TOKAT GAZETESİ

Hava limanları

Uçmak ,yıllar boyunca özgürlüğün, bağımsızlığın temsili olmuştur. Uzun ve aşılması zor yolları uçarak aşmak insana haz ve keyif vermiştir. Çağımızın en medeni, hızlı ve lüks aracıdır uçaklar. Uçağı kullananlar da uçakta çalışanlar da bilgili, bilinçli tecrübeli olmalıdır. Her medeniyetin ve hızın bir bedeli vardır. Hatanın, yanlışın bedelini can, mal kaybıdır. Üzülmektir sonucu. Akıllı olacaksın, bilinçli hareket edeceksin. Bilim, ilim ve sanatın yolundan ayrılmayacaksın. Ülkemizin dört bir yanına hava limanları yapıldı güzel oldu mu? Evet. Yapımında çalışan insanlar nemalanıp değişik firmalar paralar kazandı mı ? Evet. Turizm canlanacak, yatırımcılar gelip yatırım yapılacak, bölgenin hareketliliği artarak ekonominin canlanması olacak denildi oldu mu? Kısmen. Yakın mesafelere hava limanı yapılması yerine, ortak  alan ve bölgelere  büyük ve gelişmiş hava limanları yapılsa daha isabetli olmaz mı? Hem tasarruf yapmış oluruz, hem de hizmeti ortak alanda sunmuş olunmaz mı? Her yüz, yüz elli kilometre mesafede ki alanlara yapılan pistler ne kadar isabetli olur. Küçük olsun benim olsun yerine, büyük olsun hepimizin olsun. Sayın  ulaştırma bakanımız 2016 yılı içinde, altı yeni hava limanı daha yapılacağını ifade etti. Ülkemizde  22 uluslar arası hava limanımız, 33 yerel hava limanımız, 17 askeri hava limanımız bulunmaktadır. Proje aşamasında ki veya inşa halinde ki hava limanları. İstanbul üçüncü hava limanı. Mersin Çukurova bölgesi hava limanı. Gümüşhane hava limanı. Yozgat hava limanı. Rize, Artvin hava limanı yapılacak. Elbette ihtiyaç varsa  yapılsın. Fakat siyaset ve oy uğruna  hava limanı yapılacaksa yapılmasın. Gün gelir yapılan israfın hesabı sorulur. Yapılmasına öncelik vereceksek uçaklar ve hava taşıtları fabrikaları yapmalıyız.

         Türk tayyare cemiyeti 6-Ekim-1926 yılında  uçak fabrikasını kurar. 1927 yılında Türk hava küvetleri envanterin de bulunan A-20,F-13,ve G-23 uçaklarının bakım, onarımı yapılırdı. Fabrika kısa bir süreliğine kapanır. 1931 yılında Kayseri Tayyare fabrikası adı ile yeniden  açılır. 1939 yılına kadar 200 adet uçak üretimi gerçekleştirilir. Bazı Avrupa ülkelerine de satışı gerçekleştirilir. Üretilen uçaklardan biri, Atatürk'ün emri ile İran' hediye edilir. Gazi paşa eski ve gelişmiş ülkelerin demode  olmuş ürünlerinin  çöp olarak görülen teknolojilerinin, üstüne birde para verilse dahi ülkemize sokulmasına karşıydı. Nuri Demirağ girişimciliği ile uçak ürettiğinde ilk destek devlet idaresinden gelmişti. Müşterisi  ise devletin desteklediği Türk Hava Kurumu olmuştur. O yoksul ve ekonomik çağdan  bu çağa bakarsak neden bizler uçak üretimi yapamıyoruz da hava limanları yapıyoruz?

        Bizler batı ülkelerini rol model alıyoruz. Özeniyoruz, onlar gibi yaşamayı hedefliyoruz da neden onlar gibi üretip, yenilikçi olamıyoruz? Sadece onların ürettiği ürünleri tüketerek kendimizi avutuyoruz. ''İstikbal göklerdedir.'' diyen Atatürk'ün sözünü nede çabuk unuttuk. Kendimize bir teselli verelim. Uçak yapama sakta uçaklar için hava limanları yapıyoruz ya oda bir başlangıç.. Bu günkü varlığımız, bilgimiz, becerimizle her türlü araç ve gereçleri üreteceğimize inanıyorum. Yeter ki işin bir ucundan tutup başlayalım. Uçmak bir medeniyetse, medeniyeti uygulamak, geliştirmek büyük bir akıl, mantık işidir. Hava yolunuz, sevgiyle acık olsun.

Süleyman ERKAN

23-01-2016   Cumartesi

 

Şişli-İstanbul.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat