TOKAT GAZETESİ

İĞDİR KİTABI VE MURAT KAVAKLI

 

Murat Kavaklı uzun yıllar Tokat, Erzincan, Ağrı ve Bursa dağ köylerinde öğretmenlik yaparak dağ köylerinde çocuklara ilim irfan, ışık saçmış bir öğretmendir. Bursa’da öğretmen iken emekli olup oraya yerleşmiştir.

            Murat Kavaklı abimiz, Pazar’da bizim kapı komşumuzdu. Öğrenim hayatı da, Öğretmenlik hayatı kadar çileli geçmiş, o da benim gibi ailesinde tek üniversite okuyan, yazan insandır. Bir de müzik sevdası var hocanın.

            Murat Kavaklı 2004 yılında ‘Tarihe Yön Veren Dahi’ kitabında Osmanlılarda Fetret Devri olarak bilinen dönemde Hacı İvaz Paşa’nın Hacivat olduğunu ispat etmişti. Bu kitaptan yola çıkarak Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesel bile çekmiştir. Ama Murat hocanın bu Tarihe Yön Veren Dahi kitabı ne Pazar’da ne de bilim çevrelerinde gereken değeri bulamamıştır. Ama o yazmaya devam ediyor.

            Her yıl Kurban Bayramı zamanı memleketine gelen yazar Murat Kavaklı sadece Tokat’ı değil insanın memleketi, doğduğu yer değil, doyduğu yerdir, atasözünü, insanın memleketi hem doğduğu hem de doyduğu yerdir, diye algılayarak hem Tokat tarihini hem de Bursa tarihini anlatan, iki ilin tarih ve kültürü arasında benzerlikleri araştıran kitaplar yazmaya devam ediyor.

            Geçtiğimiz günlerde “Bir Oğuz köyü İğdir” kitabını imzalayarak bana yollayınca duygulandım. Kurban Bayramına gelince “Karanlık Vadideki Taşlar” (Muallimin Defteri) kitabını imzalamıştı. Bu kitabını severek okudum. Batman’da bir Tasavvuf ehli olan Zilani hocanın hayatı ve 2 öğrencisini anlattığı bu kitabını okuyunca, okumadan yorum yapan ve eleştirenlere gerçekten kızdım. Okumadan yorum yapmak insanımızın zaafı yani.

            “İğdir” kitabı Hüseyin Delil ile beraber yazılmış farklı bir köy tanıtım kitabı ve İrfan yayınları tarafından yayınlanmış.

 

            Murat hocamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat