TOKAT GAZETESİ

Küçük adımlarla uzun yollar alırsınız

''Yollar yürümekle  aşınmaz.'' S. Demirel. Demişti. Yolları da, insanı da zaman  öyle bir aşındırıyor ki farkında bile olmuyorsunuz geçen zamanın. Farkında olduğunuzda da her şeyin eskidiğini fark ediyorsunuz? İlk adım çok önemlidir. İlk adımı atan insan ne yapacağını nasıl yapacağını, neyi ne kadar hedeflediğinin planını yapmıştır. Cesaretiyle, emeğiyle, bilgisiyle bu yolda  yürümeyi kendine hedef koymuştur.

Bir adım, bir metreden küçüktür. Gideceğin yol ne kadar uzak, zor ve çetin olursa olsun hedefe ulaşmak için zamanı kullanmanız yeter. Çocukluğunuzda hayata atılmak  için her bir bireyin bir hayali, amaçladığı bir meslek vardır. O meslek ve hayale ulaşmak için ne mücadeleler, ne adımlar atılmıştır. Tam istediğiniz seviyeye çıkmasanız da küçük adımlar, bizleri istenilen yere getirmiştir.

Eski zaman diliminde yaşayan insanlar sabırla, inatla uzun yolları, hatta kıtalar arası mesafeyi küçük adımlarla ulaşmayı başarmışlardır. Yolculuk sırasında açlık, tabiat engelleri, yırtıcı hayvanların saldırısı, uykusuzluk, hastalık kısacası yaşama dair ne gibi zorluklar varsa, küçücük adımlarla aşılmıştır. Günümüz insanı bu zorlukların ne kadarına katlanabilir. Bilim adamları da küçük düşüncelerini sabırla, inatla birleştirerek büyük işler yapmamışlar mıdır? Veya büyük bir cismi sabırla parçalayıp  hücrelerine ayırıp, bilinmeyenleri bulmamışlardır. Mucitlerin hayat hikayelerine bir bakıp inceleyiniz? Hangisi rahat, refah ve mutlu bir hayat sürmüştür.

Başarıların hiç biri tesadüfen değildir. Başarı başaracağım diyenlerindir. Başarmak için önce sevmek, sonra da istemek gerekir. Her başarının bir alt yapısı, uzun bir evresi, hazırlık dönemi vardır. Saat dile gelmiş, insana demiş ki ''--Sen insan, ben de zaman. Beni ve aklını iyi kullan.''

Yeni yetişen nesile ve ona sahip çıkan aile ve toplumlara şunu acık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, iyi bir birey yetiştirmek oldukça zor, zahmetli, uzun bir süre ister. İnsanı yetiştiren aile de, öğretmen de, toplum da bilgili, eğitimli, görgülü ve sabırlı olması gerekir. Küçük bir bebek sürünme aşamasından ilk adımı atarak tecrübe eder ve o yürüyüşün sonu gelir. İlk konuşulan kelimelerden sonra da diğer kelimelerin sonu gelir. Konuşmaya başlar insan. Küçük sermaye ile bir iş yeri açan, büyük bir işletmeci olabilir. Düzenli okuyup araştıran, ilerde bir bilim adamı olur. Saygın insan olma özelliğini kazanabilir. 

Kendimiz için bu gün küçük bir adım atalım. Konu ne olursa olsun. Bir iş, konu, bir eylem seçin. Hem kendiniz için, toplum, vatan için, tüm dünya için küçük bir adım atın. Hiç bir şey yapamazsanız bir kitap okumaya başlayınız? Birilerine başlatınız? Kısa bir yürüyüş eylemi yapınız? Bir ihtiyacı olana maddi ve manevi destek vererek, küçük bir adım atınız? Belirli bir süre sonra  göreceksiniz ki uzun yollarda nasıl mutlu olursunuz?

Yolunuz sevgi yolu olsun.

 

    Süleyman ERKAN 

13-12-2015

Şişli- İstanbul.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat