TOKAT GAZETESİ

İşitme Engelli Yazar Turan Yalçın

İşitme  Engelli Yazar Turan Yalçın ile “Engelsiz Kalemler” Kitap Fuarı üzerine Yalçın: Engelsiz Kalemler Fuarı  Engelli Yazarlara özgüven kazandırdı.Tüm kitap fuarlarında böyle etkinlikler düzenlensin.

Geçtiğimiz 4-13 Mart 2016 Tarihleri arasında yapılan CNR EXPO kitap fuarı  içerisinde yapılan “Engelsiz Kalemler” fuarına katılan ve fuarın tek işitme engelli Yazarı olan Turan Yalçın ile fuar üzerine bir söyleşi yaptık.

            *Fuara  davet eden kimdi sizi?

TURAN YALÇIN: İstanbul’da engellilerle alakalı  etkinlikleri takip eden değerli yazar arkadaşımız Satı ilen bu fuarı duyunca bizim adımızı da fuarı düzenleyenlere  vermiş. Daha önce kitaplarımı yayınlayan  Az Yayınları da fuarı düzenleyenler arasında  bulunan Vefa Dağıtım’ın  Ocak ayında Ankara ‘da yapılan fuara  beni de  götürmek istediğini söylemiş ama fuar  düzenlenmeyince  bu fuara davet ettiler.

            *Fuara davet alınca neler hissettiniz?

TURAN YALÇIN: Hepsi  de engellilerden oluşan yazarların birbiriyle kaynaşması tanışması açısından  çok faydalı olacağına inandığımdan mutlu oldum. Gerçekten de  yeni kitaplarımızın yayınlanması, editörler ile sıcak diyaloglar kurmamız  Vefa Dağıtım Editörleri Nurdan ve  Ayşe Hanımların yazarlara   olan sevgi ve ilgisi hepimizi mutlu etti. Çok duygulandık. İnci Ertuğrul Hanımın tüm yazarlara sıcak  ilgisi engelsiz aşçıların hazırladığı yemeklerden  tatmamız gerçekten de duygulu anlar yaşamamıza sebep oldu. Yazarları  5 yıldızlı otellerde misafir etmeleri gerçekten de  engelli yazarlara yeni ufuklar açtı. Özgüvenimiz arttı. Okuyucuların ilgisi bizi duygulandırdı.

            *Fuarda  en çok ilginizi çeken ne oldu?

TURAN YALÇIN: Vefa dağıtımın engelli yazarların kitaplarını yayınlamak, engellilik üzerine  kitaplar yayınlayarak sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirmesine duygulandım. Yayınevlerinin engelli yazarları kabullenemediğini düşünürdüm. Önyargılı yaklaştıklarını engelli yazarlara gereken ilgiyi göstermediklerini  sanırdım. Ama  gerçekten de fuara katılınca engelli ve güzel şeyler yazan yazarların   kitaplarını vefa yayınlarının yayınlayacağına inancım arttı. Zaten editörlerde  ismen bildikleri bizimle yüz yüze tanışmaktan mutlu olduklarını söyleyerek bizlere kitap konuları önererek yayınlamış ve yayınlanacak kitaplarımızın örneğini istediler. Öyle  umutluyum ki bu fuar engelli yazarlara bir dönüm noktası olarak daha güzel eserler ortaya koymak için fırsat  olacak.

            *Fuarda dikkatinizi çeken başka neler vardı?

TURAN YALÇIN: Fuarda  “Engelsiz Dünya Platformu”nun varlığını öğrendik. Başkanı Kenan Yabanigül, medya başkanı değerli spiker İnci Ertuğrul, kendisi de bedensel engelli olan platform sekreteri güler yüzlü “Topal Öyküler” in yazarı Ayhan Bahçeli’nin ilgisi ile duygulandık. Özellikle Aydın Üniversitesi  öğrencilerinin engelli yazarlara refakat etmesi  onlara destek olması, özellikle Oğuzhan Özgül adlı  Basım  Yayım Teknolojisi öğrencisinin her  fuara gelerek bizlere destek olması  karşısında   duygulandık. Yüzlerce kilometre  ötreden gelerek  fuarda stant  açan  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı Fatma Şahin’in  geçmişte Aile  Bakanı  olduğunu  hatırlayınca  farkı fark ettik. Aydın Üniversitesi  ve  Gaziantep Belediyesine   takdirlerimizi Yazılı   iletmekten  geri kalmadık. Buradan   kalmadık.Buradan  bu iki kurumu tekrar tebrik ediyorum. Bunun yanında  İstanbul un  bir çok belediyesinin katılması  stant  açması  güzel şeydi. “Engelsiz  Dünya Platformu”na  engelliler konusun da düşüncelerimi yazılı iletme fırsatı da buldum.

            *Fuarda eleştirecek şey yok muydu?

TURAN YALÇIN: Engellilere ziyaret ederek destek olacağını söylemelerine rağmen bunu da  platformun  internet  sitelerinde duyurmalarına rağmen orada engelli yazarların yanına gelmemeleri, fuara  imza gününe gelmelerine rağmen engelli yazarların standına uğramayan ünlü yazarların tutumunu  da  beğenmediğimi  ve sitem ettiğimi de belirtmek isterim. Halbuki ünlü yazarların sanatçıların  ve siyasetçilerin ünlü yazarları ziyaret etmesi fuara  gelen okurların da  engelsiz yazarları fark etmesine sebep olacaktı. Hatta  ünlü yazarların engelli yazarlar ile yan yana  imza  günü yapması hem engelli yazarları hem de  ünlü yazarların okurlarının  engelli yazarlara  karşı önyargısının yıkılmasına  sebep olabilirdi.

            *Fuara katılan üniversitelere neler önerdiniz?

TURAN YALÇIN: Fuara  özellikle Aydın Üniversitesi stant  ile katılmış ve öğrencileri de yazarlara destek olmuştu. Aydın Üniversitesine daha önce Kemerburgaz  Üniversitesi  Şişli  ve Bakırköy yerleşkelerinde  yaptığımız konuşmayı , Kemerburgaz Üniversitesi ile işitme engelli okulunu ziyaretimizi 50 kadar  “Engelleri Aşanlar” kitabımızı  armağan etmemizi  anlattım. Aydın Üniversitesinin engellilere özel ilgisini  takdir ettim. Gerçekten de maddi imkanları geniş olan özel Üniversitelerin engelli yazarları okullarına davet etmesi imza günü düzenlemesi güzel şey. Benim  çok çaba harcayarak güzel konuştuğumu ama işitme engelli olduğumu  hayretle gören  öğrencilere işitme engelli olduğuma  inandıramadım. Sanırım bu durum  öğrenciler üzerine pozitif etki yapar.  Bu yüzden  düşüncelerimi  Aydın Üniversitesine özel anlattım. Buradan da her  üniversiteye  aynısını  tavsiye ediyorum. Davet ederlerse  öğrencilere  kitaplarımızı  imzalamaktan bilgi ve sevgimizi  paylaşmaktan zevk duyarım.

            *Bu fuarın devamını diler misiniz?

TURAN YALÇIN: Hemen hemen her ay bir ilde fuar yapılıyor . Genelde bu fuarlara engelli yazarların kitapları pek tanınmadığından engelli  yazarlar davet edilmiyorlar. Engelsiz Dünya  Platformu bu fuarları organize edenler  ile görüşerek 10 kadar engelli yazarın da  bu fuarlara dönüşümlü olarak  katılımını sağlayabilir. Bu da  engelli yazarları motive eder. Ünlü yazarlar  imza günlerinde  engelli yazarları  da  yanlarına alırlarsa  o zaman daha motive edici olur.

            *Engelli yazarlar konusunda  yayınevlerinden beklentileriniz neler?

TURAN YALÇIN: Engelli yazarların kitaplarının yayınlanması konusunda  yayınevleri ticari düşündüklerinden  biraz yavaş davranıyorlar. Halbuki engelli yazarlara biraz da pozitif ayrımcılık yaparak onların engellerinin dezavantajlarını bu pozitif ayrımcılık ile avantaja dönüştürmesine yardımcı olabilirler. Onların kitaplarını daha geniş kitlelere tanıtmasını sağlayabilirler. Engelli yazarları  üniversitelere önererek  engelli yazarların üniversitelerle daha sıkı iş birliği yapmasını sağlayabilirler. Engelli yazarların üniversitede konuşmasının ne kadar isabetli olduğunu ben tecrübelerimle görüyorum.

            *Engelsiz  Kalemler Fuarına  kimler katılmıştı?

TURAN YALÇIN: 7 ülkeden 27 engelli yazar davetliydi ama bazı yabancı yazarlar gelmemişti. Yurtdışı ve  yurt içinden gelen değerli yazarlar ile fuar alanında ve konaklama  yerinde sohbetler ederek “daha  nasıl gelişebiliriz" sorularına cevaplar aradık. Sohbetler  ettik. Okurlarımıza kitaplarımızı anlattık . Tanıtımında yavaş davranılan kitaplarımızın okura tanıtımın yaptıkça, bize refakat eden gençlere anlattıkça merak ve ilgilerin arttığını ve okuma sevgilerinin arttığını fark ederek mutlu oldum.  Bu yüzden yayınevlerinin  engelli yazarların kitaplarını daha  çok pozitif ayrımcılık  ile daha gayretle tanıtmaları konusunda  çabalarının artarak devam etmesini temenni etmekteyim.

            *Son olarak neler anlatacaksınız?

TURAN  YALÇIN: Engelsiz Dünya Platformunun  tüm çalışanlarına ve yönetimine Vefa Yayıncılık ve dağıtımın tüm elemanlarına özellikle editörler Nurdan Hanım ve Ayşe Hanıma güler yüzlü tavırlarından dolayı, Aydın Üniversitesi yönetici ve  öğrencilerine  çok  teşekkür ettiğimizi ve bizi 10 gün boyunca mutlu ettikleri için engelli  tüm yazarlar adına teşekkür ederim. Daha  güzel ve geniş katılımlı “Engelli Yazarlar  Fuarı”nda Kasım 2016'da Tüyap Fuarında yayınlanacak yeni kitaplarımızla katılmayı temenni ederim. 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat