TOKAT GAZETESİ

Vekillerimize Soruyoruz Havaalanımız Ne Olacak?

Yazmaktan gündemde tutmaktan asla vazgeçmeyeceğimiz, Tokat’ımızın gelişmesinde olmazsa olmazı olan havaalanımızın akıbetini bir kez daha soruyoruz. Havaalanımız ne oldu ne olacak sayın vekillerimiz?

Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ve vekillerimizin seçim konuşmalarına havaalanı müjdesiyle başladıklarında neden seçimlerden sonra olacak yapılacak diye konuşuluyor yoksa Tokat Halkı kandırılıyor mu iktidarın nimetlerinden faydalanmak için iktidara muhalif mi olmak gerek yoksa ülkenin doğusunda veya batısında mı olmamız lazım. Ortada olmakla ilimiz suçlu mu diğer illere cömert davranan iktidar neden Tokat’ımıza cimri davranıyor?

Bundan sonra doğuda ve batıda yer alamayacağımıza göre tek çare kalıyor iktidara muhalif olmak. Bunu da aklımızdan çıkarmayacağız. Çünkü bu ülkede vaat de bitmez seçim de.

14 Ocak 2016 Perşembe günü TBMM’de Genel Kurul Salonu’nda Tokat CHP Milletvekilimiz sayın Kadim Durmaz, meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında; başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun seçim mitingleri kapsamında Tokat Cumhuriyet Meydanında onlarca ulusal televizyon kanalı tarafından da canlı yayınlanan seçim konuşmasında Tokat Halkına havaalanı ve hızlı tren konusunda vaatlerde bulunduğunu ve bu vaatlerin gazetemiz Tokat Gazetesi tarafından da geçtiğimiz günlerde manşetten siz okuyucularına bir kez daha hatırlattığı gazete manşetini kürsüden diğer milletvekillerine göstererek, Sayın Başbakanımızdan bu sözlerin tutulmasını istiyoruz'' ricaları eşliğinde bir kez daha dile getirdi.

Yine Tokat’ın göçte Türkiye şampiyonu olduğu konusunu da değinerek şehrimizin yatırım fakiri olduğundan bahsetti. Bu sırada meclis sıralarında yer alan Ak Partili milletvekillerinden ''Ak Parti söz verdiyse yapar, yaparız yaparız merak etmeyin rahat olun '' tarzında söylemler duyuldu. O zaman bizde o söylemleri söyleyen Ak Partili milletvekillerine ‘’HODRİ MEYDAN’’ diyoruz yapın da görelim. Siz yapın  bizde sözünüzde durduğunuzun müjdesini bu sütunlardan müjde olarak manşetten yazalım.

Muhalefetin konuşmalarına anında çıkıp hararetli cevaplar veren sayın vekilimiz Prof. Dr. Coşkun Çakır havaalanı konusundaki açıklamaları için CHP Tokat Milletvekilimiz Kadim Durmaz’a niçin cevap vermedi? Niçin havaalanının akıbetinden bahsetmedi?

Bahsedemezsiniz sayın Çakır. Ben söyleyeyim. 22 Ocak 2016 günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı sayın Binali Yıldırım, ulusal bir gazetede yayımlanan röportajında 2016 yılı için 6 havalimanı yapılacağını, bu illerin ise Yozgat, Batı Antalya, Karaman, Niğde/Aksaray, Edirne/Kırklareli, Artvin/Rize olduğunun bilgisini verdi. Yani demek oluyor ki Tokat yine havaalanı değil tertemiz Topçam havası almış oldu.

Sayın vekillerimiz bu şehir sizlere, başbakanına, iktidara inanıp oy verdi. Sizleri iktidara taşıdı suç mu işledi? Geçtiğimiz gün Tokat’ta bir konuşmanızda sivil toplum kuruluşlarının pasifliğinden dem vurdunuz. O iş öyle değil. Sayın vekilim, Tokat halkı uysaldır, kadirşinastır, devletine milletine hep sevgi beslemiş devlet erkanına saygı duymuştur. Buradaki pasiflik sizin dediğiniz manada değil, ahlaki terbiyesindendir. Bağırmak, yakasına yapışmak bizlere yakışmaz. Tokat halkı bunun gereğini sandıkta yapar hiç merak etmeyin sayın Çakır.

Tokat’a yapacağınız havaalanı Nasa Uzay  Üssü değil ki diğer illere yapılanın aynısının yapılmasını istiyoruz o kadar. Bu bizim en doğal hakkımızdır.

Yine Tokat’taki beyanatlarınız da istimlakın zorunluluğundan bahsedip 3 yıla yayılarak yapılır diyorsunuz, üç yıl sonra yine seçim vaadiniz mi olacak?

Yanı başımızda Sivas’a yapılan Akdeniz-Karadeniz bağlantı yolunun Ordu-Sivas arasına 25 tünel yapılacak. Ordu-Sivas arası 2,5 saate düşecek ve proje bedeli de 540 milyon TL. Bu nasıl oluyor? Sivas’a var da bize niçin yok? Yapılacak 25 tünel arasına niçin biz Çamlıbel’e 1 tünel yapamıyoruz? Tokat-Niksar-Akkuş-Ünye yolunun akibeti bitim tarihi belli mi? Yıllardır bitirilemeyen Zile-Alaca yolu 2023’de mi bitecek?

Öte yandan haftanın 6 günü İstanbul-Tokat olarak karşılık seferler ile havaalanımıza gelen iki şirketten birisi olan BORAJET’in Şubat ayında seferlerine son vereceği konuşuluyor. Tokatlı sefer sayısının azlığından yakınırken haftada 3 gün sefer yapan ANADOLUJET’in insafına kalacağız Sayın Çakır. Sivastaki uçuşlara göre daha yüksek fiyata uçan Tokatlının acaba hiç yolcu sayısını merak ettiniz mi? DHMİ Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı resmi verilere göre 2013 yılında Tokat Havaalanının gelen-giden yolcu sayısı 115.731’ken yine 2014 yılında 206.637 ve geçtiğimiz yıl yani 2015 yılında ise 341.681 oldu. Bakıldığında 2013 yılına göre %295 oranında gelen-giden yolcu sayısı artmasına rağmen neden hala bunu göremiyoruz? Tokat, iç hat yolcu sayısı artışlarında en çok artışı sağlamıştır. Sayın Çakır, Tokatlı yeni havaalanı ile birlikte daha çok uçak firmasının geldiği şekilde ve tıpkı diğer illerdeki vatandaşlarımızın yararlandığı gibi ucuz bir şekilde uçmak istiyor.

Bitirin de bir hizmetiniz olsun bu şehre…

Nurettin İŞLEROĞLU

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat