TOKAT GAZETESİ

İşitme Engelliler Milli Futbol Takımımızın Kalecisi Mustafa Acar”

2015 Avrupa Şampiyonu olan İşitme Engelliler Milli Futbol Takımımızın Kalecisi Mustafa Acar”

İşitme Engellilerin temel sorunları birbirlerini yanlış anlamaları doğru olarak birbirimizi anlarsak hayat daha güzel olacak”

Geçtiğimiz haftalarda Tekirdağ Çorlu’ da oynanan İşitme Engelliler Ptt 1. Ligi 1. Grup maçı Çorlu İşitme Engelliler Futbol Takımı ile Adana Kurttepe İşitme Engelliler arasında oynandı. Bu maçı seyretmeye gitmiştim.Maçta Kaleci Mustafa Acar 1 penaltı kurtarmış ve güzel kurtarışları ile dikkatimi çekmişti. Maçtan sonra O’nu tebrik ederek tanıştık. O’nun işitme engelliler Milli Takımımızın Haziran 2015 te Almanya da yapılan Avrupa Şampiyonasında Avrupa Şampiyonu olan İşitme Engelliler Milli Takımımızın 47 kişilik kadrosunda kaleci olduğunu öğrenince O’na olan hayranlığımı ifade ederek tebrik ettim. O da sempatik tavırları ile teşekkür ederek sosyal medyada sohbet etmek için sözleştik. Daha sonra sosyal medyada işaret dili ile ve görüntülü saatlerce sohbet ettik ve ortaya bu güzel röportaj çıktı.

SORU- Mustafa bize kendinizi tanıtır mısınız ?

MUSTAFA ACAR- 20. Eylül.2015 Balıkesir doğumluyum. Küçük yaşta geçirdiğim hastalık sonucu işitme engelli oldum. Bursa Nilüfer İşitme Engelliler Lisesi mezunu olduktan sonra. Bosh Çerkezköy Fabrikasında operatör olarak çalışmaktayım. Halen Çorlu İşitme Engelliler Futbol Takımında kaleciyim ve 2015 de Avrupa Şampiyonu olan İşitme engelliler Milli Futbol Takımının 47 kişilik kadrosunda kaleci olarak görev alarak Avrupa Şampiyonluğunu ülkemize kazandırdık.

SORU- Futbola ne zaman başladınız?

MUSTAFA ACAR- Küçük yaştan itibaren Futbola ilgim var her Türk çocuğu gibi. Zamanla bu tutkuya dönüştü. Okul takımlarında , okuldan arta kalan zamanlarda futbol oynayarak bugünlere kadar geldim ve şu an işimden arta kalan zamanlarımda hep futbol oynar arkadaşlarımla güzel zaman geçiririm.

SORU- Ailenizden bahseder misiniz?

MUSTAFA ACAR- Ailem Balıkesir de oturuyor. Bir kız kardeşim var ve lisede okuyor. Ben Çorlu da oturuyorum işim gereği ve her fırsatta Balıkesir e giderek ailemi ve arkadaşlarımı ziyaret ederek çok sevdiğim ailem ve arkadaşlarıma moral vererek onlara da moral vermeye çalışıyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum.

SORU- Çok çabuk kaynaşan bir kişiliğiniz var. İnsanları özellikle işitme engelli insanları seviyor ve tanışmaktan mutluluk duyuyorsunuz Bu size ne kazandırıyor?

MUSTAFA ACAR- Beni seveni ben daha çok severim. Arkadaş olacağım insana dikkat ederim. Kötü alışkanlığı olmayan güzel iletişim kuran iyi niyetli beni kardeşi gibi seven herkesi bende saygı ve sevgi ile sever ve onlardan faydalanmaya çalışırım. Yani beni seveni bende daha çok severim. Yanlış davranışlarda bulunan insanlardan uzak kalırım. Bu da beni mutlu eder.

SORU- Sosyal medyayı etkili kullanan insansınız . Bunun faydaları neler?

MUSTAFA ACAR- İşitme engelliler Türkiye’nin her yerine yayılmış durumda. Onarla sosyal medyadan görüntülü ve işaret dili ile 3 g görüntülü telefonlarla anlaşıyoruz. İşitme engelli güzel

kelimeler kuran insanlarla sohbet edince hem mutlu oluyorum. Hem de Türkçe’yi öğrenmiş oluyorum. Yani insanlarla yeni şeyler öğrenmek için sohbet ediyorum. Çoğu işitme engelli sohbet etmeyi sevmez sosyal medyada. Anlamadığım zaman “ anlamadım” diyerek anlayana kadar anlatmasını istiyorum karşımdaki insanın. Bu da karşımdaki insanı iyi anlamama sebep olarak onları yanlış anlamanın önüne geçmiş oluyorum. Bu da kırgınlıklar küskünlüklerin önüne geçiyor.İşitme engelliler anlamadıkları zaman “anlamadım” desinler ve doğru anlayana kadar anlatmasını istesinler.

İyi tanımadığım insanlar ile sosyal medyada konuşmuyorum. Ama iyi tanıdıklarımdan faydalandıklarımdan da uzak kalmıyorum.Onları yanlış anlamadan onlardan faydalanıyorum ve gerçekten bu öğrenme bana mutluluk veriyor.Turan Yalçın abimiz sizinle sosyal medyadan tanışmıştık. İll başta sizi tanımadığımdan eklememiştim. Maçtan sonra beni tebrik edince duygulandım. O andan itibaren de sizinle sohbet etmekten çok mutluluk duydum. Size çok teşekkür ederim.

SORU- Sporculukta hedefiniz ne ?

MUSTAFA ACAR- Sporculukta milli kaleci olmaya devam etmek ve 2017 Samsun da yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyatında kalemizi korumak ve Olimpiyat Şampiyonluğunu Türk Halkına armağan etmek istiyoruz. Bana inanan hocalarımı mahcup etmeyeceğim.Daha çok çalışarak daha çok gayret ederek Olimpiyat Şampiyonluğunu da halkımıza armağan etmek ve bu mutluluğu tatmak istiyoruz.

SORU- işitme engellilerin temel problemi nedir? Çözüm yolları neler?

MUSTAFA ACAR- İletişime önem vermiyorlar. İyi anlamadıkları halde iyi anladıklarını söylüyorlar. Ben bir şeyi iyi anlamazsam iyice anlayana kadar anlamadım diyorum ve doğru anlamaya gayret ediyorum. Bu da yanlış anlamayı önlediğinden güzel sağlam dostluklar kurmama sebep oluyor ve beni mutlu ediyor. Doğru anlamak ve anlaşılmak insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarının gelişmesine sebep oluyor. İşitme engelliler buna dikkat etmeli.

SORU- İşitme engellilerin gelişimi için neler yapılmalı?

MUSTAFA ACAR- Abi sizin gibi gelişmiş kitap okumayı çok seven ve işitme engelliler hakkında onların gelişimi hakkında kitap yazan insanlar işitme engelli okullarında sık sık konuşmalar yapmalı, işitme engelli derneklerinde işitme engelli aileleri ile işitme engellilerin gelişimi konusunda sohbet etmelisiniz . Kitaplarınızı çocukları işitme engelli olanlar okumalı. Sizin “Engelleri Aşanlar” kitabınızı kız kardeşim okuyarak teşekkür etti bana. Bu kitabın Üniversitelerde sosyal hizmet ve odyoloji öğrencilerine ders kitabı olması çok önemli . Anlayanlar çok faydalanacak. Zaten faydalanmışlar ve Üniversite hocaları öğrencilerine tavsiye etmiş. Ama çok işitme engelli sizi anlamadığı gibi yanlış anlıyorlar. Ben ise sizi doğru anlamaya çalışıyorum. Ben anlamayınca bıkmadan anlatıyorsunuz. Bence işitme engelliler sizinle konuşarak gelişebilir. Ben de işlerimden spor çalışmalarımdan fırsat bulursam sizi ziyarete gelmek isterdim abi. Sizinle yeniden yüz yüze sohbet etmek bana mutluluk verecek. Sizi seviyor ve işitme engellilere verdiğiniz bu desteklerden yazdığınız kitaplardan işitme engeliler ve ailelerinin çok faydalanacağına inanıyorum.

SORU- Teşekkür ederim Mustafa . Beni doğru anlamak için gösterdiğin gayreti çok takdir ettim. Doğru anlamak önemli işitme engellileri. Davet edildiğimiz her yere giderek işitme engelli sorunlarını

anlatıyorum ama anlamayana bir şey yapamayız. İşitme engelli sporunun gelişmesi için neler yapılmalı?

MUSTAFA ACAR- Federasyon işitme engelli sporcuların maddi ve manevi sorunlarını gereken yerlere doğru anlatarak milli sporcuları motive ederek onların maddi sıkıntılarının giderilmesi için çaba harcamalı . İşitme engelli milli sporcuların milletvekili, belediye başkanı vali gibi yöneticiler tarafından tebrik edilmesi gazetelerde yer almalarına gayret etmeleri lazım. İşitme engellilerin toplum tarafından doğru anlaşılması ve sevilmesi için işitme engelli arkadaşlarımız da yanlışları düzeltmeye bakmalılar.

SORU- Başka neler anlatacaksınız ?

MUSTAFA ACAR- Tüm işitme engelliler Kardeştir ve tüm yanlış anlamaları bir kenara bırakarak hepimiz birbirimizi sevmeye her fırsatta birbirimizi ziyaret etmeye bakalım. Sorunlarımızı ancak sevgi ve bilgi ile çözeriz.

 

Çok sağ Mustafa çok güzel röportaj oldu. İnşallah yeniden yaparız. Sana bundan sonra milli spor hayatında başarılar dilerim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat