TOKAT GAZETESİ

TERÖR

Terör, yürek yakan, ocak söndüren, ateşi düştüğü yeri yakıp kavuran sızısı yıllardır sevdiklerinin yüreklerinden silinmeyen bir olgudur. Belirli bir yaşam düzenini, kanunları silip yok etmek, yerine kendi düzenini kurup yönetmenin adıdır terör. Terör savaştır, kandır bir ülkenin yıkımı yok olması, geri kalmasıdır. Konuşmak, demokratik görüşlerini insanlara açıklamak varken, neden ölüm, zulüm. İki testiyi bir birine vurursanız, biri kırılır diğeri de zedelenir. Sonuç iki testide kullanılamaz. Son zamanlarda savaş çığlıkları atanları merak ediyorum. Ömürlerinde hiç savaştılar mı? Savaşın, terörün ne olduğunu biliyorlar mı? İnsanlık için nasıl bir bela, kin, nefret ve ilerideki yaşam boyunca yaşayanlara, utanç verici olduğunu bilseler savaş çığlıkları atmazlar. ''Savaş, zorunlu olmadıkça bir cinayettir.'' Atatürk. Günümüzün gençliği savaşı, terörü sanıyorum bir İnternet oyunu sanmaktadırlar. Ama gerçekler öyle değildir.

            Terör  yazısını  on beş gündür elimde bir türlü yazamıyorum. Her gün bir olay, bir bombalama, her ile üçer beşer şehit haberi, ağıtlar, üzüntüler bir milleti sanki perişan edercesine. Neler yazacağını, ne söyleyeceğimizi şaşırdık. Ülke olarak bir yanda feryatlar ağıtlar, diğer yanda televizyonlarda eğlenceler, oyunlar. Sanki bu ülkenin başka bölgesi gibi duyarsız, vurdumduymazlık. Kimsenin umurunda değil zamlar, işsizlikler, geçimsizlikler. Sanki vatandaşlar uykuda veya yarı uyanık gezmektedirler.

            Son  beş yılda yapılan bombalı saldırılara bir bakalım:

            20 EYLÜL-2011; Ankara'da bombalı araç Kızılay Kumrular caddesinde patlatıldı. 5 ölü-40 yaralı.

            30 EYLÜL 2011; Antalya Göynük jandarma karakoluna bomba taşıyan şahıs kendini patlattı. Olayda 1 uzman çavuş yaralandı.

            29 EKİM 2011; Bingöl de PKK terör örgütü üzerinde bombayı Genç caddesinde  patlattı. 3 kişi öldü. 20 kişi yaralandı.

            20 MAYIS 2012; Kayseri, Pınarbaşı  emniyet müdürlüğüne PKK teröristlerinin düzenlediği intihar saldırısında 1 polis memuru şehit  oldu. 3 terörist öldü. 16 kişi yaralandı.

            20 AĞUSTOS 2012; Gaziantep'te Ramazan bayramının ikinci  günü PKK 'nın gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 4'ü çocuk 10 kişi öldü. 9' u ağır 66 kişi yaralandı.

            11 EYLÜL 2012; İstanbul Sultan Gazi Karakolu'na  girerek üzerinde ki bombayı patlatan terörist, 1 polis şehit, 4'ü polis 3'ü vatandaş olmak üzere 7 kişi yaralandı.

            1 ŞUBAT 2013; Ankara da ABD  Büyük Elçiliği önünde intihar saldırısında 2 kişi  ölürken, 1 kişi yaralandı.

            11 ŞUBAT 2013; Hatay Reyhanlı Cilve gözü sınır kapısı personel lojmanlarının yakınlarında  Suriye plakalı bomba yüklü bir araç patlatıldı. 4'ü Türk  13 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

            11 MAYIS 2013; Hatay,Reyhanlı 'da iki ayrı bombalı saldırıda 52 kişi yaşamını yitirdi. 146 kişi yaralandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak tarihe geçti.

            06 OCAK 2015; İstanbul Sultan Ahmet'te  IŞİD  militanı Diana  Ramazanova elinde tuttuğu bombayı patlattı. 1 polis şehit, 1 polis yaralandı.

            20 TEMMUZ 2015; Şanlıurfa  Suruç'ta  üzerinde bomba olan şahıs, basın açıklaması yapan gençlerin asında bombayı patlattı. 34 kişi öldü, 103 kişi yaralandı.

            2 AĞUSTOS 2015; Ağrı Doğubayazıt'ta  jandarma karakoluna  2 ton bomba yüklü  traktörle saldırdılar. 2 asker şehit oldu 24 askerde yaralandı. Patlamada yüzlerce metre uzağa fırlatılan parçalardan köylülerde yaralanmıştır.

            10 EKİM 2015; Ankara  garında barış mitingine düzenlenen saldırı Türkiye tarihinin en kanlı bombalı terör eylemi oldu. Saldırıda 103 kişi hayatını yitirdi. 48'i ağır 238 kişi yaralandı.

            12 OCAK 2016; Sultan Ahmet saldırısında 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

            17 ŞUBAT 2016; Ankara Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları lojmanlarının bulunduğu Devlet Mahallesinde  bomba yüklü bir araç trafik ışıklarında bekleyen servis araçlarının yakınında patladı. 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.........

            Terör ister etnik, milliyetçi olsun, isterse dinsel, radikal olsun, isterse siber olsun, bireysel ve devlet terörü olsun hiç bir şekilde kabul edilemez. Asker ve polis şehitlerimize yürekler dayanacak gibi değil. Bazen kendi kendime soruyorum bizi kim yönetiyor diye? Nice yiğitler hayatının baharını görmeden, güneşin serin ışıklarını bağrında hissetmeden, kalleş bir kurşunun, hain bir tuzak bombanın hayattan koparanların can bedellerini kim ve nasıl ödenecek. Ölenlerimiz şehit kalanlarımıza büyük bir acı ve sıkıntıları ömrümüz boyu çektiren terör olaylarını kınıyor ve lanetliyorum. Teröre karşı, ya hep beraber varız ya da hiç birimize rahat bir hayat yok.

            Terörün ortaya çıkış sebepleri; 1-Ekonomik güçlük. 2-Eğitim eksikliği veya noksanlığı. 3-Çevrenin kötün tesiri. 4-Hükümetin zaafı, iktidar yetersizliği. 5-Aile ve okulda ki otorite eksikliği. 6-Dış tesirler. Terörün finans kaynakları; 1-Dış yardımlar. 2-Uyuşturucu ticareti. 3-İnsan ve diğer kaçakçılılık-Haraçlar. 5-Büyük çaplı soygun. 6-Zorunlu ve gönüllü bağış.

            3713 sayılı  terörle mücadele kanununun birinci maddesinde: ''Cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesini ve milletiyle  bölünmez  bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin  ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek. Devlet otoritesini zaafa  uğratmak veya yıkmak, ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığını bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir.'' ifadesi yer alıyor.

            Terör sadece yoksul çaresiz ve kimsesizleri mi vuruyor, hayır. O ülkenin tüm  yaşayanını  tehdit eder, yok eder, esir alır. Ülkeyi yönetenler, iş adamları, sanayiciler, esnaflar, memurlar, gazeteciler, bilim adamları, üniversitedeki akademisyen  hocalarımız hep beraber TERÖRE dur demeliyiz. Söz konusu vatan olunca , 'bana ne' olmaz. 'Bana ne' diyenler akılsız, bir çare zavallılardır. Ya hep beraber varız, ya da kar yumağı gibi hepimizi yavaş, yavaş eritir terör. Sıra sana gelmeden sen toplumla kol kola gir, yanlışa, haksızlığa göğüs ger. Yolunuz sevgi yolu olsun....

Süleyman erkan

 27-02-2016

Şişli-İstanbul.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat