TOKAT GAZETESİ

KOOPERATİF

Gücün kaynağı akıldır, emektir, zamandır, sabırdır. Bunları yapabilen insan zaten eğitimini öğretimini  almıştır. Birlikte üretip, birlikte paylaşmayı bilen, kardeşçe yaşayan bireylerdir. Bu vatan hepimizin, birlikte ortak kurallar içerisinde yaşamak gibi bir mecburiyetimiz var. O zaman üreten de, tüketen de, dünyaya ürettiğimizi satan da zengin olanda biz olmalıyız. Bu davet bizim şiirinde

"Dört nala gelip uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

Bu memleket bizim

Bilekler kan içinde,dişler kenetli

Ayaklar çıplak

Ve  ipek bir halıya benzeyen toprak  

Bu cehennem bu cennet bizim

Kapansın el kapıları bir daha açılmasın

Yok edin insanın insana kulluğunu

Bu davet bizim

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine

Bu hasret bizim...Nazım Hikmet Ran

            Türkiye'de kooperatifçilik genel müdürlüğü Gümrük ve Ticaret bakanlığı altında  kooperatifçilik yürütülmektedir. Kurumsal olarak hizmet verilmektedir. İsteyenler bu bakanlıktan yardım ve destek alabilirler.

            Kooperatif ne demektir? "Ortakların belirli iktisadi çıkarlarını korumak, özellikle meslek veya geçimlerine ilişkin gerek simlerini iş gücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma  ve kefalet yoluyla karşılamak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan değişir ortaklık ve değişir sermayeli tüzel kişiliğe sahip şirket." Kooperatifçilikte bir düşünceyi ürüne, hizmete çevirirken aradaki engelleri kaldırmanın adıdır kooperatif. Kısacası düşüncedir, paradır, birliktir, üretmektir, paylaşmaktır, yardımlaşmak, demokrasidir, ortak yaşamaktır, güçtür. Doğada yaşayan hayvanlar genellikle bireysel avlanırlar. Kara kış gelince beslenme alanı daralır. Kurtlar bir araya gelerek bir lider etrafında toplanırlar. Kendinden kat be kat güçlü hayvanları birlikte avlarlar. Birlikte yerler yaşamlarını da nesillerini de devam ettirirler. Kooperatifleşmekle bireyin ekonomik durumlarının iyileşmesi, bilgi eğitim düzeyinin artırılması, ürettiği ürün dalında bölgesi ve dünyanın en iyisini, yenisini üretmek, toplumunun ülkesinin kalkınmasına yardımcı olmak. Kooperatifçiliğe dikkat çekmek istedim. İnsanların ilgi alanına girmesini, birlikte yaşamanın temel prensip haline getirilmesini istedim. Kooperatifler ortak sosyal kültürel, ekonomik ve istekleri birlikte sahip olunan, demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özek bir teşkilattır. Kooperatif toplumsal kalkınmayı geliştiren ve ticari işletmeler için  temel sağlayan özgün bir modele dayanmaktadır. Ortakların sahipliği, ortaklarınca yönetilme, ortakların hizmet etme ve fikir üretme. Kendi kendilerine yetme, kendi kendilerine sorumluluk, demokrasi, eşitlik, adalet, dayanışma, birlik beraberlik. İlkelere dayalı sorumlu işletmecilik. Kooperatifçiliğin bazı ilkeleri şöyledir. A-Gönüllü ve açık üyelik. B-Ortakların demokratik kontrolü. C- Ortakların ekonomik katılımı. Ç- Özeklik ve bağımsızlık. D- Eğitim,öğretim ve bilgilendirme. bilgilendirme. E- Kooperatifler arası iş birliği. F-Topluma karşı sorumluluk duygusu.

            Tüm gelişmiş ülkelerde  kooperatifçilik yöntemi kullanıldığı halde  neden bizde hala ilgisiziz bilinmez. Kooperatifçiliğin toplumda ve dünyada ki değeri; -Dünya da ki  en büyük 300 kooperatifin  2008 yılı toplam cirosu 1.6 trilyon dolardır. Kooperatifler birliğinin beraberliğin yoksulluktan çıkış yoludur. Kendine ait modellerle, kadınlar, yerli halk ekonomisi düşük guruplar için karşılaştırmalı üstünlük sağlar. -Kooperatifler tüm dünya genelinde yaklaşık 1 milyar ortağa sahiptir. Finansal kooperatifler yaklaşık 857 milyon insana ya da dünya nüfusunun yüzde 13'üne  hizmet etmektedir. Bu kooperatifler dar gelirliler için küresel olarak günlük 2 dolarlık yoksulluk sınırının altında yaşayan 80  milyon müşteriye hizmet etmektedir. En büyük mikro finans sağlamasıdır. -Dünya kredi birlikleri konseyi çatısı altında 49000 kredi birliği 96 ülkede 177 milyon ortağa hizmet etmektedir. Kore'de su ürünlerinin yüzde 70' ini Brezilya da tarımsal ürünlerin yüzde 40'ını Bolivya da tasarrufun yüzde 25'ini Danimarka da  yüzde 35'ini ve Macaristan da yüzde 15'ini kooperatifler karşılıyor. Neden bu güzel ülkemin insanı alın terini, emeğini, ürettiği ürünü aracıya tefeciye kaptırıyor. Kendi ürettiğini kendisi tüketiciye sunsa, üreten de  tüketen de  mutlu olsa olmaz mı? Sağlıklı bir ürünü ucuza yemenin huzurunu yaşarken, üreten de birlik, beraberlik ve gelişmenin mutluluğunu yaşasa ne olur? Birliğin, beraberliğin birlikte üretip tüketmenin adı kooperatif olur. Yolunuz sevgi yolu olsun.

Süleyman ERKAN

10-01-2016 PAZAR

 

Şişli-İstanbul.

YORUMLAR

  1. Yunus emre atmacasoy
    06 Mart 2016 Pazar Saat 09:51

    Hocam çok güzel anlatmışsınızda asıl mesele milletin bu konuda ki bilinçsiz oluşu !! Kimsenin haberi yok bu kooperatif ten insanlar bir araya gelip ortak iş yapmaya korkuyorlar artık oda ayrı bi şey! !!

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat