TOKAT GAZETESİ

“EDEBİYATIMIZDA ÇANAKKALE” TEMALI 1.TÜRKİYE EDEBİYAT DERGİLERİ KONGRESİ

 

         

            Akademi Şiir Ailesi Kültür ve Edebiyat Derneği, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği ile

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün işbirliğinde T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun destekleri ile 21-23 Ocak 2016 tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenen “Edebiyatımızda Çanakkale” temalı 1.Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresini başarıyla gerçekleştirdik.

            Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve 57. Alay Topluluğu destek verdi.

            21 Ocak 2016 Perşembe günü saat 10.00’da 18 Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonunda katılımcı dergiler yayınlarından bazı örnekler sergileyerek “Edebiyat Dergileri Sergisi”  yapıldı.

            Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ın katıldığı açılış programında; Sırasıyla Akademi Şiir Ailesi Kültür ve Edebiyat Derneği Başkanı Mustafa Berçin, Dünya Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Osman Baş, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İsmail, Kırgızistan Eski Kültür Bakanı ve TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Kojogeldi Kuluyev, katılımcı Dergi Temsilcileri adına Dünya Söz Akademisi Başkanı Hayrettin İvgin ve Proje hakkında genel bilgiler veren Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Celal Demir birer konuşma yaptılar.

            Açılış programında son olarak Vali Hamza Erkal dinleyenlere unutulmaz konuşma yaptı.“Edebiyatta Çanakkale”nin çok büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Konuşmasında Özetle; “Bizim medeniyetimizde edebiyat çok önemlidir. Edebiyat bizim hayatımız için, medeniyetimiz için çok önemlidir ve aslında bizim özümüz edebiyattır. Doğu medeniyetlerinde söz medeniyeti, Batı kültürlerinde de göz medeniyeti vardır.

            Söz medeniyetinin sahibi olan bu ülke, bu coğrafya, Çanakkale ile beraber bu sözün ne derece yükseldiğini, ne iyi yeteneklerle ifade edildiğini Mehmet Akif Ersoy’la gördü. Şairlerin şahikası diyebileceğimiz Mehmet Akif Ersoy, bu coğrafyanın kültürüyle yetişmiş, özümsemiş Çanakkale’yi en iyi anlatan muhteşem bir şairdir. O yüzden edebiyatta Çanakkale dediğimizde Mehmet Akif Ersoy’u bir kenarda tutmayın. O, bu işin destanını yazmış bir şairdir. Destanı yazılmış çok az savaş vardır ve bunlardan biri Çanakkale’dir. Bayramiç doğumlu olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, doğduğu ev aslına uygun bir şekilde tekrar yapılarak müze haline dönüştürülecek. Bizim aslımız sözdür, dildir. Edebiyatta çok iyiyiz çünkü bizim kültürümüz bunun üzerinedir. Bu nedenle dilimizi iyi öğrenmeli, özümüzü iyi öğrenmeliyiz. Medeniyetimize ve edebiyatımıza sahip çıkmalıyız. Bu kongrede böyle bir sonucun deklare edilmesini çok önemsiyorum. Kongrenin hem ilimize hem de edebiyat hayatımıza çok olumlu sonuçlar getirmesini diliyorum.” dedi.

            Kongrede, 3 oturum yapıldı. 1.Oturuma Prof. Dr. Mehmet İsmail, 1.Oturuma Prof. Dr. Celal Demir, 1.Oturuma Nail Tan başkanlık yaptı.

            Kongre programı çerçevesinde Türkiye edebiyat dergileri temsilcileri bir araya gelerek özel bir oturumla Edebiyat Dergileri Çalıştayı düzenlediler. Netice olarak, 13 maddelik bir sonuç bildirisi oybirliği ile kabul edilerek tüm katılımcılar tarafından imza altına alındı.

            1.Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresine katılan delegeler ve dergi temsilcileri başta Çanakkale valisi olmak üzere, Çanakkale Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü resmi bir şekilde ziyaret ettiler.

            22 Ocak 2016 Cuma akşamı Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Şef Mashar Yavaş yönetiminde faaliyet gösteren Türk Sanat Müziği konserini dinledik. Konserin devamında şiir dinletisi yapıldı.  Program sonunda 1. Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresi düzenleyici kuruluşlar tarafından tüm katılımcılara Katılım belgesi ve onur plaketleri takdim edildi.

            23 Ocak 2016 Cumartesi tam gün Çanakkale Şehitlik ziyareti yaptık.

            Dualarla buluştuk…

            Bu projenin gerçekleşmesinde destekleri için T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’na şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.

            Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

            Mekânları Cennet Olsun. 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat