TOKAT GAZETESİ

SOKAK KONUŞMALARI

 Hayvanlarda da her ikisi vardır fakat yaşamlarını değiştirecek kadar gelişmemiştir. Bu konuda insanların yardımlarına muhtaçtırlar. İnsanlar yeryüzündeki en önemli varlıktır. Konuşarak birbirimizle anlaşır ve sohbet ederiz. Güzel olan her şeye doyum olmadığı gibi güzel konuşmaya da doyum olmaz. Güzel konuşmalar dinleyenleri açık ağızla, hayranlıkla dinlemeye sevk eder.

            Geçen sabah sokakta yürüyorum. Yanımdan geçen iki orta yaşlı adam, biraz sonra öğrenci sandığım üç genç konuşuyorlar. Birbirlerine kızmışlar ki belden aşağı konuşmalar yapıyorlar, hem de herkesin duyup rahatsız olacakları şekilde. Yanlarından erkekler geçtiği gibi kadınlar da geçiyor. Hiç kimseyi görmüyorlar. Öldüm öldüm dirildim. İsyan edesim geldi. Ciğerleri beş para etmez diye düşündüm. Kızgınlıkları yüzünden herhangi bir müdahaleyi anlamayacakları için es geçtim.

            O anda bu kişilerin aileleri aklıma geldi. Ailedeki fertler evde böyle konuşmalar yaptığından bunlar da böyle konuşuyor diye düşündüm. Öğretmen olarak biz de bu kişileri eğitemediğimizi düşündüm. İnsanlar güzel konuşarak güzelleşirler. İnsan olarak bizim de kızdığımız kendimize hakim olamadığımız zamanlar olabilir. Bu kızgınlıklarımızı uygun cümlelerle ifade etmeyi öğrenmeliyiz. Mevlana “öfke rüzgar gibidir bir süre sonra diner ama bu arada pek çok dal kırılmıştır bile” der. Yani dalları kırmadan öfkemizi geçiştirmeliyiz.

            Yıllar geçiyor, saadetin peşindeyiz. Sadece kendi saadetimizin değil, bütün insanlığın saadetinin peşinde olmalıyız. İslam dünyasındaki olumsuzluklara üzülüyorum. Bizler niye böyleyiz. Avrupa ülkeleri gibi olamıyoruz. Kadınlar şiddet görüp öldürülüyor. Basit bir tartışmada silaha sarılıyoruz. Netice belli: sen sağ ben selamet. Ekmeği öpmeyi, yalın ayak gezmeyi, atalarımıza saygı göstermeyi öğrendik ama konuşmayı öğrenemedik. Görülen bu olumsuzluklar hep konuşmayı öğrenemediğimizden doğuyor.

            Aynı yaşta arkadaş ve samimi olan insanlar bir araya geldiğinde başkalarının duymasına meydan vermeden, kimseyi rahatsız etmeden, argo sözlerle sohbet edebilirler. Bu durum da hoş olmasa da bir derece kabul edilebilir. Bunlar dışındaki konuşmalarımızda dikkatli olmalıyız.

            Yine sokakta sık yaptığımız bir yanlış var. Kaldırımda rastladığımız ahbabımızla kaldırım ortasında yapılan sohbetler.  Gelip geçecekler bunlar yüzünden kaldırımdan

inmek zorunda kalıyorlar. O anda trafik kazası geçirse tabi ki suçlu biz oluruz. Rastladığımız dostumuzu hemen uygun bir yere çekip yaya trafiğini aksatmadan konuşmaklarımızı yapmak daha uygundur.

            Yaptığımız her işte düzenli ve uygunluğa dikkat etmeliyiz. Paldır küldür yaşamak insanları insanlıktan uzaklaştırır. Müşkülpesent yaşamak ise insanlık kazandırır.

Saygılarımla. 22. 02.2016

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat