TOKAT GAZETESİ

TERÖR NEDENİYLE GÖÇ EDEN İNSANLAR İÇİN NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ?

Vatan toprağının güneyi cayır cayır yanıyor. İçeriden- dışarıdan ülke düşmanları ve işbirlikçileri ele ele vermiş içeride cirit atıyorlar. Bölücü dernekler, vakıflar, insan hakları savunucuları, eski marksist bozuntuları…

            Halkın Demokrasi Partisi… Fakat halkla da, demokrasiyle de bir ilgisi yok. Akan kandan beslenen, “Özerklik” ve “Özyönetim” diye Güneydoğuyu yangın yerine çevirenler; göç eden insanları hiç düşünmüyorlar.Bunlar halkın değil de PKK’nın milletvekilleri…

            Kışın bastırdığı, soğuğun iliklere kadar işlediği ve bıçak gibi kestiği şu ortamda göç eden vatandaşlarımıza hiç yüreğiniz ve vicdanınız acımıyor mu? Bu soruyu Hükümet ve muhalefet milletvekillerine de soruyorum. Bu konuda neden çözüm üretmezsiniz? Bu insanlar Adana, Mersin ve İstanbul gibi Kürt nüfusun yoğunlaştığı büyük şehirlere göç ediyorlar. Buralarda PKK’nın kucağına düşüyorlar. Acıyı buralarda da çekebilirler. İleride yine bunlar PKK için bir ortam oluşturmazlar mı?

            Suriye ve Irak’tan gelen milyonlarca göçmene sahip çıkan devlet,  sokağa çıkma yasağı nedeniyle paraları,erzakları bitmiş ve gidecekleri, başlarını sokacakları yerleri olmayan bu insanlara neden bu kışın ortasında sıcacık bir yer bulamazlar? Kendi vatandaşlarının Suriyeli ve Iraklılar kadar mı kıymeti yok?

            Yanlarına yerleşecekleri bir akraba ve evi olmayanlar, devletin gösterebileceği otel odasına, okullara ve camilere sığınıyorlar. Evlerinde kalanların ne elektriği,ne suyu,ne de yakacakları bir gram kömür ve odunları var. Evleri PKK tarafından delik deşik olmuş ne penceresi var ne de kapısı… PKK tarafından duvarları yıkılarak mevzi haline getirilip her tarafı bombalarla tuzaklanmış, sokaklara hendekler kazılarak su göleti haline getirip elektrik verilmiş ve askerlerin geçişi engellenmiştir.

            Yiyecekleri, içecekleri ne suları ve ne de bir dilim ekmekleri var o insanların. PKK korkusuyla askerlerin verdikleri yardımları da alamıyorlar.

            Ne yapacak bu insanlar?

            Ey hükümet! ey muhalefet! ey Cumhurbaşkanı!

            Bırakın başkanlık seçimini de birazda bu tarafa bakın Allah aşkına!

            Devlet bunlara sıcak şefkatli ellerini ne zaman açacak?

            Meclis’te 550 milletvekili var. Hiçbirisinin aklına Suriyeli ve Iraklılara yapılan çadırkent ve prefabrik konut yapma fikri bunlar için gelmiyor. Devlet, PKK’nın baskısından bıkmış olan bu insanları PKK’nın elinden kurtarıp sahip çıkmalı ve kendi yanına çekmelidir. Bu son bir fırsattır.

            Çadırkent ve prefabrik konutlarda insanca yaşayabilecekleri bir ortam sağlanmalıdır. Buralara sağlık merkezleri ve seyyar mutfaklar yapılıp sıcak yemekler verilmeli…

            Terör nedeniyle göç etmek zorunda kalan çocuklara bu çadır kentlerde eğitim imkânı verecek okullar açılmalı, öğrenci de ve öğretmende psikolojik baskıdan kurtarılmalıdır. Mağduriyetler azda olsa giderilmelidir.

            Devlet şefkat elini uzatmalı ve güvenli bölgeler oluşturularak devletin bütün imkânları bu insanlara sunulmalıdır.

            PKK ile mücadele sadece askeri yöntemlerle değil, siyasi, ekonomik, sosyal ve psikolojik yönleriyle de olmalıdır. Kürt halkı terörden bezmiş. Devletin yanında olduğu hissi kuvvetlendirmelidir.

            Son pişmanlık fayda vermez. Bir an önce her türlü tedbirler alınıp göç eden bölge halkının insanca yaşayabileceği bir ortama kavuşturulabilmeli ve PKK’nın etki alanından kurtarılmalıdır. HDP milletvekillerinin bölge insanına yaptıkları aymazlıklar basın ve medya yoluyla anlatılmalı ve güçleri kırılarak bazılarının dokunulmazlıkları kaldırılmalıdır.

            Allah o bölgede terörle mücadele eden asker ve güvenlik güçlerimize güç ve kuvvet versin. Şehitlerimize rahmet etsin,yakınlarına da sabır versin.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat