TOKAT GAZETESİ

“İşitme engelli dostlara yardımcı olmak bana büyük mutluluk veriyor”

İşitme Engelliler milli Hentbol Takımının sempatik oyuncusu Tugay Gündoğdu: “İşitme engelli dostlara yardımcı olmak bana büyük mutluluk veriyor”

            2014 yılında   Samsun’da yapılan  İşitme Engelliler  Dünya Hentbol Şampiyonasında  Dünya 2. si olarak Türkiye'nin gururu olan Hentbol  Milli Takımımızın  sempatik oyuncusu Tugay Gündoğdu ile bir röportaj  yaptık. Aynı zamanda Tekirdağ Çorlu İşitme Engelliler Spor Kulübü Sekreteri ve oyuncusu olan Tugay sempatik tavırları ile sorularımızı cevapladı.

            *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız Tugay Kardeşim

TUGAY GÜNDOĞDU: 1990 yılında Tekirdağ ili Saray İlçesinde dünyaya geldim. Doğuştan işitme engelliyim. İlköğretim Okulunu Edirne İşitme Engelliler okulunda Liseyi Bursa Nilüfer  İşitme Engelliler Lisesinde tamamladım. Şu an Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ Saray  Şubesi Müdürlüğünde çalışıyorum. İşitme Engelliler milli Hentbol Takımı oyuncusu ve  Çorlu İşitme Engelliler Kulübü Genel Sekreteri ve oyuncusuyum.

            *Hentbola olan ilginiz ne zaman başladı?

TUGAY GÜNDOĞDU: Kendimi bildim bileli sporun içindeyim ve çocukluktan bu yana  hentbola ilgim vardı. Bu spor uğruna işimden bile oldum  ama bu sevgiden vazgeçmek yok. 2014 yılında Hentbol Milli Takım Kampına izinli olarak katıldığım halde özel sektör izinsiz olarak kampa katıldığımı iddia ederek beni işten atmıştı ama ben hentboldan kopmadım çok çalışarak  dünya 2. si olmanın gururunu yaşadık. Aynı başarıyı gene 2017 yılında Samsun'da yapılacak olan işitme Engelliler Olimpiyatında da göstermek istiyoruz.

            *Sporun her dalında gayretlisiniz maşallah

TUGAY GÜNDOĞDU: Evet sporu çok seviyorum . İşitme engellilerin spor ile mutlu olduklarını gözlemledim ve bende aynı zamanda Çorlu'da işitme engellilerin spor ile kendini ifade etmelerine destek olmaktan mutluluk duyuyorum.

            *İşitme engelliler dünyasında sevilen sayılan bir insansınız bunu neye borçlusunuz?

TUGAY GÜNDOĞDU: Tamamen  doğal ve samimi olmaya borçluyum ve beni seven arkadaşlarımı bende daha çok seviyorum. Kimseye kötü gözle bakmadığımız zaman  seviliyoruz. Onları sık sık ziyaret ediyorum. Onlarla  gülüp eğleniyoruz ve bu da samimi olmamıza ve sevilmemize sebep oluyor.

            *Ailenizden bahseder misiniz, onların sizin bu çabalarınıza bakış açısı nasıl?

TUGAY GÜNDOĞDU: Annem ev hanımı ve felçli işitme engelli kız kardeşim var. Babam Kıbrıs Gazisi idi vefat etti. Abim esnaf ve onlar benim çabalarımda  beni serbest bıraktılar. Onları çok seviyor ve bana güvenlerine de çok teşekkür ediyorum.

            *Sosyal medyada da çok takip edilen bir işitme engellisiniz.

TUGAY GÜNDOĞDU: İşitme engelliler çok farklı şehirlerde  oturduklarından çoğu ile  sosyal medya aracılığı ile ve işaret dili ile anlaşıyoruz. Sosyal medya aracılılığı ile tanışarak  çok  güzel dostluklar kurduğumuz  insanlarda var. Sosyal medya işitme engellilerin kaynaşmasını sağlıyor. Bunlardan biri de işitme engelli yazar ağabeyimiz Turan Yalçın ağabeyimiz ve onunla tanışmaktan  çok mutluluk duydum.

            *İşitme engellilerin genelde en büyük sorunları neler?

TUGAY GÜNDOĞDU: işitme engellilerin en büyük sorunu eğitimsizlik işsizlik eğitimsizlik ve buna bağlı olarak da iletişimsizlik ve yanlış anlamalar sonucunda kırgınlıklar oluyor.  Bunu  Turan yalçın ağabeyimiz gibi insanlar çok okuyarak ve  kendilerini eğiterek  gidermişler ve yazdıkları kitaplar ile insanları eğitiyorlar. İşitme engelli arkadaşlarımız   onları örnek almalılar.

            *İşitme  engellilerin toplumca kabul görmesi için neler yapılmalı?

TUGAY GÜNDOĞDU: Eğitimi önemseyerek haklarını savunmalılar. Kendilerini geliştirmiş işitme engellilerden faydalanmalılar. Onlardan öğrenecekleri çok şey var. İşitme engelli başarılı insanlarla dostluk kurarak onları ziyaret ederek onlardan çok faydalanabilirler. Onların işitme engellilere olan ilgisinden sıkılmasınlar.

            *İşitme  engelliler gelişmek için sizce neler yapabilirler?

TUGAY GÜNDOĞDU: Kitap okuyarak, gelişmiş insanlarla dostluklar kurarak, onları yanlış anlamayarak ve severek onlardan faydalanabilirler. Bildiğim kadar ile işitme engelliler de diğer insanlar gibi gelişmiş insanlardan değil kendileri gibi ya da kendilerinden daha az gelişmiş insanlar ile sohbet ediyorlar ki, bu da çoğu zaman gelişmelerini engelliyor.

            *Başka neler anlatacaksınız ?

 

TUGAY GÜNDOĞDU: İdarecilerimiz işitme engellilerin sorunlarına kulaklarını tıkamak  yerine onların sevgisini kazanarak  hayır dualarını almaya baksınlar.  Bizi  hakikaten seven idarecilerimizi biz daha çok severiz. Tüm işitme engellilere sevgilerimizi iletirim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat