TOKAT GAZETESİ

Eczaneler Ve Cumartesi

Geçtiğimiz Eylül ayı içinde bir cumartesi yarım asır önce öğretmen olarak göreve başladığım Bitlis / Ahlat ilçesine yapacağımız ziyaret için hazırlanıyorduk. Otobüsümüz akşam saatlerindeydi. Ben bypass olmuş bir insanım ilaçlarımı aksatmamam gerekiyor. İlaçlarımızı hazırlarken tansiyon ilacımla birlikte kullandığım kan sulandırıcı aspirinin bittiğini gördüm. Hemen en yakındaki eczaneye koştum. Kapalıydı. Acaba bir işleri mi var diye yakındaki başka birine geldim ama o da kapalıydı. İşte ilk o zaman öğrendim eczanelerin artık cumartesi tam gün kapalı olduğunu. Ahlat’tan alırız diyerek ilacımı almadan yola çıktık ama oradan da hemen alamadık iki gün kullanamadım ilacı.

Sonraki zamanlarda birkaç kez daha cumartesi günlerdi eczaneye işimiz düştü. Bazen nöbetçi eczaneye gittik bazen de pazartesini bekledik. Bizim yaşımızdaki kişilerin nöbetçi eczane aramak bir yana kayan yazıyı bile seçmesi zor olabiliyor.

Eczaneler aslında sadece reçeteli ilaç satmıyor. Sağlıkla ilgili pek çok ürün satıyorlar ve bunlara ihtiyaç duyduğumuzda daha güvenilir olduğunu düşünerek eczaneyi tercih ediyoruz. Ama şimdi bu durumda haftanın iki günü eczane hizmetinden uzaktayız. Pazar günlerine zaten alışmıştık ve kendimizi hazırlıyorduk ama cumartesi günü de eklenmesi iyi olmadı. Reçetesiz alınan sağlık ürünlerini satıldığı başka yerlerden almak içimize sinmese de mecbur kalıyoruz. Eczanelerin cumartesi yarım gün hizmetine vatandaş alışmıştı.

Tahminimize göre şehrimizde 70’e yakın eczane var. Sağlık kuruluşlarına yakın olanların durumu fena değil ama uzak olanlar zor durumda. Onlar için ilaç dışı ürün satışı daha da önem kazanıyor. İki gün kapalı kalmaları ekonomik olarak etkiliyor olmalı. Konunun yasal boyutunu bilmiyorum ama cumartesi eczanesini kapatmayıp çalışmak isteyen bir eczaneye mani olunmasa daha iyi olmaz mı?

Ülke olarak çok fazla tatil yapıyoruz. Hesaplasak yılın büyük kısmı dinlenmekle geçiyor. Oysa çalışarak zenginleşiriz. Memurlar böyle iken bari serbest meslek sahibi insanların çalışmasına karışmayalım derim ben. Eczanelerin cumartesi günleri yeniden çalışmalarını arzu ederiz.

Saygılarımla.

25.01.2016

 

 

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat