TOKAT GAZETESİ

EDEBİYATIMIZDA SEVDA

 

“Deneme yazıları her konu da duygu ve düşünceleri, kesin kurallara varmadan, cevaplamaya kalkmadan, okuyucuyu inanmaya zorlamadan anlattığı yazı türüdür.” Şeklinde tanımlanmıştır.

Samimi ve anlaşılır bir dil ile yapılan anlatım, okuyucu ile olumlu iletişim deneme yazılarının rahatlığı ve özelliğidir.

Her konu da deneme yazılabilir. Anlatılmak istenen konu derinliğine anlatılır.

Deneme, anlatımın gülümseyişidir. Hecelerin huzurla kelimeye, mutlulukla cümleye, sağlıklı metne ulaştığı bir anlatım biçimidir.

Anlatım güzelliği diye ifade kullanmak yanlış olmaz. Kelimeleri ve anlatımı güzelleştirmek; yazının her safhasını rahatlatmak, giriş, gelişme ve sonuç bölümündeki safhaları rahatlıkla yerli yerine oturtup, mutlu sona kendinden emin olarak ulaşmasını sağlamaktır.

Yazıda kesin sonuç mecburiyetine takılmadan, değerlendirmeye girmeden kısa, makale veya köşe yazıları gibi bir solukta rahat okunur olmalıdır.

Bir deneme yazarı olarak uzun denemeler yazmıyorum. Duygularımı ve düşüncelerimi rahat ve serbest olarak okuyucu ile konuşur, sohbet eder gibi anlatıyor um.

Bir şair ve deneme yazarı olarak çalışmalarıma yön veren her şey kendi seyrinde okunabilir denemeler olarak okuyucularımla buluşmaktadır. İşte bu duygularla edebiyatımızın derinliklerinde kültür hizmetleri devam ediyor.

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği olarak Hamamönü, Kabakçı konağında ayda bir kültür etkinleri yapma kararı alıyoruz. Ekim ayında başladığımız etkinliklerimiz devam ediyor. Dünya Söz Akademisi ile birlikte yaptığımız program 29 Aralık 2015 tarihli “Edebiyatımızda Sevda” konusunda idi. Konağı dolduran dinleyicilere şairler sevda şiirleri, ozanlar sevda türküleri sundular.

Yönetim Kurulu başkanlığını yaptığım Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği;

“ Türkiye ve Türk dünyası başta olmak üzere, dünya coğrafyasındaki dil, kültür, sanat, edebiyat, fikir faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ve bu konuda her tür bilimsel çalışma yapma amacıyla kurulmuştur.”

“Maddi ve manevi mirasımızın en temel unsurlarından Türk kültürü, Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk sanatını korumak, yaşatmak; ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’nin ve Türk milletine has değerlerin tanınmasını sağlamak.

Türk ve dünya yazar ve aydınlarının eserlerini karşılıklı olarak tanıtmak; yayımlarını ilgili ülkelerde neşretmek; yazar ve aydınlar arasında görüş alışverişi için seminer, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylar düzenlemek.

Türkiye ve Türk Dünyasının yazar ve aydınları ile diğer devletlerin yazar ve aydınları arasında insanlığın huzuru ve dünya barışı için ortak çalışmalar yapmak. Türkçenin bütün dünyada yaygın bir iletişim dili olmasına yönelik çalışmalar yürütmek. Derneğin ilkeleridir.

Sinem Koçak’ın sunumuyla geceye katılan şairler; Abdullah Satoğlu, Ali Rıza Atasoy, Ayhan Nasuhbeyoğlu, Coşkun Mutlu, İsmet Bora Binatlı, Nursen Özdoğan Kurban, Osman Baş, Rıfat Çakır, Vedat Fidanboy sevda şiirlerini, Âşık Selahattin Dündar ve Âşık Sevdaî sevda türküleri okudular.

Hamamönü Kültür etkinlikleri devam edecek inşallah.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat