TOKAT GAZETESİ

“Şiir benim için bir terapi"

Genç Şair ve Cumhuriyet Üniversitesi Ekonometri Bölümü Öğrencisi Enis Berkil:

“Şiir benim için bir terapi, öfke kontrol sistemi,

yeri geldi mi de kanayan yarama yara bandı.”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okulları okudunuz bugüne kadar?

ENİS BERKİL- Adim Enis Soyadım: BERKİL, 1995 yılında Ankara'da dünyaya geldim. 4 yaşıma kadar Ankara’da yaşadık. Daha sonra babamın şark görevi nedeni ile Muş’un Hasköy ilçesine taşındık. Hasköy’de 2 yıl kaldıktan sonra Tokat merkeze babamın tekrar tayini çıktı. Tokat’ta Vali Mehmet ÖZGÜN İlköğretim Okulu’nda 1. Sınıfa başladım. Babamın tayini Bursa’ya çıkmasıyla Bursa’da İhsan Dikmen ilköğretim okulunda 2. Sınıfa başladım.

2 yıl Bursa’da yaşadıktan sonra babamın tayini Kayseri’ye çıkmıştı. Kayseri’de 2 buçuk yıl yaşadık ve orada Bülent Altop İlköğretim Okulunda öğrenim hayatıma devam ettim. Kayseri’de babam emekli oldu ve Sivas’a taşındık. Sivas’ta Mimar Sinan ilköğretim Okulunda 7. Sınıfın 2. Döneminden başlayarak buradan mezun oldum. Lise hayatıma Sivas Abdussamet Bal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde başladım. Lise 2. Sınıfı bitirdikten sonra Tokat’a taşındık ve Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenimimi tamamladım ve mezun oldum. Simdi ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Ekonometri bölümünde öğrenimime devam etmekteyim.

*Neden Ekonometri Bölümü ve neden Sivas? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

ENİS BERKİL-  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin en kapsamlı bölümü olan ekonometri bölümü hem özel sektöre hem de kamuya dayandığından tercih ettim. Sivas olmasındaki etmen ise memleketim ve aileme yakin olmasıdır.

Üniversitemizin düşüncelerimde herhangi bir etkisi olmadı. Çünkü Üniversite hayatına başlamadan birçok  insan ve kültürle karşılaştım.

* Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin çabalarınıza bakış açısı nasıl?

ENİS BERKİL-  Babam Emekli Polis ve şu an Tokat Behzat Taksi’de Taksicilik yapıyor. Annem ev hanımı. Benden büyük bir ablam var. Açık öğretimde üniversite okuyor, evli ve bir kızı var. Bir de benden küçük kız kardeşim var o da liseye bu yıl başladı. Ailem beni her konuda desteklemekte ve düşüncelerime saygı duyarlar.

* Şiire başlama hikayenizi anlatır mısınız?

ENİS BERKİL-  Şiire başlamamın herhangi bir etmen olmadığını söylemeliyim. Şiir yazabilmek, ortaya çıkarabilmek için asla kalemimin ucunu köreltmem. Kendimi zorlamam şiir yazmak için.  Kendiliğinden doğar şiir, düşüncelerimde harmanlanır birden ortaya çıkar ve yazarım.

* Şiir yazarken genelde kimlerden ilham alırsınız ve etkilenirsiniz?

ENİS BERKİL- Genellikle yazdığım şiirler yaşantımla ilgilidir. İlham kendi içimde karanlık köşelere saklanmış bulunmayı bekleyen ışıklardır. Bir çok şairimizi incelikle okudum: Ziya GOKALP, Mehmet Emin YURDAKUL, Yakup Kadri KARAOSMANOGLU, Mitat Cemal KUNTAY. Buraya okuduğum şairlerin hepsini yazmak isterdim.

Fikir ve görüşlerimin her şairde değiştiğini fark edince kendi yolumu çizmeye başladım.

* Ekonometri okuyan bir öğrencinin şiirle ilgilenmesi ilginç, bunu nasıl açıklarsınız?

ENİS BERKİL-  Ekonometri bölümü öğrencisiyim. Bölümümüz sayısal derslere ağırlık verse de bu benim için engel teşkil etmemekte. Hatta şiirlerime konu bile olabilmekte.

* Üniversite öğrencilerinin genel sorunları neler? Çözüm yolları neler?

ENİS BERKİL- Birçok öğrencinin ortak sıkıntısı nakit para. Bunun peşinden yurdunu sorun edenler, ulaşımın aksadığını iddia edenler (ulaşımda ben hiç sıkıntı yaşamadım günde 4 kere halk otobüsü kullanmama rağmen) vb. birçok örnek konulabilir, “iğne yarasını bıçak yarası gibi anlatırsak.
Çözüm yolları ise her öğrencide farklılık gösterir. Kimi tatlı dil ile kimi kaba kuvvet, kimi borç alarak kimi bir eşyasını satarak bir şekilde halleder.

* Şiirde nereye kadar gelmek istersiniz?

ENİS BERKİL- Şiir yazarak herhangi bir kazanç elde etmeyi, ün yapmayı, kendimi tanıtmayı istemiyorum. Şiir benim için bir terapi, öfke kontrol sistemi yeri geldi mi de kanayan yarama yara bandı.

* Ekonometri alanında nereye kadar gelmek istersiniz?

ENİS BERKİL-  Bölümümün birçok tercih kapısı bulunsa da, özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında 0yonetici, danışman olarak çalışmak istiyorum.

* Özelde Sivas Ekonometri genelde Ekonometri okumak isteyenlere neler önereceksiniz?

ENİS BERKİL-  Ekonomist olmak isteyen arkadaşlarıma tavsiyem araştırmaktan, incelemekten, çözümleyip çözümleyememekten asla vazgeçmemeleridir. Çünkü ekonometri kurcaladıkça daha tatlı bir hal alıyor.

 

Teşekkürler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat