TOKAT GAZETESİ

DEĞİŞİM

Herkes hayatında değişim istiyor sözde.

Ev kadını eşinin gelir durumuna bakmadan ev, araba , ev eşyası almasını ve değişim yapmamasını istiyor.

Müdür memurunun potansiyeline bakmadan kendine körü körüne itaat ve mesaiye saniyesi saniyesine uymasını bekliyor. Böyle kuruma verimli olacağını sanıyor. Değişimin gelişimin öyle olacağını sanıyor.

Öğrenci değişim istiyor. Derste öğretmeninin sorduğu soruları özgüvenle ayağa kalkarak cevaplayacak, arkadaşlarının yanında etkili ve güzel konuşacak, güzel yazacak insan olmak istiyor. Ancak kendisi sabrederek çalışırsa bunu elde edecek ama sabretmesini bilmeden bir iki denemeden sonra hemen pes ediyor. Bunu da onlara öğretecek adamı sabırla dinlemekten kaçınıyorlar. Sabırla dinleyerek uygulasalar bu değişim gerçekleşecek ama sabredemiyorlar.

Değişmek ve gelişmek

Büyülü kelimeler, güzel laf insanı etkiliyor.

Ancak değişimin laf ile olmayacağı, sabırla, gayretle, okumak ve öğrenmek , değişime gönül vermiş, gelişmiş insanlardan kaçmak veya onlarda hata arama değil, gelişmiş insanlar ile yıllarca dostluk kurarak, onların bu özelliğini yavaş yavaş özümsemekle olacağını ya anlamıyor, ya da “ el alem ne der” i önemseyerek toplumun ve nefsinin kıskacından kurtulamıyor.

Değişmek istiyorsak “ el alem ne der” i önemsemeden önemsesek de abartarak önemsemeden “biz gelişeceğiz” sözünü daha çok önemseyerek sabırla bu konuda yol almak lazım.

15 yıla yakın değişim ve gelişim üzerine araştırmalar, okullarda ve Üniversitelerde konuşmalar yaparak kitaplar yazan bir insan olarak çok zaman küfreden ile daha çok teşekkür edene daha az rastlıyoruz.Bu az sayıdaki teşekkür eden insan hem beni motive ediyor, hem kendini. Küfreden insan ise kendini geliştiremediği gibi değerini anlasa bir dost kazanacakken onu kaybediyor.

Değişim sabırla olur.

Değişim direnmekle olur.

Değişim istekle olur.

Değişmek istemeyen insanı dünya el ele verse değiştiremez.

“Ben değişmek istemiyorum” diyen insana pek rastlamadım. Ama değişmek için istekli olana, heves edene , gayret edene çok a z rastladım. Onlara da manevi olarak her türlü desteği verdiğimiz zaman onlarda bize bizde onlara faydalı olduk. Onlarda bizlere gerçek manada sevgi gösterdiler .Teşekkür ettiler. İnsan doğaya ne verirse doğa da ona 10 mislini veriyor neredeyse. Değişmek isteyen bunda gayret eden bunda da devamlı olan İnsana Allah yardımcı gönderiyor her zaman.

Değişimi içimizde yaparsak mutlu oluruz.

Değişimi mekanlarımızdan çok içimizde yapmalıyız. Değişim bizim içimizde.

Beynimizi değişeceğimize programlayamazsak , kalbimize de değişmek ve gelişmek sevgisi koyamazsak bu8 konuda gayret de edemezsek ömrümüz değişmeyi istemek ve çevremizi gereksiz yere huzursuz bırakarak bizim de huzursuz olmamızla son bulacaktır.

Değişimi yaşamış bir insan olarak, değişmek isteyenleri de çok iyi anlıyorum. Ama mekanımızda değişim değil düşünce yapımızda ve beynimizde , bakış açımızda değişimi yapmadan değişime kavuşamayız.

Değişmek istek işidir dedim. Bunu yaşadıklarımızda çok iyi gördüm. İnsan değişmek istemezse çevresi değişmiş ve gelişmiş insanlarla dolu olsa da “ değişim kitapları dolu” evde kütüphanede de yaşasa bir değişim olmaz.

“Değişmek istekle olur” değişmek isteyene de Allah dışında kimse engel olamaz. Bir de kendisi.

Değişim değişim demek yerine değişmek için hemen harekete geçmek en iyisi…

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, kişinin rütbei aklı görünür eserinde “ diyen Ziya Paşa ne güzel söylemiş bunu anlayan….

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat