TOKAT GAZETESİ

2015'TE TOKAT’TA KÜLTÜR SANAT

Mustafa UÇURUM

 

Bir yılı geride bırakınca herkes kendine göre dönüp de bir yılın nasıl geçtiği muhasebesini yapar. Eksileri, artıları, gönlümüzü okşayan yanları, içimizi daraltan yönleri derken ortaya geçmiş bir yılın çetelesi çıkar.

Türkiye, son yılların en karmaşık ve hareketli zamanlarını yaşadı. Hâlâ da yaşamaya devam ediyor. Siyasi yönden yaşananlar insana bazen pes dedirtecek denli ruhumuzu daraltacak olaylardı. Bugün bile yaşananları düşününce ne büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Tek umudumuz şudur; tarihte birçok badireyi atlatmış bu millet, içindeki hainleri temizledikçe en kısa zamanda tekrar özlenen günlere kavuşacaktır.

Bütün yaşananların ötesinde edebiyat olarak da çok renkli ve canlı bir yılı geride bıraktık. Kitaplar, etkinlikler, gönlümüzü hoşnut eden çalışmalar oldukça içimizdeki umut yeşermeye devam etti. Edebiyat varsa hâlâ içimizin bir yerlerinde umut var demektir.

Kendi adıma söyleyecek olursam oldukça yoğun bir yılı geride bıraktım. CNR kitap fuarı, İstanbulensis Şiir Akşamları, Tokat’ta gerçekleştirdiğimiz Ak Zambaklar Şiir Akşamları, Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleşen Türkçenin Uluslararası Şiir Akşamları, Konya Kutlu Doğum Programı, Okur Kitaplığı’ndan çıkan şiir kitabım Konuştukça Memleket, MGV Yayınları arasından çıkan Deneme Çekimi kitabım, Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şube Başkanlığı görevine gelmem, dergiler, şiirler, öyküler, programlar derken dopdolu bir yılı yaşamış oldum. 

Bosna Hersek Milli Şairi Cemalettin Latiç’i ve Kosovalı şair Zeynel Beksaç’ı Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi olarak Tokat’a getirmemiz ve onlarla birlikte birçok ismi Tokatlılarla buluşturmamız unutulmayacak çok önemli anlar arasındaydı.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Görmek ve anlamak çok önemli. Çıkarsız ve içten pazarlıksız olmaktır önemli olan. Biz, Dil ve Edebiyat Derneği olarak Tokat’a Türk ve Dünya edebiyatından çok önemli bir isim olan Cemalettin Latiç’i getirdik. Bosna Hersek Milli şairi olan Latiç, aynı zamanda Aliya İzzetbegoviç’in de dava arkadaşı. Mangalda kül bırakmayan bir takım zevat küçük hesaplar yüzünden böylesine tarihi bir buluşmayı kaçırdı. Bu Tokat için bir ilkti. Elbette onlar kendi dertlerine yansın. Bizler yine bize yakışan programlarla şehri buluşturmaya devam edeceğiz.

Yine 2015 yılında, değerli dostum Ali Bal ile birçok ortamda Mehmet Âkif’i, Sezai Karkoç’u, Necip Fazıl’ı anlattık. Yeter ki dinlemek isteyen olsun. Söz ustalarını anlatmayı kendimize bir borç bildik ve mesafelere bakmadan yollara düştük. Bu tür çalışmalarımız da gerek Dil ve Edebiyat Derneği ile gerekse Kent Konseyi bünyesinde devam edecek.

Tokat’ta hem yıl içerisinde hem de Ramazan vesilesi ile birçok isim konuk oldu. Fikir dünyamıza renk katan bu isimler, şehrin kültür sanat ortamına da katkı sağlamış oldular.

Çok çaba sarf ettiğimiz Tokat’ta kitap fuarı çalışmamız da iyice alışmaya başladığımız bir şekilde gerçekleşmeden son buldu. Bu şehir her şeyin en güzelini hak ediyorsa en büyük temennimiz, ortaya konan gayretlerin görülmesi ve göz ardı edilmeden nihayete erdirilmesi.

Buraya sığmayacak daha birçok faaliyet 2015 yılında gerçekleşti. Ben edebiyat –kültür-sanat çalışmalarına destek veren başta Valimiz Sayın Cevdet Can olmak üzere Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu ve Kent Konseyi Başkanımız Abdullah Gürbüz’e teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda da bu desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum. Valimizin Sümbül Baba Zaviyesi’nde ifade ettiği gibi bu şehri kültür ve irfan şehri yapmak için sağlam bir alt yapı var. Yeter ki imkânlar faaliyetlere dönüştürülsün. Bunun için de her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.    

 

Ülke gündemine zıt bir edebiyat gündemini geride bıraktık 2015 ile. Söylenen her sözün kalplerde yer tutması en büyük dileğimiz. Söz ustalarına hak ettikleri değerin verildiği, söz emeğinin göz ardı edilmediği yeni zamanlar diliyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat