TOKAT GAZETESİ

HAVRANLILARDAN TÜRK ŞİİRİNİN DUAYENİ HALİL SOYUER’E VEFA

“Yokta noksan aranılmaz,

Yasa budur, var eksilir.

Ne tükenir sırda insan,

Ne insanda sır eksilir.

 

Hayat denen şu varlıkta,

Söz Yüce’nin pazarlıkta.

Ölürsek bir mezarlıkta,

Üç metrelik yer eksilir.

….”

 

Türk şiirinin duayenlerinden Halil SOYUER’i ilk kez, Niksar ‘da 1999 yılında düzenlenen Ayvaz Şiir Geceleri’nde tanıdım. Daha sonra birlikte sahnede şiir okumanın ve onu sahnede sunabilmenin mutluluğunu 2002 baharında Niksar’da 1.Niksar Şairler Şöleni’nde yaşadım.

Etkinlikler için Niksar Serenli Belediyesi’nin otobüsüyle arkadaşlarım M. Necati Güneş, Ercan Bezgin ve Musa Koç ile birlikte şairleri almak için Ankara’ya gidişimiz ve dönüşümüz apayrı bir yazının konusu olabilecek güzellikteydi. Bugün, o değerli şairlerden Halil Soyuer, Hüseyin Yurdabak ve Rıza Akdemir maalesef aramızda değiller.

Sunumunu yaptığım gecede Sayın SOYUER’i sahneye davet ederken:

“Büyük çınarları tanıtmak, onların biyografilerini okumak gerçekten zordur. Şimdi gittikçe gençleşen bir şairimiz sizlerle beraber olacak “demiştim.

Bugün Balıkesir Valisi olan Mustafa YAMAN’ın o zaman Niksar Kaymakamı olarak katıldığı Niksar Elf Tesislerinde düzenlenen Niksar 1.Şairler Şöleni’nde rahmetli Şair Halil SOYUER, konuşmasına:

“Böyle müstesna bir geceyi bize armağan eden yaratılanı da, yaşatılanı da saygı ile selamlıyorum.”sözleriyle başlamış, Niksar için iki yıl önce geldiği bir etkinlikten sonra yazdığı:

“Tarihte kaç devrin dillendiği yer,

Devirleri kimler açmış kim bilir?

Dik sokaklarından kaleye doğru,

Kimler gelmiş, kimler geçmiş kim bilir?

Niksar’ım her zaman sen hep böylesin,

Sen sus ta öteyi tarih söylesin.

Cümlesine Allah rahmet eylesin.

Kim yaşamış, kimler göçmüş kim bilir?”

Şiirinden sonra :

“Bugün Çamiçi Yaylasına giderken balkonlarından çiçek sarkan ahşap evlerin sonrasında delirmiş bir yeşilliğin, ormanlığın içine düştüm. İzin verirseniz onun için bir şiir daha okuyayım” diyerek “Dağ Köyleri”  şiirini sevecen görünüşüne aksederek mimikleriyle bütünleşen tok sesiyle yorumlamıştı.

2014 yılında aramızdan ayrılan Türk şiirinin duayenlerinden Halil SOYUER’i Havran Belediyesi ve hemşehrileri unutmayarak iki yıldır onun adına şiir yarışması açıyor, vefa geceleri düzenliyor.

Bu yıl Havran Belediyesi’nce 15 Ocak 2016 Cumartesi Gecesi Havran Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Halil SOYUER’i Anma Gecesi ”ne onur konuğu olarak davetliydim.

Balıkesir-Edremit’e yirmi beş yıl önce Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen bir eğitim semineri vesilesiyle gelmiş, Endüstri Meslek Lisesi Hizmet içi Eğitim Tesislerinde on beş gün kalmıştım.

14 Ocak Cuma günü sabahleyin Havran Belediyesi zabıta ekipleri, Havran Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Gazeteci Hasan Akar Bey’in bir radar gibi takibiyle bizi Edremit’te karşılayıp Hotel Enka-Tur’a yerleştirdiler.

Aynı akşam, Edremit Kültür Merkezi’nde Havran Belediyesi Kültür Sanat Kulübü Koca Seyit Tiyatrosu’nca sunulan Çanakkale konulu muntazam bir oyuna şahit olduk. Gençlerin her biri rollerini eksiksiz yerine getirip dakikalarca ayakta alkışlandılar.

Etkinliklere, Cumartesi günü Havran Kabristanlığında bulunan Halil SOYUER’in kabri başında imam-hatiplerin dualar okuması ve şiirlerinden bazı örneklerin öğrencilerce yorumlanması ile başlanıldı. Bunu ilçe merkezinde Ebubekir Mahallesindeki çocuk parkına törenle Halil SOYUER ‘in adının verilmesi takip etti.

Havran’a davet edilen misafirler aynı gün öğleden sonra Çanakkale Savaşlarında 250 kilogramlık top mermisini tek başına topa yerleştirerek düşman denizaltısının batmasını sağlayan Koca Seyit’in köyünde bulunan anıt mezarını ve Koca Seyit Müzesi’ni ziyaret ettiler. Ayrıca müzede Koca Seyit’in kızdan torunu Muhammet Yıkar’la kısa bir söyleşide bulunuldu.

Akşam ise Havran Belediyesi ve Kaz Dağı Şairlerince açılan şiir yarışmasının ödül töreni ve anma etkinliği vardı. Geceye Havran Kaymakamı Yasin ÖZTÜRK, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Volkan Öz, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Hüseyin Asarlı, Halil SOYUER’in oğlu Emrah SOYUER, torunu Efekan SOYUER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Şöbüoğlu, basın mensupları, şairler ve şiire gönül veren dinleyiciler katıldı.

Belediye Başkanı Emin ERSOY’un Belediye olarak yapmış oldukları kültür etkinlikleri ve Halil SOYUER’i Anma Gecesi hakkında bilgi sunmasından sonra Halil SOYUER’in oğlu Emrah SOYUER sahneye davet edildi ve bir teşekkür konuşması yaptı.

Biz de onur konuğu olarak Havran Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu, Gazeteci, adaşım Hasan AKAR’la birlikte sahnede SOYUER’in, vasiyeti üzerine mezar taşına da yazılan, “Eksilir” şiirini seslendirdik.

Şiir Yarışması hakkında genel bilgilendirme Konya’dan üniversite arkadaşım, Emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sadettin KOÇ tarafından yapılarak dereceler açıklandı.

Yarışmada dereceye giren ilk şiir ”Çanakkale” başlığıyla kadim dostum, Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü, Şair Yunus KARA’ya aitti:

“Dün gece üç çığ koptu kara donlu üç dağdan,

Demir atlar fırladı haç kokulu mezardan,

Çıkıp geldiler yine karanlık Ortaçağ’dan.

 

Taşları bombalayıp toprağımı vurdular,

Ateş dilli yılanlar ateşle kavurdular.

…”

İkinciliği: ”Karanlığa Düşen İhtimal” şiiriyle Uğur Şerbetçi, üçüncülüğü : ”Dar Vakitte Dizeler” şiiriyle Hava Köseoğlu alırken Musa Kakınç, Dr. Hüseyin Balkanlı, Zeki Çelik ve İbrahim Şaşma ‘Özendirme ve Jüri Özel Ödülleri’ne layık görüldüler.

Sunumu Kaz Dağı Şairler Platformu Sözcüsü Tayfun Hakan Kağan tarafından yapılan gecede bazı ses sanatçıları sahne alarak Halil SOYUER’in bestelenmiş şiirlerini yorumladılar.

Şairler, ödüllerini Havran Kaymakamı Yasin ÖZTÜRK, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, Garnizon Komutanı Jand. Üsteğmen Volkan ÖZ ve Emrah SOYUER’in elinden aldılar.

Program sonrası Hotel Enka-Tur’da etkinliği düzenleyen ekip ve şair dostlarla derin bir sohbetin içindeyiz. Tayfun Hakan Kağan’ın sazının tellerinde dillenen “Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere“ türküsüne eşlik ederek adeta şiir dünyasında kısa da olsa bir düne bir yolculuk yaptık.

Teşekkürler Havran, Teşekkürler Havran Kaymakamımız Sayın Yasin ÖZTÜRK, Belediye Başkanımız Sayın Emin ERSOY, Sayın Emrah SOYUER, Havran Belediye Başkan Yardımcılarımız Mehmet Yılmaz ve Hüseyin Balkancı Beyler. Teşekkürler Havran Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Hasan Akar Bey ve ailesi.

Teşekkürler Kaz Dağı Şairler Platformu Sözcüsü Tayfun Hakan Kağan Hocam, Zeki Kaymakçı Bey, Kadim dostum Sadettin Koç kardeşim. İLESAM Balıkesir İl Temsilcimiz Ali Uygun Hocam, Erol Duygun, Ümran Öztürk, Gülhan Aslan Hanım Kardeşlerim. Aydın Akar, Mustafa Sarıaydın, Asım Kocabaş.

Teşekkürler ismini yazamadığım, büyük emek sahibi değerli şahsiyetler, vefanıza bin teşekkürler. Siz de bir gün vefanızı görünüz.

Rahmetli Tahir Kutsi MAKAL’ ın ona verdiği unvanıyla “Has Şiirin Ağası” Halil SOYUER Üstadımızı vefatının 12.yılında bir kez daha rahmetle anıyor, yazımızı onun çok sevdiğim bestelenmiş bir şiirin ilk dörtlüğü ile bitiriyorum.

“Gideceğin yere beni de götür,

Sorana başımın belası dersin.

Götür de istersen yerlerde yatır,

 

Elimde gönlünün dermanı dersin.”

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat