TOKAT GAZETESİ

Engelsiz Dünya Platformu

Engelsiz Dünya  Platformu

            Engelli yazar  “Sakatlığa Övgü” Kitabının yazarı Satı İlen  bana  haber verene kadar “Engelsiz Dünya Platformu”ndan haberim bile yoktu.

            34. Tüyap  Kitap Fuarında  tanışarak  “Sakatlığa  Övgü” kitabını imzalatarak iki engelli yazar  olarak sohbet ettiğimiz Satı İlen Hanım bu sene 3'üncüsü düzenlenen CNR  Kitap Fuarı kapsamında  bir de  “Engelsiz  Kalemler" fuarı düzenleneceğini ve   benim katılmam  için  düzenleyenlere  öneride bulunduğunu söyleyince  memnun olmuştum.

            Bu yıl 3 defa  düzenlenen  CNR  Kitap fuarına  engelli yazar olarak “Engelsiz  Kalemler " fuarını  “Engelsiz  Dünya Platformu”  düzenliyor.  Çok ciddi bir kurum  olduğu  anlaşılan fuar  tertip komitesi  yazarlar ve refakatçilerinin fuardan en fazla verimi alması için fuara davet ettiği yazarlar  ile  ulaşımdan konaklamaya kadar her sorunları için engelli yazarlar ile sürekli  iletişim halindeler.

            Başkanlığını Kenan  Yabanigül’ün yaptığı platform engellilerin toplum tarafından kabul edilmesi insanca yaşamaları konusunda yaşam kalitesinin artırılması konusunda  oldukça gayret gösteren bir kurum. Yetkili resmi kurumlar ile her zaman engellilerle olduğu gibi irtibat halindeler.

            CNR  Kitap  fuarının bu yıl ki teması “Engelsiz Bir Dünya” ve Uluslararası  Farkındalık programı   çerçevesinde  7 ülkeden  27 yazar  kendilerine ayrılan stantlarda kitaplarını imzalayacaklar ve tanıtacaklar. Fuarda ayrıca Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Perihan Savaş, İskender  Pala, Kahraman Tazeoğlu gibi pek çok yazar ve sanatçı fuar boyunca 4-13 Mart  arasında engelli yazarlara moral vererek onlarla muhabbet edecek umut  ve  moral aşılayacaklar. Onlara  yalnız olmadıklarını sanatçı olarak engellilere her zaman destek  olacaklarını anlatacaklar. Bu  27 yazardan  bir tanesi  de  Turan  Yalçın olarak bendeniz  “Recep Yazıcıoğlu’nun  Liderlik sırları” ve   “Engelleri Aşanlar” kitaplarımızı   imzalayarak okurlarla sohbet edeceğiz.  Daha sonra  izlenimlerimizi köşemizde okurlarımızla  paylaşacağız. Şimdiden dünyada  ilk defa  yapılacağı söylenen  bu etkinliğe katılacağımdan dolayı  heyecan duyuyorum.

            Engelli ve engelli yazarlara yönelik  birçok etkinliğin yapılacağı fuarda başta yayınevleri olmak üzere  bir çok kurum katılacak ve Tokat’ın 3 misli bir nüfus kadar 400 bin ziyaretçinin katılması  bekleniyor. 34. Tüyap Kitap Fuarına ise 550 bin katılım olmuştu. Bu fuarın engelli yazarlar için bir  dönüm noktası olması  ve yayınevlerinin engelli yazarları bizzat  tanıyarak  onların kitaplarının daha   çok ve daha  toleranslı olarak yayınlanması  ve  kitaplar ile yazarların daha ciddi ve geniş kitlelere  tanıtılması  konusunda  fırsat  olacağı kanaatindeyim.

            60 kadar  yerli ve yabancı  engellinin  hayat hikayesini  farklı bir üslupla  anlattığım ve  engelliler ve yakınlarınca  okunarak  onların farkındalıklar oluşturarak engellilerin  kendilerine  engelli  yakınlarında engellilere bakış açılarını olumlu değiştirdiğini görerek  “onlar yapmış biz neden  yapmayalım” diye   kendilerini sorguladıklarını görmek bana mutluluk  verdiği “Engelleri Aşanlar” adlı kitabımızın bu fuarda engelliler ve yakınları ile buluşmasını  bu yüzden önemli buluyorum.

             “Engelleri Aşanlar” kitabımızın okurlar tarafından okunarak engelli yakını olanlara veya  engellilere     hediye edilmesinin çok güzel bir farkındalık olacağına inanıyorum.

            İstanbul’daki Pazarlılar (Tokat-Pazar)  Derneği  Pazar doğumlu  olmam dolayısı ile bu kitaptan 600 kadar  alarak Pazar ve  Üzümören kasabasında  her liseliye  1 er adet  dağıtmışlardı.  Üzümören Kasabasındaki dağıtıma bende  konferans ile katılmış ve öğrencilerle sohbet etmiştim. Daha sonra   bu kitabın sadece öğrenciler tarafından değil  anne ve babalar, yeğenler  tarafından evlerde ilgi ile okunduğunun  ve  insanlara farkındalık kazandırdığının haberini  alınca sevinmiştim.

            Demem  şu ki bir insana en güzel hediye  “Başları hikayeleri” anlatan  kitaplar hediye etmekse   engellilere ve yakınlarına da “engellilerin  başarı hikayeleri” olan kitaplar hediye etmek  en güzel armağandır. Hele bu kitapta 60 kadar engellinin başarı hikayesi  10 maddelik  başarı  sebepleri ile farklı üslup ve bakış açısı  ile anlatılmışsa "Engelleri Aşanlar” o yüzden önemli bir kitap haline geliyor.

             “Engelleri Aşanlar” kitabımızı  Üniversiteliler ile  İşitme Engelli  okulları  başta olmak üzere   İşitme Engelli okullarında öğrencilere hediye  etme  önerim  ilk defa Kemerburgaz  Üniversitesi  ile   Halıcıoğlu   İşitme Engelliler Ortaokulunda  1. Mart’ta gerçekleştireceğiz. Daha sonraki aylarda Denizli, Zonguldak, Samsun  ve  Trabzon  gibi illerdeki Üniversiteliler ile İşitme  Engelli okullarını  ziyaret ederek   bu kitabı hediye etmeyi planladık.  Ankara , İstanbul ve İzmir  gibi  büyük şehirlerdeki Vakıf  Üniversiteleri ile de aynı etkinlikleri yapmak bize mutluluk verir. Bu  önerimi  hemen  uygulamaya geçen Kemerburgaz Üniversitesi  MYO Müdürü   Yrd. Doç. Fahri Erenel hoca ile Prof. Dr. Yasemin   Akdemir  hocalarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu etkinlikleri  başarılı olduğu ve  engelliler tarafından beğenildiği takdirde gelecek senelerde yenileme  sözü veren  Yasemin Hocamıza da ayrıca teşekkür ederim.

            Hocalara, yerel yönetimlere, resmi kurumlara  önerilerimi anlatmaya devam edeceğim. Onlar  önerilerimi uygularsa sonuçları köşemde yazı olarak yazmak  ve herkesle paylaşmak bana büyük mutluluk verir.

            Engelsiz  Dünya Platformu Başkanı Kenan Yabanigül ile “engelsiz  kalemler” fuarını himaye eden sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun hanımı  Dr. Sare Davutoğlu’na bir hemşerisi olarak teşekkür ederim. (Sare Hanım’ın annesi doğduğum Pazar  ilçesinin komş

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat