TOKAT GAZETESİ

FARKILIKLARI BİLEN OĞLUM

Sevgili oğlum,

Hayatta  yaşadıklarım  olaylar farklılıkları  fark edememenin insana ne kadar   sorun  olduğunu  gösterdi. Bugün mektubumda  sana bunları anlatacağım.

Canım oğlum,

Farklı insanlar tanımak, farklı  şehirlere  gitmek, farklı olaylara   şahit olmak   hayatta amacı  öğrenme  olanlar   için gerçekten de   çok değerli bir öğrenme  sürecidir   insana. Ancak gelişimi önemsemeyen   , gelişmenin farkına   varamayan  insanlar  farklılıklardan , farklı insanlar ile tanışmaktan   her zaman rahatsızlık  duyarlar.

Değerli oğlum,

Hayatın   “ bir  öğrenme süreci” olduğunu ben sana her fırsatta anlattım. Allah ın ilk emri oku dur ve  O’nun  sevgili  kulu Peygamberimiz de  “ Beşikten mezara kadar  ilim öğreniniz” diyerek   bunun çerçevesini çizmiştir. Ben bu iki  emri ne kadar severim sen daha iyi bilirsin.  Bu yüzden  hayatımızı  öğrenme merkezli  ayarlarsak   öğrenmenin  her saniyesi  her dakikası   bence ibadetle geçmiş gibi bize artı değer kazandırır.    

Canım oğlum,

Ben de zaman zaman farklı insanlarla karşılaşarak onlarla sohbet etmekten , muhabbet etmekten  farklı fikirlerden  faydalanmaktan  memnunluk duyuyorum. Fraklılıkları güzellik olarak algılıyorum . Ama sende şahit   olduğun gibi çok zaman insanlar  yenilikler ile  farklılıklar  ile karşılaşmaktan hoşlanmazlar ve   bazen rahatsız  olurlar. Onlara   göre   az akıllı  olmak ve   yaşadıkları vasatlıklardan  kurtulamamak  en ideal  bir hayat  biçimidir. Bunun  hata olduğunu anladıkları zamanda  iş işten geçmiş oluyor.

Canım oğlum,

Farklı insanlarla tanışmak , zamanla onlar beni anlamasa da, bizi terk etseler de, zaman zaman  benim değer verdiğim insanların  bana değer vermediğini görerek   acı çeksem de   her zaman bana hayat tecrübesi olmasından ve bana  bir şeyler öğretmesi  açısından  çok faydalı ve bereketli olmuştur. Bu bana mutluluk vermiştir. Önce acı çeksek de  sonradan bir tecrübemizin   bir bilgimizin   olduğunun  farkına varmak  bana  hayat boyunca  öğreneceğim bir tecrübemin olduğunu  göstermesi açısından   her zaman artı değer katmıştır.

Sevgili oğlum,

Biz sevdiklerimize  duygularımızı   anlatalım. Elimizi  uzatalım Mesajımızı  verelim. Onlar bu mesajı almıyorlarsa, hakarete  , iftiraya varan    cevaplar veriyorsa , şeytana uyuyorsa   bu bizim  sorunumuz  olmaz tersine bir hayat tecrübemiz olur. Bu   mesajımıza hakaret  ile cevap veren insan ise sonradan büyük orandan pişman olacaktır ama    o zaman bizi bulamayacak ve kendi kaybı olacaktır. Hayatta  yaşadıklarımız  bizlere bunları gösterdi her zaman. Bundan dolayı farklılıkları  yaşamak  ve  farklı insanlar  ile tanışmak  ve kaynaşmak bana hayat tecrübesi olmuştur. Bunu da  hayat boyunca, yani farklı  insanlarla tanışma farklı şeyleri keşfetmeye   devam edeceğim.

Canım oğlum,

Anlayana  baba  bir tecrübedir. Baba  bil yol gösteren  , baba  öğretendir. Baba  candır. Baba  hayattır . Çok insan babanın bu yönünü pek bilmez ama  bana   hayattan ayrılınca anlar. Çok insan baba  hayattan ayrılsa da   nefsine yenilerek  onun  değerini  bile anlayamaz ve çocuklarına babasının değerini anlatmaz. Çükü kendisi de anlayamamıştır. Gerçekten babanın değerini anlayan insan   O’nu   gelecek nesillere anlatacak  olan insana saygı duyar  kaygı duymaz.

Canım oğlum,

Bende  zaman zaman yazdıklarımla sözlerimle babamı sana anlattım. O’nun  çok güzel ve özel olan ismini sana verdim. Hatta  babamın hayatını yazarak  sizlere bırakmanın en güzel miras   olduğuna  inanarak  onu da  yapmaya gayret ediyorum. Benim hayatımda  inşallah senin  çocuklarına gelecek nesillere yol gösterir. Farklılıklar  işte bu hayatlarda da  kendini gösterecektir mutlaka. Babamın farklı hayatı seni, benim farklı hayatımda  gelecek nesillere  öğretici olacak inşallah.

Canım  oğlum,

Farklılıklara   kapalı, sadece kendi gibi düşünen ve yaşayan insanları kabullenen, kendi çemberini kırıp da   çemberini genişletemeyen  insanlar  zamanla bu hayattan da  bıkarak    farklılıklar aramaya başlayacaklar ama farklılıkları  zamanla  kabullenemedikleri için    bu farklılığı   yaşamaktan farklı insanlardan  faydalanamadıkları için de   mutsuz   olacaklardır  çok zaman.

Canım oğlum ,

Bir arkadaş tanırız. Yaşı bizden büyüktür. Bizi Kardeş gibi sever. Bize maddi ve manevi destek verir. Biz de O nu severiz gerçekten. Bizi ziyarete gelir mutlu oluruz.Kötü kıskanç arkadaş, nefsimiz ve şeytan hemen devreye girerek el ele " o adamı bırak " kampanyasına başlar ve bizde kızarız O abiye . Uzaklaşırız. Zaman gelir nefsimiz sakinleşir. O bize çok faydalı olan insan bizden uzaklaşınca , şeytan da uzaklaşır arkadaşın kıskançlığı da geçer. Ama ara ki bizi seven o ağabeyi bulasın.

Sevgili  oğlum,

Yukarıda  anlattığım  olayı  bir çok defa yaşadığım   için sana da anlatmaya çalıştım. Çünkü   bu yaşadığım  olaylar bana hayat dersi oldu ve   artık  o kadar ilgime rağmen, sevgime  rağmen, bunları da paylaşmak istememe  rağmen    anlamayan insan en yakınımda   dahi olsa   onlarla diyalog kurmakta ısrar etmiyorum. Taa  ki onlar hatasını  anlayana ve   telafi  ederek bizi gerçek manada sevene kadar.

Canım  oğlum,

Hayatta yaşanan tecrübeler paylaşılacak ki  bu tecrübelerden ders alan insanlar  yeni hatalar yapmasınlar  ve  hayatı tecrübeler  ışığında  daha verimli geçirsinler. Hayatta  yaşanmış tecrübelerden ders almayarak  bizzat kendileri   tecrübe yaşamak isteyenlerde  zamanı  boşa harcamaktan geri kalmayacaklardır.

Canım oğlum,

Sen babanın bir oğlusun ve  seninle  paylaşamayacağım  bilgiyi kimle paylaşacağım.  Ama seninle paylaştığım bilgilerimi başkaları ile paylaşayım ki onlarda   faydalansın farklılıklardan ders alsınlar.

Muhabbetle sevgiyle seni kucaklıyorum.

 

  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat