TOKAT GAZETESİ

Dünya 2'ncisi işitme engelli devlet sporcusu Atlet Mahmut Kılıç “BAŞARIYA GİDEN YOLDA ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR.”

 

 MAHMU KILIÇ: Nevşehir'in Gülşehir ilçesi hacılar köyü 1983 doğumluyum. Ailenin 3'üncü çocuğuyum. 1984 yılında babamın bir cinayet sonucu vefatı nedeni ile 1989 yılında dedem tarafından ben abim ve ablam ile Kırşehir Çocuk Yuvasına verildik.  1993 yılının Aralık ayında çocuk yuvasında hastalandım.Yuvada anne dediğimiz bakıcılara durumumu anlatmama rağmen ilgilenmediler. 3 gün boyunca ateşler içinde hastaneye gitmeyi bekledim. Son gün beni hastaneye kaldırdılar. Hastanenin acil girişinde içeri girdiğim an bayıldım. Sonrasını hatırlamıyorum. Ayıldığımda hasta yatağında idim yanımda abim, doktorlar, hemşireler ve yuvadaki görevliler vardı. Herkes bir şeyler konuşuyor ama ben anlamıyordum. Çünkü sağır olduğumu daha bilmiyordum ama sesleri hiç duymayınca anladım ki ben sağır olmuşum. İşte o zaman çok üzüldüm ağladım. Çünkü 10 yaşında idim. Abimin anlattığına göre menenjit hastalığına yakalanmışım ve bayıldığımda 10 gün baygın olarak hastanede kalmışım. Bunun sonucu olarak sağır olmuşum hastaneden taburcu edildikten sonra öğrenimime kaldığım yerden devam etmek istedim ama öncelikle beni özel bir yerde zeka testine tuttular sağır oldum ama zekam yerinde mi diye. Zeka testini geçtim, sadece duyma yetimi kaybetmişim. Eğitimime kaldığım yerden devam etmeme rağmen , okulda derslere adapte olamadım. Bu nedenle öğretmenlerin isteği üzerine işitme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü bir okula nakil olmam kararlaştırıldı ve Niğde Çamardı ilçesi işitme engelliler okuluna verildim. O zaman daha 10 yaşında kimsesiz bir çocuktum. Okuldaki tüm öğrenciler işitme engelli ve işaret dili ile anlaşıyor ben ise işaret dilini bilmiyorum ve zamanla işaret dilini de öğrendim. ilkokulu bitirip ortaokul için Niğde merkez işitme engelliler okuluna geldim orta okulu da bitirip liseyi Kayseri'de okudum tüm bu zaman içerisinde hep tek başıma ve yalnızdım, arada abim ziyaretime gelirdi. Babamı hayatta hiç görmedim ablam başka yurtta annem ise Nevşehir de idi, liseyi bitirene kadar yani 10 yılı aşkın bir süre annemle ablamla görüşmedim.

            *Spora başlama hikayenizi  anlatır mısınız ?

Mahmut  KILIÇ: Gülle atmaya başlamadan önce güreş sporu ile ilgileniyordum güreşte Türkiye şampiyonluklarım var, 2'nciliklerim 3'üncülüklerim var. Milli takımda bile kamplar gittim ama sol omzumdan sakatlanmam nedeni ile gülle atma branşına yöneldim 1999 yılında  ilk defa Konya'da yapılan Türkiye atletizm şampiyonasına katıldım. Gülle atma branşında yarışarak şampiyon oldum. O zaman bu şampiyonluktan sonra milli takıma seçildim ve 1999 yılından 2015 yılına kadar yapılan tüm Türkiye şampiyonasında gülle atma branşında hep ben şampiyon oldum. Ama bu bana yetmezdi ilk yurtdışı deneyimimi 2001 İtalya olimpiyatlarında denemek için İtalya ya gittim ama ismim yazılmadığı için yarışmadım. Bu beni daha da hırslandırdı devamlı spor ve antrenmanlarla kendimi geliştirdim.  2004 yılında ilk Avrupa şampiyonasına katıldım ve 6'ncı oldum benim için bir tecrübe oldu 2005 Avustralya olimpiyatlarına katılıp yine 6'ncı oldum sakatlığım nedeni ile yılmadım daha çok çalıştım ve kendime bir hedef koydum 'bir gün sen şampiyon olacaksın' diye BAŞARIYA GİDEN YOLDA ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR. Hep sabırlı oldum ve 2007 yılında Bulgaristan'da yapılan Avrupa atletizm şampiyonasında Avrupa şampiyonu olarak bir ilke imza attım ilk yurtdışı şampiyonluğumu almış oldum böylece çünkü bunun için çok çalıştım azimle hırsla sabırla ve kendime bir hedef koyarak bunun karşılığı olarak da Avrupa şampiyonluğu geldi bundan sonra ise 2008 İtalya Avrupa salon atletizm şampiyonasında Avrupa 2'ncisi, 2008 İzmir'de  dünya atletizm şampiyonasında dünya 3'üncüsü ve en önemli şampiyona olan 2009 Tayvan olimpiyatlarında olimpiyat 2'ncisi oldum. 2011 yılında Türkiye de Kayseri'de yapılan Avrupa Atletizm şampiyonasında ise kendi ülkemde Avrupa şampiyonu oldum. Bu benim 2'nci Avrupa şampiyonluğumdu. 2012'de Estonya'da Avrupa salon atletizm şampiyonasında Avrupa 2'ncisi oldum, 2012'de Kanada'da Dünya Atletizm Şampiyonasında Dünya 3'ncüsü oldum 2013 Bulgaristan'da olimpiyat şampiyonasında ise 4'üncü oldum. Son Avrupa şampiyonası olan Polonya'da ise 6'ıncı oldum. İlk şampiyonluktan sonra gerileme ve ilerleme dönemleri var sebep ise aldığım tüm madalyaların karşılığı olan ödülleri alamamış olmam ve performansımın otomatikman düşmesi. Bayrağımızı ben en iyi şekilde temsil ettim 2 defa Avrupa şampiyonu oldum yurtdışında aldığım madalya sayısı 2, Avrupa 2, Avrupa salon 2 dünya ve 1 olimpiyat olmak üzere 7 madalyam var normal sporcularla verilen değer bize verilmedi ama ben hep şükrettim 'bunda da bir hayır vardır' diyerek.

            *Bize ailenizden bahseder misiniz? Aileniz ne iş yapar size olan destekleri neler?

MAHMUT  KILIÇ: Ailemden bahsetmem gerekirse 3 kardeşiz abim ablam ve ben. Babam ben 1 yaşında iken vefat etti annem dedemin zoru ile bizi çocuk yuvasına verdi. Yani ailem hakkında anlatacaklarım bu kadar çünkü ben abim ablam hepimiz yuvada yurtlarda büyüdük.

            Ben adliye de devlet memuruyum . Ablam da milli eğitimde memur.  Abim de milli eğitimde memur.

            *Spora başlayınca hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

MAHMUT KILIÇ: Spora başlayınca hayatımdaki değişimler kendime olan inancım güvenim arttı. Türkiye’yi yurtdışında temsil ederek bayrağımızı dalgalandırdım bu benim için onurdur gururdur ve ay yıldızlı bayrağımızı her zaman göğsümde taşımaktan mutluyum gururluyum.

            *Spor yaparken  kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

MAHMUT KILIÇ: Spor yaparken ben kendimi daha dinç daha güçlü hissediyorum.  Psikolojik olarak normal bir sporcudan hiç bir farkım yok hatta fazlalığım bile var şu an benim yaptığım sporu antrenmanı yapamayan normal insanlar var engelli olmak hiçbir şeye engel değil gerçi ben kendimi normal bir insandan hiç farklı görmüyorum çünkü ben insanları orası ve burası ile değerlendirmem insanlığı ile değerlendiririm

            *işitme engelliler sporla ilgilenince neler kazanıyorlar?

MAHMUT KILIÇ: İşitme engelliler spor la ilgilenirken bir yandan da iş ve geçim sıkıntısı ile ilgileniyorlar. Çünkü işitme engellilerde ne kadar başarılı olursan ol seni kimse tanımıyor bize verilen değer bu ben Avrupa şampiyonu olmuş olimpiyat 2'nciliği kazanmış bir sporcuyum beni kim tanıyor? Türkiye'de işitme engelliler hariç milli sporcu olan yurtdışında madalya kazanmış çok arkadaşım var ama hepsi özel sektörde çalışıyor sporun bize etkisi çok fazla diyemem şanslı olanlar da var olmayanlar da, devlet memuru olarak çalışan milli sporcularımız için hayat kolay ama özel sektörde çalışan milli sporcularımız için zor

            *İşitme engelli olmanıza rağmen hayli başarılısınız, bunun sebebi ne?

MAHMUT KILIÇ: Ben 9 yaşından sonra işitme engelli olduğum için hem konuşabiliyorum hem de işaret dilini çok iyi biliyorum normal insanlar ile iletişimde sıkıntı çekmedim desem yalan olur öncelikle normal insanların bizim işaret dilimizi öğrenmeleri gerekir . Duymayan bir insandan duymasını bekleyemezsin. Eğer onunla anlaşmak istiyorsan onun işaret dilini öğreneceksin

            *Yurt  dışı yarışmalara gitmek size ne kazandırdı?

MAHMUT  KILIÇ: Başka ülkelerde müsabakalara gitmek bana şu faydaları sağladı. Beni küçük görenler benim Türk olduğumu ve gözümün gördüğü hiçbir şeyden korkmadığımı bileceklerdi. Ama rakiplerim beni hep küçümsediler. Avrupa’nın zirvesine çıkıp İstiklal Marşımızı okutunca Türkün gücünü gördüler ve benden bahsetmeye başladılar. Artık tüm rakiplerimin gözünde korkulan bir sporcuydum adım duyulmuştu ben bu noktaya gelirken hep sabırlı azimli ve çalışarak geldim, merdivenleri basamak basamak çıktım ve zirveye demir attım. Şampiyon olduktan sonra hakkettiğim ödüller verilmese de devlet sporcusu unvanını aldım.

            *Gülle  atma sporunda  nereye kadar gelmek istersiniz?

MAHMUT KILIÇ: Gülle atmada gitmek isteyeceğim yere kadar gittim. Avrupa dünya ve olimpiyatta madalya aldım ama eksikliğim dünya ve olimpiyat şampiyonlukları. Gülle atma sporu kolay bir spor değil, sabır isteyen azimle çalışılması gereken bir spor. Çünkü hep sen 1'inci olamazsın gülle atma branşında kimin şampiyon olacağı hiç belli olmaz. Mesela ben 2 cm ile dünya 2'nciliğini, 25 cm ile dünya şampiyonluğunu kaçırdım. Gülle atmada hız teknik boy ve bedenin güçlü olması çok önemli. Benim  eksiğim boyumun biraz kısa olması boyum 1.75  ve tekniğimin yeterince düzgün olmaması

            *En son  ne söyleyeceksiniz?

MAHMUT KILIÇ: Bu spora merak saranlara önerim İlk olarak sabırlı olacaksınız, ne kadar sabrederseniz başarıya ulaşmanız o kadar kolay olur. Kendinize bir hedef koyun ve basamak basamak yükseleceksiniz  zaten. Kendinize inanın kendinize güvenin en önemlisi asla pes etmeyin. Ne kadar kaybederseniz kaybedin sonunda mutlaka kazanan siz olacaksınız. Örnek olarak Amerika Başkanı olan Abraham Lincoln in hayatını okuyun 10 defa kaybetmesine rağmen Amerika’nın Başkanı oldu . Ben de kaybettim ama kaybettiklerim beni daha güçlü yaptı ve sonuç bende şampiyon bir sporcuyum hiçbir şeyi kaybetmeden öğrenemezsiniz.

            Çok sağ ol Mahmut  çok faydalı  ve bilgilendirici  röportaj oldu.

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat