TOKAT GAZETESİ

Tugay Gündoğdu ile söyleşi

İşitme Engelli Milli Hentbol Takımı  Oyuncusu  Tekirdağ Saraylı Tugay Gündoğdu: 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Şampiyonluğunu ülkemize  kazandırmak istiyoruz

            2014 yılında Samsun’da yapılan İşitme Engelliler Dünya Hentbol Şampiyonasında  Dünya 2. Si olan Türkiye Hentbol Takımının sempatik oyuncusu Tekirdağ Saraylı Tugay Gündoğdu’yu tebrik etmek için işitme Engelli Bir yazar olarak  geçtiğimiz haftalarda sürpriz ziyaretle Tekirdağ Saray ilçesine gitmiş,  Kaymakam, Belediye Başkanı ve yerel basını ziyaret ederek  Teski  iş arkadaşları ile tanışmıştık. Tugay  bu sürpriz ziyaretimize hayli duygulanmış ve bizi gerçekten güzel misafir etmişti. Onunla  yeni bir röportaj yapalım dedik. Memleketi Saray’ı  çok seven Tugay ile işaret dili ile yaptığımız röportaj şöyle:

            *Tugay  bize kendinizi tanıtır mısınız?

TUGAY GÜNDOĞDU: 1990 Saray Çukuryurt  doğumluyum. Babam  Bulgaristan göçmeni ve Kıbrıs Gazisi idi. Doğuştan sağır ve dilsizim. Benim gibi işitme engelli bir ablam ve abim var. Annem ablam ve beraber Çukuryurt  köyünde yaşamaktayız. Edirne İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ve Bursa Nilüfer İşitme Engelliler Meslek  Lisesi  mezunuyum. Çocuk yaştan bu yana sporu severim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra Teski  Saray Şubesinde çalışıyorum. Devlet sporcusuyum. Hentbol Milli Takım Kampına  katılarak takımımızın başarısına çalışıyoruz. Hentbol Liginde Çorlu takımı  olarak  Türkiye 4'üncüsü olduk 2016 da Ankara’da amacımız olimpiyat şampiyonluğumuzu  ülkemize  kazandırmak.

            *Hentbol de milli olmak güzel duygu Çorlu Hentbol Takımı olarak neler yaptınız?

TUGAY GÜNDOĞDU: Dediğim gibi  en son güçlü rakiplerimiz arasında 4. olduk.  Bu 4'üncülük bile  Ankara İstanbul ve İzmir  dışında Çorlu’ya nasip oldu. Kupamızı Tekirdağ Belediye Başkanı  Kadir Albayrak ve Teski  Genel Müdürü  Şafak Başa‘ya sunmaktan mutluluk duydum. Takım  kaptanı olarak.

            *Saray’ı çok seviyorsunuz . Memleketini sevmen   gerçekten  takdir edilecek duygu ve   Saray halkı da seni seviyor gördüğümüz  kadarıyla  Saray’ı sevmek nasıl bir duygu?

TUGAY GÜNDOĞDU: Ailem  Bulgaristan Göçmeniydi. Babam  Kıbrıs Gazisiydi. 4 yıl önce vefat etti. Ben Saray da doğduğumdan  Saray’ı çok seviyorum. Buranın  tanıtılmasına  engelli bir birey olarak gayret  ediyorum. Sizin sürpriz ziyaretiniz  beni çok duygulandırdı.  Gerçekten de Saray’ı görmek  lazımdı. Sizin de memleketimizi sevmeniz ailem  ve Teski  çalışanları ile tanışarak onlara moral vermeniz beni mutlu etti. Aslında sizi  davet etmiştim ama haber vermeden çiçeklerle  bizi ziyaret etmeniz daha  çok duygulandırdı. Beni de memleketinize davet etmeniz ayrı bir duygu. İşitme Engelli  Milli bir hentbolcu işin de  gerçekten güzel bir şey. Burayı sevdiğinizi ve kitaplarınızda  yazılarınızda  bahsettiğinizi görmek bana mutluluk verecek . Bende sizi Tokat’ta ziyaret etmekten memnunluk duyacağım. İstanbul’daki etkinliklere beni de davet etmeniz  beni gerçekten duygulandırdı.

            *Hem sporda  hem de Saray’lı olarak bu ilçenin tanıtımında  engelli bir vatandaş olarak olağanüstü gayretinize ve sevgi dolu kişiliğinizi gerçekten çok takdir ettik. Bu nasıl duygu sizce?

TUGAY GÜNDOĞDU: Benim duymamam konuşamamam Saray’ı ve memleketimi  sevmeme engel değil ki. Saray ‘ı yürekten severek  işaret dili ile anlatıyorum. Saray Halk Eğitim Merkezinde  işaret dili  öğretmek istiyorum. Konuşamamamın  buna  engel olduğunu  söyleseler  de İstanbul’da  başka yerlerde  çok sayıda konuşma engelli olan işaret dili öğretiyor. Ben sempatik tavırlarım, içten duygularımla işaret dilini öğreteceğime inanıyorum. Bu konuda Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın  bana yardımcı olmasını dilerim. Ankara  İşitme Engelliler Federasyonundan  işaret dili öğreteceğim  konusunda  sertifikamda var.  Nereli olduğumu sorduklarında  gururla Saraylıyım diyerek anlatıyorum. Size de anlatmıştım. Buy anlatımlarımdan etkilenerek  buraya gelmenize  çok sevindim. (Bunu söylerken Tugay’ın samimiyetini gözlerinden okumak   mümkün oluyor ve  gözleri yaşarıyor) Sizinle işitme engelli iki başarı insan  olarak  Kemerburgaz Üniversitesin de  yaptığımız  gibi Saray MYO da ve Saray’da liselerde konuşma  yapmak  beni  de sizi de mutlu eder sanırım.

            *Saray’ı tanıtmaya devam değil mi?

TUGAY GÜNDOĞDU: Evet  sıkılmadan bıkmadan bir ömür boyu  Saray’ımızı tanıtmaya devam. Bu  memleketi sevmek benim  için bir hayat  tarzı bir  aşk. İsterdim ki memleketimde   daha güzel şeyler yapayım. Memleketim güzel şeyleri yaşasın. Turan  Yalçın abimin “Engelleri Aşanlar” kitabında  yeni baskılarında  benden  bahsedecek olması  ve henüz yayınlanmayan  “Okumakla Var Oldum” kitabında benden bahsetmesi gerçekten de mutlu olmama sebep oldu. İsterdim ki Turan  Abimizle  okullarda konuşmalar  yapalım başarı hikayelerimizi  anlatalım.

            *Bir sporcu olarak  basında yer almak sizi mutlu ediyor mu?

TUGAY GÜNDOĞDU: Elbette. Hem sporcu olarak sporda başarılarımızı anlatmak. İnsanlar tarafından takdir edilmek bizleri daha  çok başarılı olmamız  konusunda  motive ediyor. Bu da  sporda olan başarımızı  artırıyor. “Marifet iltifata tabidir” diyen atasözümüz bunu göstermektedir. Bu güzel şeyler sporda  daha  çok başarılı olmaya motive edecek bizleri mutlaka.

            *Bu konuda  Saraylı yöneticilerden neler bekliyorsunuz?

TUGAY GÜNDOĞDU: Benim çabalarımın görülmesi, benim görüşlerimin dikkate alınması. İşaret dili öğretmem için bana imkan verilmesi. Spor müsabakaları  ve Saray’ı tanıtmam konusunda kültürel çalışmalara, kamp için izin verilmesi  Saray’a Turan Yalçın gibi ağabeylerimizin  davet edilerek diğer illerde olduğu gibi liselerde ve MYO 'da beraber konuşmalar yapmamızın sağlanmasını dilerim. Tekirdağ Belediye Başkanımız  Kadir Albayrak ve Saray Belediye  Başkanımız Nazmi Çoban’ın ilgisi beni gerçekten  çok mutlu ediyor. Kadir Albayrak ve Nazmi  Çoban'a buradan teşekkür ederim sizin aracılığınızla. Kitaplarınızın diğer yerlerde olduğu gibi Saray’da belediye tarafından engelli aileleri başta olmak üzere  gençlere hediye edilmesi  beni de mutlu eder. “Engelleri Aşanlar” kitabınızdan  çok faydalanmıştık.

            *İşitme Engelliler Dünyasında  çok sevilen  ve aynı zamanda kıskanılan  insansınız. Bunun sebebi ne?

TUGAY GÜNDOĞDU: Hem spordaki başarılarım hem insanları önyargısız sevmem hem de herkesle  önyargısız  gerçek manada işitme engelli olmama rağmen iletişim kurmam  benim   sevilmeme sebep oluyor ama kıskançlıklar istismarlarda  olmuyor değil. Ben olumsuzluklara değil olumlu olan şeylere bakıyorum ve hayatı güzel görüyorum. Bu da  bana baları getiriyor. Mutlu ediyor.

            *İmkan verilse Saray’ı tanıtmak için neler yapardınız ?

TUGAY  GÜNDOĞDU: Saray’da  işaret dili öğretmek, engelli  başarılı insanları Saray’a davet ederek   mesela  Turan Yalçın abimizle okullarda konuşmalar yapmak, gençlere  umut vermek. Mesela  Turan  abimiz hiç duymaz ama çok güzel konuşur  kimse  işitme engelli olduğuna  inanamaz . Bunu  da  çok okumaya borçlu. Bunu Kemerburgaz Üniversitesi Konferansında görmüştüm. Hocalar  ve  Fahri Erenel hoca  çok saygı göstermiş ve Turan Yalçın abimizin her dediğini not alarak uygulamışlar, bundan da memnun olmuşlardı. Aynısını  yetkili olsam bende yaparım.  İmkanım olsa Turan abimizin her zaman   Saray’a gelerek konuşmalar yapmasını  dilerdim. Gene imkanım olsa memleketi gezerek Saray’ı anlatırdım. Turan abimiz Tokat’a davet etti. Onunla Tokat basınını da gezerek Saray’ı anlatmak için heyecanlanıyorum. Saray bende sevdadır. Benim daha  çok ciddiye alınmam ve bana  imkanlar sağlanma beni mutlu edecek.

            *Başka neler anlatacaksınız?

 

TUGAY GÜNDOĞDU: Hentbolde 2014 de Dünya 2'ncisi olduk. Hedefimiz  2017'de Samsun ‘da yapılacak işitme engelliler olimpiyatında  dünya şampiyonu olmak. Bunun  için de  Ankara’da kampta çok çalışmak Saray’ı tanıtmaya ve bizi sevenlere   bizim de sevgimizi  göstermek . Bana ilgi gösteren herkese  bende sevgi ile  karşılık veriyorum. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat