serbay kalarak 4-4-2 gibi bir düzende oynayarak bir iki düzende oynayarak takımımızı zaman zaman iki forvetimizle kontratak yaparak çeşitli gol pozisyonlarına girmişlerdir. Sol dışta oynayan Soner bu maçta gereksiz bir şekilde topsuz orta sahada yer almak yerine kendi kulvarında kalmış maçın sonlarına doğru da orta sahada yer almıştı. Takımımız sol dış (sol açık) mevkiine sol bek olarak transfer edilen Furkan sitil olarak sol dış (sol açık) olarak denenmesi daha iyi olacağı kanaatindeyiz. Furkan’dan geçen sene sol bek olan daha sonra sol açık oynatılan Mutlu gibi yararlı olacağını düşünüyoruz. Takımımızın gol pozisyonlarına girmesi futbol adamları olarak bizleri tatmin etti.

            Hülasa olarak takımımızın bu maçta gösterdiği futbolun önümüzdeki maçlarda da devam etmesini temenni ediyor, Sami Ülkü ile gelecek yeni yönetim kurulumuzun Tokatspor’umuzu yeni bir devreye taşıyacağını düşünerek şimdiden yeni seçilecek yönetim kurulumuza başarılar dileriz.

            Sayın spor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat