TOKAT GAZETESİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Her yıl 8 Mart, kadınlar günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’de ve dünya’da 8 Mart kadınlar günü olarak kutlanacak. Bu Günde alışılmış, sıradan ve içeriğine pek de inanılmayan politik mesajlar yayınlanacak, kadın örgütler bir takım etkinlikler yapacak, günün anlam ve önemi vurgulanacak.

Kadınlara son zamanlarda uygulanan şiddet kınanacak ve “7 Mart günü nerede kalmıştık” anlayışı ile toplumlarda ve ailelerde kemikleşmiş eski davranışlar ile kadına yönelik dayatma, hor görme ve zaman zaman da cinsiyetlere varan şiddete geri dönülecektir.

Kadınlara ilk halklarını veren lider Atatürk’tür. Bu tarih Türk kadın haklarını kutlama günü olarak kutlanmakatadır. Türk kadınının emeğini takdir eden ilk liderdir.

Atatürk, “Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez. Dünya’da Her şey Kadının eseridir.”diyor.

Türk kadını fedakâr ve aynı zaman da cefakârdır. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında ki emeği ödenemez. Erkeğinin yanında cephede düşmana karşı savaşmış. Çocuğunu da yanına alarak karda, kışta soğuk demeden çocuğunun hayatını da tehlikeye atarak kağnı arabasıyla cepheye mermi ve iaşe taşımıştır. Eskişehir-Kütahya arasında, Yunanlılar tarafından tahrip edilen demir yolları Türk kadınlar tarafından tamir edilmiştir. Anadolu’nun her karış toprağında Türk kadınının izleri vardır.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat