TOKAT GAZETESİ

EYÜPSPOR'U YENEMEZSEN KİMİ YENECEKSİN?

EYÜPSPOR'U YENEMEZSEN KİMİ YENECEKSİN?

YENECEK BİR MAHALLE TAKIMI,

BİR AMATÖR TAKIM MI BULALIM?

 

Yeni teknik direktörümüz Mustafa Ceviz hayırlı olsun, başarılar diliyorum.

Dikkat! Bu çekirge üçten fazla sıçradı… Bu ne dayanılmaz bir eziyet, bu nasıl bir cefa ve ıstıraptır ki aylardır galibiyete hasretiz. Hemen her maçta hem de kendi evimizde beraberliği zor kurtarıyoruz. Yeni yönetim göreve geldi, hoş geldi aradan üç ay geçti, sonuç??? Belli ki bir ya da belki birkaç sorun var burası belli alınan sonuçlar şanssızlıkla açıklanamaz...

Sorun ya da sorunlar nedir araştırılıyor mu? Mesela bu takımın ciddi maddi sıkıntısı mı var, futbolcuların maaş, prim ve taksitleri hala ödenemiyor mu? İyi giden ya da hiç olmazsa kendini kurtaran profesyonel bir takımda anlamsız bir düşüş başlamışsa ilk akla gelen paradır, ödemelerdir. Bu konuda sıkıntı yoksa neden bu hale gelindi? Neden başarısızlığa yelken açtık en zayıf rakipler karşısında bile tel tel dökülüyoruz? Ara transferde üç beş futbolcu alındı yaraya merhem oldu mu? Hoca değişti (Bülent Akan geldi) takımda ne değişti? Hezimeti, 6-1' i gördük beraberliklere razı olur hale geldik. Yorumlara bakıyorum yenemezsen yenilmeyeceksin diyenler var. Kendi sahamızda yenemiyorsak yenilmememiz gereken takım Eyüpspor mu? Vay canına! Çok güzel de; Peki biz kimi yeneceğiz? Bu hafta sonu Tarsus deplasmanından sonra içeride Manisa ile oynayacağız artık Amedspor’ a 3 çeken Tarsus’ a da, şampiyonluk yarışını açık ara önde götüren Manisa’ya da 3-5 tane atarız herhalde… Öyle ya Eyüp'ü yenemiyorsan yenilmeyeceksin ama diğer bütün takımlara golleri sıralayacaksın, ne demekse?

İkinci yarılar tüm dünyada, bütün liglerde her zaman çetin geçer takımlar nihai hedeflerine varmak için transfer yaparlar, ilk yarıya göre çok daha fazla efor sarf ederler. Böyle bir ortamda girdaba kapılmak, baş aşağı gitmek ciddi yaralar, sıkıntılar oluşturur. Telafi edilemeyecek sonuçlar doğurur. Futbol zor sanat öyle canının istediği zaman oynayacaksın istemediği zaman oynamayacaksın, Ali hocayı beğenmedim Veli gelsin öteki olmadı beriki gelsin ile başarı yakalamak çok zordur böyle bir keyfiyet yok... Bir de bakarsın nal toplamaya başlamışsın bunun da örnekleri çok.

Tokatspor arada hatalar yapılsa, puanlar kaybedilse de ilk yarıyı 26 puanla 6. sırada tamamlamıştı. İkinci yarı 8 maçta 5 beraberlik 3 yenilgi alarak sadece 5 puan topladık. Bu sekiz maçta averajımız da berbat, 6 gol atıp ağlarımızda 13 gol görmüşüz. Şu an 31 puana sahibiz ve yerimiz rahat değil. Zor maçlarımız var Buca yükselişte Tarsus zorluyor ki Tarsus’un bir maçı eksik o da Tepecikspor ile Tarsus’ta ve üstelik bu takımların 3'er puanı silindi. Grubumuzda kopmuş takım yok ve sezon sonuna doğru kümede kalma konusunda yine sıkıntı içine düştük.

Hem bu sezon ki durum daha da kötü olabilir çünkü kritik haftalara girerken ciddi puan kayıplarımız var. Küme düşme potası çok yakın ve dişimize göre rakiplere de ya puan kaptırıyor ya da yeniliyoruz. Takıma güvenebilsek gerisi kolay ama bu futbolla nereye varılır daha da önemlisi oyuncuların maça arzu edilen düzeyde asılmamaları ile galibiyeti unuttuk. Geçen sezon kümede kalma barajı 37-38 derken bir anda 41-42’lere yükselmişti. Bu unutulmamalı ve hesap iyi yapılmalı. Düşecek takımlardan birisi olmak istemiyorsak acilen maç kazanmamız ve nihai puanımızı da 40’ın üstüne çıkarmamız gerekiyor.

Bülent Akan’ın görevi süresince sadece 3 puanı var ikisi içeride biri dışarıda beraberlik (Buca erteleme maçı)... Yani Bülent Hoca, .irisi Buca erteleme maçı olmak üzere 5 maça çıktı. İnegöl ve ağır Sivas Belediye yenilgileri kafaları karıştırdı. Sonuç olarak 5 maçta 3 beraberlik 2 yenilgi ile başarısız bir grafik çizdi. (Son dakika) Salı günü öğrendik ki istifa etmiş ve yerine Mustafa Ceviz getirilmiş…

Yeni Yönetime gelince; göreve geldikleri 10 Aralık’tan sonra Tokatspor 13 Aralık' ta yani 16. haftada Fatih Karagümrük' ü 1-0 yenmiş, bu galibiyetin de yeni yönetimle bir alakası olduğu düşünülemez daha 3 günlük yönetim... Ve 13 Aralık’tan sonra yaklaşık 3 aydır galibiyet unutulmuş. Bu takıma ne oldu, ilk yarı 26 puanla 6. sıradayız ve play off hayal edenler vardı... Ya sonrası? Ne sen sor ne ben söyleyeyim...

Kalan maçlara baktığımızda bu hafta Tarsus, arkasından 27. hafta içeride Manisaspor, 28. hafta deplasmanda Ankara Demirspor, 29. hafta Kocaeli Birlik geliyor, 30. hafta Amed deplasmanı var. 31. hafta Tuzla geliyor. 32 ve 33. haftalarda üst üste iki deplasmanımız var. 32’de Büyükçekmece, 33’de Fatih Karagümrük. Son hafta Keçiörengücü geliyor. Varın siz de hesap edin bu futbolla almayı garanti gördüğünüz tek maç var mı? Rakiplerin birçoğu bizden güçlü ve play off amaçlıyorlar, geriye kalanlar da kümede kalma savaşı veriyor. İşimiz zor, takım umut vermiyor, bir galibiyet belki önümüzü açacak o da şimdilik çok zor görünüyor.

Yazımı tamamladığımda Bülent Akan’ın istifa ettiğini ve yerine Mustafa Ceviz’ in getirildiği haberini aldım. İnşallah hayırlı olur. Hayatımda kumar oynamadım ama oynayanlara tanık oldum. Oynayanlar şans değişir umuduyla taş ya da kağıt çekerler, büyük çeken kişi istediği yere oturur diğerleri çektiği taş ya da kağıt büyüklüğüne göre kalan yerleri seçerler. Oyun devam eder ama bakarsınız önceden kaybedenler yine kaybetmeye devam ediyor. O zaman ortamda birçok ses yükselir.

-Yerini değiştireceğine kafanı değiştir.

Şimdi bu son örneğe ne alaka diyenler olabilir ama alakası şu; Yanlış yapılmaya devam edilirse bunun tek sorumlusu hoca mantığıyla bakılıyorsa büyük yanlışa devam ediliyor demektir, Yani; KAFAYI DEĞİŞTİRECEKSİN KAFAYI…

 

Top yekün tek yürek olacaksın, birlik beraberliğin tavan yapacak ve bunu sahada başarıyı kovalayacak futbolcularına azami oranda hissettireceksin ve oyuncuların alacakları varsa ve günü geçmişse ödeyeceksin. Tek taraflı fedakarlık beklemek bütünüyle yanlışlık olur. Yeni Teknik Direktörümüz Mustafa Ceviz’e ve Tokatspor’umuza üstün başarılar diliyorum… Aman ha, aman dikkat! Şimdilik düşe kalka, yuvarlana yuvarlana idare ediyoruz ama unutulmasın bu çekirge üçten fazla sıçradı. Her sezon düşmekten son anda kurtarıyoruz aman yine son haftalara kalmayalım.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat