TOKAT GAZETESİ

2016 yılı 14'üncü Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivalinden Silver

 Ali Şahingöz: "İyi aşçı olmak için mütevazi, istikrarlı olmak ve nerede kiminle çalıştığın çok önemlidir. Kaliteli yerler, kaliteli insanlar ile çalışılırsa mesleği en iyi en doğru şekilde öğrenir"

            *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız Ali Bey?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Merhabalar, 1991 Ankara doğumluyum. Lise öğrenimimi Çankaya İMKB Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek lisesinde tamamladım. Ardından Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksek Okulu Aşçılık bölümünden mezun oldum. Şuan ise Ankara da birinci sınıf bir restoranda görev almaktayım...

            *En son gastronomi yarışmasında ikinci oldunuz. Bu yarışmanın önemini anlatır mısınız bana? 

ALİ ŞAHİNGÖZ: Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivalinden Silver (Gümüş) madalya ile dönmenin vermiş olduğu mutluluk paha biçilemez. Aslında aylar öncesinden koşuya başlanmıştı. Fakat bu koşuda beni tek bırakmayan sevgili dostlarımın var olduğunu bilmek beni daha çok onurlandırdı.

            *Bu yarışmanın aşçılık dünyası için önemi nedir, kaç yılda bir yapılıyor?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Bu yarışma her yıl düzenleniyor. Bu yıl Türkiye 14'üncüsüne ev sahipliği yaptı ve çok eğlenceli geçti yine. 30 ülkeden dünyaca ünlü şefler katılıyor ve her biri ile tanışma fırsatı yakalıyoruz. Türkiye'de yaşayan genç-yaşlı aşçılar için bence kaçırılmaması gereken bir organizasyon. Yarışmacı olarak gidilmese bile kesinlikle izlenmeye gidilmeli.

            *Bu yarışmanın sizin için maddi ve manevi ne gibi önemi vardı?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Uluslar arası bir yarışma olduğundan dolayı derece çok önemli bence. Çünkü rakipleriniz dünyanın her yerinden gelen adaylar ve işiniz zor. Maddi olarak dereceye giren adaylara bir getirisi yok o an, fakat gelecekte ve CV'de kesinlikle bir getirisi olacaktır. Dediğim gibi uluslar arası bir yarışma ve dereceye girmek kolay değil ki maddiyatı çok düşünmemek lazım bu işte para seni buluyor bir şekilde.

            *Bu yarışmalar aşçı adayları için neden önemli?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Yarışmalar tabi ki sizlerin ne kadar iyi olduğunu gösterir fakat bu yarışmalara girmeyip de gerçekten çok iyi olan aşçı arkadaşlarımız var. Yarışmalar için yetenekleri arkadaşlarımız desteklenmeli diye düşünüyorum.

            *Bundan sonraki hedefleriniz neler?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Önümüzde daha birçok yarışma var. Onlarda da elimden geldiğince en iyi şekilde yarışıp dereceye girmek ve aşçılar milli takımında ülkemi temsil etmek istiyorum.

            *İyi bir aşçı olmak için, bu yarışmalarda derece yapmak için neler gerekir?

ALİ ŞAHİNGÖZ: Öncelikle okul bitirmek gerekir, mütevazi, istikrarlı olmak ve nerede kiminle çalıştığın çok önemlidir. Kaliteli yerler, kaliteli insanlar ile çalışılırsa mesleği en iyi en doğru şekilde öğrenir ve kendini geliştirir. Önemli olan doğru kişi ve doğru yerde çalışmak bu sektörde çok ama çok önemli ve iyi yerlerde çalışmak istiyorsanız iyi bir aşçı şef olmak istiyorsanız kendinizden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ödün vermek zorundasınız.

            *Gastromoni bilimi sizin için ne ifade ediyor? 

ALİ ŞAHİNGÖZ: Gastronomi açtığımız zaman çok derin anlamlar taşır. Fakat üzülerek söylüyorum ki bizim ülkemizde gastronomiye gereken önem verilmemektedir. Gastronomi'nin tanıtılması anlamında uğraş veren çok şefimiz var fakat biraz da devlet desteği şart sanırım. En basitinden Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivaline bile dünyadan 30 ülkeden binlerce misafir geldi ki daha büyük organizasyonlar neden yapılmasın? Bu tarz organizasyonlarla hem ülkemizi tanıtmış olur hem de ülkemize para kazandırmış, turist çekmiş oluruz.

            *İyi bir aşçı olmak isteyenler nasıl bir süreçten geçmeli?

ALİ ŞAHİNGÖZ: İyi bir aşçı olmak için çok çalışmak, araştırmak, görmek, iletişim kurmak ve pratik yapmak gerekir. Bu işi gerçekten yapar insanların kalbine ruhuna hitap ederseniz yol alır gidersiniz. Unutmayınız sizin yemeğinizi yemeğe gelen misafire siz yemek değil mutluluk satarsınız yemeğiniz ne kadar güzel lezzetli ve göze hitap ediyorsa misafiriniz o kadar mutlu olur. Misafir mutlu oldukça da siz mutlu olursunuz. Karşılıklı ilişkiler kısaca. Yarışmalara gidin özellikle genç arkadaşlarım gidin görün kendinizi deneyin.dereceye girenlerden hiç bir eksiğiniz yok inanın sadece özgüven ve oda sizde mevcut bunu açığa çıkartmalısınız!!!

            *Son olarak neler anlatacaksınız ? 

 

ALİ ŞAHİNGÖZ: Ben Ali Şahingöz olarak bütün aşçı arkadaşlarımın ve Genç arkadaşlarımın yanındayım her türlü konuda destek olmaya hazırım... Saygılarımla

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat