TOKAT GAZETESİ

MERHABA BAŞARI…

Okullarda hangi yaş gurubunda olursa olsun, güle oynaya koşarak sınıflara giren çocukları gördükçe başarıya kilitlendiğim ve öğretmen okulu imtihanlarına hazırlandığım günleri hatırlıyorum. Çocuklardan beklenen en önemli sonuç başarıdır.

            Elbette eğitim alan öğrencilerden beklentiler bellidir. Devamında başarı dolu bir karne, teşekkür ve takdir belgeleridir.

            Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Öğrenciler yoğun günler yaşıyor.

            Ailelere, okula ve öğretmenlere elbette önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Her yaş gurubundaki çocukların anlaşılması, hoş görülmesi ve başarı için katkıları gerekmektedir.

            Zihinsel, duygusal ve fiziksel mevcudiyeti en üst seviye de sevk ve idare etmek,  başarıyı kolaylaştıracaktır.

            Eğitim çağındaki çocuklar kendilerinin bir değer olduğunu, önem taşıdıklarını bilmelidirler. Bu alanla ilgili araştırmalar yapmak, düşünmek, ne yapmak istediğini, nasıl huzura ve mutluluğa sahip olunabileceğinin bilinmesi önemli bir ayrıntıdır.

Akademik başarı, kelimesini son yıllarda çok duyuyoruz.

Küçük bir tarama yaptığımızda detaylı bilgilere de ulaşıyoruz.

Akademik başarıyı öne çıkaran birçok yaklaşımla karşılaşıyoruz. Akademik başarı anlam ve söylemin içinde ne varsa, dışarıda nereye ulaşıyorsak başarı göstergemizi olumlu yönlendirecek bulguları bir araya getirebilirsek iyi bir çalışmanın temelini atmış oluruz.

Anne ve babaların okul başarısı için çocuklarda güven, merak ve öğrenme zevki oluşmasının önemli olduğunu bilmeleri gerekir.

Bu noktada görevi olanlara akademik öneriler de getirmek gerekir. Birden çok alan içinde sosyal başarı için birkaç söz ifade edersek.

Sosyal başarı, kendini ifade edebilme, sosyal faaliyetlerde etkin olarak rol alabilme spordaki başarıyı, müzikteki finali, hayatın her hangi bir alanında ipi göğüsleme ile ifade edilebilir.

Başarı sadece notlarla anlamlandırılmış olarak değil, sosyal görüntü ile de kendini bulmalıdır.

Akademik başarı üzerinde durduğumuzda her alanda kendisinin değerlendirildiğini görebilmesi, sosyal başarıya doğru yol almaktadır. Sosyal başarı, iletişim becerileri, yaşadığı ve bulunduğu yerlerde kendini tam ifade edebilme, ilişkilerde dengeyi koruyabilme, kendini anlatma başarısını yakalamak diyebiliriz. Bulunduğu ortamın sağlıklı, mutlu, kendine güveni tam ve doğal birey olmayı başarmasıdır.

Kendi olmak. Gurup için de kendine güvenli, paylaşma ve birlikte iş yapabilmeye hazır olmak.

İşte bu nokta hem okulda hem ailede hem de toplumda başarıya ulaşmanın anahtarını elde etmiş oluruz.

Eğitim öğretimdeki başarı ne kadar önemliyse, hayata hazırlanmak da önemlidir.

Sosyal başarı, hayatta başarılı olmanın kapılarını aralayacak, herkesi memnun ve mutlu kılacak sonuca ulaştıracaktır.

Gelişen teknoloji ve beraberinde gelen yenilikler ve kolaylıklar, problemleri de beraberinde getirir. İnsanlar teknolojiye ulaşınca tüm problemler yok olmamaktadır.

İnsan teknolojiye ulaşınca, zorluklarıyla da mücadele etmek zorunda olduğunu bilmelidir.

Her insanın hazır olduğu, bulunduğu nokta bilinirse birçok problemde kendiliğinden hal olacaktır. Birileriyle, akranlarıyla kıyaslamak gerekmez. Öğrenmenin insana özgü yolları vardır. Duyarak, görerek, yapıp bozarak ve dahi daha birçok yolla öğrenmeyi tamamlayabilir.

Her alanda olduğu gibi çocukların eğitiminde rol oynayan aile, okul ve çevre üçgeninde de her şeyin başı aile, anne ve baba çocuğun ilk öğretmenleridir. Sevginin kaynağı, kendine güvenmeyi, çevresiyle iletişim kurmayı başarı veya başarısızlığı ilk tattığı yer ailedir. Başarı aile içindeki yaşantılarla orantılıdır.

İnsan beyni üzerinde yapılan tüm çalışmalar sevgiye ulaşmıştır. Sevgi merkezli bir hayatın ilerleyen basamakları, başarıya, sağlığa ve mutluluğa ulaştıracaktır.

Mutlu bir aileye sahip olmak bütün başarıların merkezidir diyebilir miyiz?

Merhaba mutluluk…

Merhaba başarı…

 

Merhaba güzel dünya…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat