TOKAT GAZETESİ

GÖZDEN KAÇIRILANLAR

GÖZDEN KAÇIRILANLAR

Türkiye’de trafik hayli karışık. Yeşil ışıkta geçip kırmızı ışıkta duran hele hiç yok. Kimi sağdan ilerliyor, kimisi soldan. Yanlış geçişlerin cezası trafik polislerine kesiliyor. Dışarıda kurallara uyan yabancılar Türkiye’de sanki dokunulmazlıkları varmış gibi istedikleri biçimde hareket ediyor ve kurallara uymuyorlar.

            Türkiye’ye” Kedi yüzmeye gelen” ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye’yi Kıbrıs müzakerelerinde ve PYD konusunda taviz vermesi için baskı altına alıp, önce meclisteki Kürt’çü milletvekilleri ve daha sonra da PKK’nın yaptığı yıkımları destekleyip yayınlayan akademisyenlerle görüşme yapıyor. Daha sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmede “taraftarların adada çözüme çok yaklaştıklarından duyduğu memnuniyeti” dile getirmiş.

            Ne demişti daha önce Biden?

            “Kıbrıs sorununun çözümü Avrupa’nın enerji güvenliğini güçlendirecektir.”Daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kıbrıs’ta oluşturulacak federal yapının dünyada kabul görmüş bir çözüm modeli olduğuna işaret etmiştir.

            Kıbrıs konusunda Rum tarafının da bizim tarafında kafaları karışık. Yangından mal kaçırırcasına bir telaş içindeler. KKTC’nin Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasında bir garantörlüğü var. Bunu herkes biliyor. Garantörlüğü ortadan kaldırıp KKTC’yi Kıbrıs Rum kesimine yamamak… Emareler onu gösteriyor.

            Amaç Kıbrıs’ı iki taraflı bir yapıya kavuşturmaktır. Ama nasıl bir yapı? Rahmetli Rauf Denktaş’ı yaşlı, uzlaşmaz, statükocu ve Türkiye’de istenmeyen adam ilan etmişlerdi. Denktaş onlar için bir engeldi. Sonradan durum daha iyi anlaşıldı. Rum tarafı Kıbrıs’ta bir eyalet modeli ve bizim taraf ise devlet modelini önemsiyor. Rum tarafı görüşmeleri engellemek amacıyla sürekli mazeretler ileri sürüyordu. AB çözüm sağlamak için Rum kesiminin elinden bu imkânları almak, Rum tarafının görüşmelere koyduğu vetoyu kaldırmak suretiyle ilk defa bir yaptırım uygulamaya gitti. İlk defa Kıbrıs konusunda bir çözüme gidiliyor.

            ABD ve AB’nin amacı Rumların ve Türkiye’nin menfaatleri değil Doğu Akdeniz’de çıkan doğal gazın sorunsuz olarak Avrupa’ya ulaştırılmasıdır. Hiç bir doğal gaz şirketi sorunlu olan bir bölgede yatırım yapmaz. Kıbrıs’ta tek bir yönetim kurulursa bu doğal gaz sorunu da çözülmüş olacaktır. Tek bir kuyudan 150 milyon metreküp gaz çıkarılmaktadır.

            Türkiye’nin bir de Anadolu’dan Kıbrıs adasına göndereceği su var. Bu 150 milyon metre küptür. Bunun 75 milyonu KKTC ve 75 milyonu Rum tarafına… Bu üç boru ile yapıldığında ihtiyaç fazlası olan 300 milyon metreküp su İsrail’e akıtılacaktır. Bu da gösteriyor ki eninde sonunda Kıbrıs sorunu çözülecek. Güzelyurt bölgesinden adaya gelen su,Limasol bölgesinden dışarı çıkacak,oradan da boruyla İsrail’e gidecek çünkü adanın İsrail’e en yakın ucu Limasol.

            Biden’in neden geldiği sizce belli olmuyor mu? ABD’nin arkasında İsrail var. Kıbrıs’ta Rumlarla anlaşıp doğal gazı çıkaran İsrail’dir.

            Rumlar, “Türkiye garantör olmasın, Türk askeri gitsin” der. Türkler de “Türkiye’nin garantörlüğü olmadığı, askerin adada olmadığı çözüm” olmaz diyor.

            Ahmet Takan’nın dediği gibi “Joe Biden boşuna Türkiye’ye uğramadı. Bu konuları zemine oturtmak için. Türkiye’ye biraz al, biraz ver, Yunanistan ve Rum tarafına da aynı şekilde. Yoksa sizi cezalandırırız, oraya doğru gidiyor iş.”Niye birden İsrail Türkiye dostluğu ortaya çıktı. Anlaşılmıyor mu?”

            Joe Biden Türkiye’yi Cenevre’de Suriye ile ilgili yapılacak toplantıya PYD ile beraber oturması için ikna etmeye geldi. Biden aslında PKK’nın eşittir PYD olduğunu bal gibi biliyor. PYD, ABD’nin Suriye’deki kara gücüdür. Türkiye PYD’ye terör örgütü diyor, Biden terör örgütü demiyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Davutoğlu,Biden ile yaptıkları uzun görüşmelerde ne konuştular nasıl bir sonuca vardılar bilinmiyor. Türkiye’nin eli çok zayıftır. Rusya ve ABD, PYD’den yanadır. İleride göreceğiz.

            Başkanlık uğruna Doğu-Güneydoğu bölgesi, Kıbrıs, Güneyimizde ki Suriye sınırı, Ege denizinde elden giden 16 ada ve adacıklar gibi elimizden çıkmasın?

            Türkiye’nin elinde ne yazık ki hiçbir seçenek kalmadı ve sürekli oyalanıyor. Bundan bir ders çıkarılmazsa eğer;

 

            Atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacaktır.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat