TOKAT GAZETESİ

Soğan

''Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bilmem söylesem mi söylemesem mi?' 'M. Şerif.

Yiğit insanın da sağlıklı beslenmesi için soğan ve sarımsak yemesi  gerekir. Soğan üretilirken, tarla hasıl edilir. Tohumu ekilir, gübrelenir. Soğan belirli bir boya geldiğinde otu alınır, sonra seyreltilip sulanır. Sökülen soğanlar boylarına göre çuvallara doldurulur. Yemek için bizlere ulaşılır. İğneyle kuyu kazılarak üretilen soğanın hayatımızdaki izleri silinmez.

Kırmızı, beyaz, siyah olsun renkleri ama adı soğan olsun. Amacım zambakgiller sınıfına giren soğanı sizlerin ilgi alanına fazlaca sokabilmek.

Soframızda en faydalı sebzelerden biridir soğan. Besin değeri yüksektir. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor, kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir. Soğanın içindeki diğer etken maddelerde birçok hastalıklara iyi gelir. ''Sarımsak içli dışlı, soğan tek başlı.''

Tek başına bu kadar sır ve özellikleri saklarsa kim bilir sarımsağın ne kadar özelliği vardır. Soğanın faydaları: Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, grip, astım bronşit hastalıklarına iyi gelir. Nefes yollarını açar. Öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kalp damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Kandaki şekeri ayarlar, şeker hastalığına da iyi gelir. Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardımcı olarak, tekrar oluşumunu önler. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Sinirleri rahatlatır. Sıkıntı ve bunalıma iyi gelir. Uyku problemi çekenlere faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Cinsel gücü artırır. Kemik erimesine karşı etkilidir.

Soğan, tarlada çiftçinin, dağda çobanın azığında olmazsa olmazlarındandır. Bulgur pilavının yanında kuru ve yeşil soğanla turşunun oluşu sofraya zenginlik katar. Soğan toprak altında yumrusu bulunan bir bitkidir. Toprak altında çeşitli mantarlar, mikrop, virüs, kurt olmasına rağmen fazla etkilenmemesi sizce soğan kabuğunun değerini ve koruyuculuğunu artırmaz mı? Soğan kabuğunu kaynatarak, dıştan vücuda sürülerek insanlara şifalı da olabilir. Soğan kabuğu boya sanayinde de kullanılıyor.

Soğanın diğer adları: Basalıye, Allium cepa, Onion oignon. Soğan zambakgiller familyasından, yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan, keskin kokulu, acı bir otsu bitkidir. Birleşiminde uçucu ve sabit yağ, şekerler, fermantlar ve amino asitler vardır. Bu özelliklerinden dolayıdır ki yaşlanmayı geciktirir. Cilt rengini güzelleştirir. Soğan böcek ve arı sokmalarını iyileştirir. Mafsal intihabı, idrar tutukluğu, damar sertliğine de faydalıdır. Soğanı düzenli olarak sürekli ve devamlı olarak tüketilmelidir. Kuru soğanın sıkılarak suyu da içilerek şifa bulunabilir. Kaynatılmakla, ılık su olarak da içilebilir. Baş ağrısı için  bir baş soğanı ince, ince doğrayıp haşlanır, bir bezle başa sarılırsa, baş ağrısını kestiği söylenilir. Akşam yatarken odamıza orta boy bir soğanı dilimleyip konulursa, mikropları topladığını da söyleniyor.

Soğan bu kadarla da değildir faydası. O zaman bu değerli bitkiyi sevip, tüketmek sağlıklı bir şekilde üretmek, beslenmemize fayda sağlar.

Soğan ve sarımsak deyip geçmemek gereklidir. 

 

Süleyman ERKAN

27-12-2012 Pazar

 

Şişli-İstanbul

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat