TOKAT GAZETESİ

KOMŞU

KOMŞU

Komşu yan yana yaşamak demektir. Bulunduğu ortamın havasını, suyunu, tabiat ürünlerini ve şartlarını birlikte üreten ve paylaşan demektir. Ev komşusu, tarla , bağ, bahçe komşusu, ülkelerin sınır komşusu diye adlandırabiliriz. Komşuluk ilişkilerinin sağlıklı ve  düzenli bir ilişki zincirlerden birinin kopması, bulunduğun bölgede sosyal yaşamın zedelenmesine neden olur. İyi bir komşuluk ilişkisi kardeşten daha da ileridir. İlk felakette, hastalıkta, ilk neşeli günlerimizde hep komşu bir duvar yanımızda. Komşuna Allah'tan bir iste, Allah sana binini verir. Çevrende komşun ve komşuların yoksa, kimsesizsin, öksüz ve yetimsindir. Komşularınla  kavga etmek, huzursuz olmak, kendi ailenizin mutluluğunu, rahatlığını, yardımlaşma ve iletişiminin kesilmesi demektir. Kötü komşuluk ilişkisi sürekli rahatsızlık, güvensizlik, yalnızlık hissi verir. Büyüklerimiz dua ederken "Hayırlı devlet, hayırlı kısmet, hayırlı avrat, hayırlı evlat, hayırlı komşu nasip etsin Allah herkese" diye dua edilmez mi? Komşunun iyisi insana yol gösteren edepli, erkanıyla yaşamın kurallarına uyan, mesleki iş hayatında ve çalışana yardımcı olandır. ''Komşu, komşunun külüne muhtaçtır.'' sözü ne kadarda haklı ve doğru bir söz. Ateşin olmadığı, zaman ilk baş vuracağın yer, bir adım ötende, bir duvar arkasında ki komşundur. "Komşu hakkı tanrı hakkıdır. Tanrısını bilmeyenler komşusunu da bilmez, ''Kapını kilitli tut komşunu hırsız tutma'' derken komşuna güveneceksin. Göstermelik de olsa kapını kilitli tutacaksın. Bir başkasının yaptığı hatadan dolayı komşunla kötü olmayacaksın. ''Ev alma komşu al'',''Komşuda pişer bize de düşer'' Komşunun ne kadar değerli ve paylaşımcı olduğunu gösteren ata sözleridir. Bu sözler iyi komşuluk ilişkilerinin ta kendisidir.

            ''Komşu olma namussuza, arsıza, akıbet başına bela getirir.'' Karaca oğlan. Kötü komşudan evinizi, kötü arkadaştan ziyaretinizi uzak tutunuz.'' Hz Ebu Bekir. ''Komşumuzu Allah yaratır, dostumuzu ve düşmanımızı biz yaratırız.'' Chesterton.  ''Arkadaşsız ederiz ama komşusuz edemeyiz. ''Thomas fuller. Ve nice buna benzer ata sözleri ve değerli cümleler hayatımızda mevcuttur. Komşunun iyi  olması önce kendi şahsımızla doğrudan ilişkilidir.

            Atatürk'ün ''Yurtta sulh,cihanda sulh'' sözü bu günümüzde ne kadar da doğru bir cümle. Komşuda huzursuzluk varsa siz rahat edemezsiniz. Sınır komşularımız da olan iç savaştan dolayı, birlikte yaşamak zorunda kaldığımız insanların sayısı hiçte azımsanacak kadar değil. Türkiye'nin  değişik illerinde yabancı uyruklu insanlar sığınmacı olarak dolup taştılar. Irak, İran, Suriye, Gürcistan, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Cezayir, Fas, Yemen, Suudi Arabistan, Alman, İngiliz, Çin, Japon, Hintli, Afrika'nın değişik ülkelerinden, adını duymadığımız nice ülke, kabile gurupların sığınak olarak geldikleri yer, Türkiye Cumhuriyeti; kuranlardan Allah bin kere razı olsun. Bu komşular bizlere bir sokak, hatta bir duvar ve karşı kapı kadar yakındırlar. Tokat'ta 2015 yılında 2 bin 976 yabancı uyruklu vatandaş bulunmakta. Türkiye'nin nüfusu 78  Milyon 741 bin 053 kişi. Tokat'ın nüfusu  593 bin 990 kişidir. Yaşayan yabancı uyruklu toplam 650 bin 308 kişi ikamet etmektedir. Bunlardan 310 bin 146 'sı erkek 340 bin 161'i kadın olarak kayıtlarda  yer almaktadır. Kayıtlı olmayan  kim bilir kaç kişi yaşamaktadır Türkiye'de. Bunlardan bin atmış üç kişi Iraklı. Altı yüz kırk sekiz kişi Alman, 556 kişi Afganistan, 276 kişi Avusturya, 91 kişi Türkmenistan, 81 kişi Suriye, 73 kişi Azerbaycan, 27 kişi Gürcistan, 23 kişi İran, 13 kişi Ukrayna olarak kayıtlarda yer almaktadır. Bunlar bizlerin komşularıdır. Dilleri farklı, kültür ve eğitimleri farklı da olsa bizlerle yaşamak ve kader ortaklığına katılmak zorunluluğumuz var. Birde düşünün büyük şehirlerde olan yabancı komşularımızı. Komşu hakka tanrı hakkıysa bu zor günlerde gelir geçer. İlerde güzel anıların paylaşımı kalır. Herkes komşusuna sahip çıksın. Komşusuna sahip çıkan kendine sahip çıkmış olur. Komşuluk haklarınızı bir birinize helal ettirmeye çalışınız. Benden yana tüm komşulara hakkım helal olsun...

Süleyman ERKAN

06-02-2016 CUMARTESİ

ŞİŞLİ- İSTANBUL

 

         

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat