TOKAT GAZETESİ

Birlik Ve Beraberliğe İhtiyacımız Var Ama?

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bunun önemini zorluk zamanlarında daha iyi anlıyoruz. Bunun da elbette bir bedeli vardır. Aslında hiçbir şey bedelsiz olmaz.Bu bedeller acı tecrübeler sonucunda elde edilir.

            Mevlâna birlik fikrini beytinde, “Bizim mesnevi’miz birlik dükkânıdır, Orada birden başka ne görürsen o,puttur.”der.

            13 ve 14 yüzyıl şairlerimizden Yunus Emre, Âşık Paşa, Gülşehri gibi Mevlâna takipçileri hep insanlığa birlik ve beraberlik çağrısı yapmışlardır.

            Yunus Emre, Mevlana için: “Ancak bu Türkmen kocasının sanırım dükkânı bile yok. Varsa yağma etmiş, elinde asası şehir şehir, köy köy dolaşarak insanları birlik ve beraberliğe davet etmiştir.”diyor.

            Yunus Emre:

             “Elif okuduk ötürü,Bâzar eyledik götürü/Yaratılmışı severiz,Yaratandan ötürü.”derken de ;

            Değil mi ki Allah yarattı, canlıymış cansızmış, gülmüş dikenmiş, siyahmış beyazmış hiç değişmez. Hepsini severiz. Çünkü biz kavga için değil, sevgi için varız.”

            Gülşehri bir eserinde ‘Birlik’e nasıl ulaşılır? Sorusunun cevabını şöyle verir: “Birlik’e ulaşmak için kuşlar-siz bu kuşları insanlar olarak görebilirsiniz-yola çıkarlar. Fakat yol çileli ve zordur. Bu sebepledir ki kuşların çoğu yolda peyderpey dökülürler. Kimisi yeryüzünün güzelliklerine aldanır, kimisi zevk-ü sefa tuzağına düşer, kimisi malk-mülk kazanma yoluna sapar, sonuçta birliğe çok az kuş/insan ulaşabilir.”

            Ve bu gün de çevremizde aynı şeyleri görebiliyoruz. Yani belli bir gaye için, yüce bir ideal uğruna yola çıkıp sonra da masaya, kasaya, nisaya yahut şöhrete, şehvete, servete sapan nice insanlar var bu ülkede…

            Aşık Paşa’nın birlik ve beraberliğe verdiği önemi vurgulayan bir kıssası:

            “Eskiden yedi iklim dört köşeye hâkim bir devlet adam varmış. Yıllarca saltanat sürdükten sonra bakar ki vakit saat yaklaşıyor. Oğullarını çağırarak her birinin birer ok alıp gelmelerini söyler. Birer ok ile huzuruna gelen oğullarına önce herkesin ayrı ayrı ellerindeki okları kırmalarını ister. Oğulları okları kolayca kırarlar. Tekrar birer ok daha getirmelerini ister. Getirilen okları bir iple birbirine sıkıca bağlayan baba, şimdi kırın bakalım bu okları der. Oğullar denerler fakat ne kadar güç sarf etseler de kıramazlar. Bunun üzerine babaları:

            - “Pes bilin yalnız kişi güçsüz olur/Birikenler devleti uçsuz olur.” Diyerek

Anlatılan kıssadan çıkarılması gereken hisseyi özetler.

            Kısacası, sürüden ayrılan koyunu kurt kapar, Bir elin nesi var, iki elin sesi var, Bir el bir eli, iki el yüzü yıkar. Nerede birlik orada dirlik…

            Bu kıssalar birlik ve berberliği ne güzel özetliyor. Mühim olan bunlardan ders çıkarmaktır.

            Ülkede bu gün ortak değerler vurgulanması gerekirken farklılıklar ön plana çıkarılmaya çalışılıyor. Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında düşmana karşı omuz omuza mücadele veren Türk Milletini 36 etnik guruba ayrıştırır, okullarda yıllarca söylenen And’ımızı ve Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini kitaplardan çıkarırsan nasıl birlik ve beraberlikten bahsedebilirsin? Mesela; iktidar milletvekillerinden bazıları ; “Cumhuriyetin 90 yılına reklâm arası, Yunan tarihinde Kurtuluş Savaşı olmamıştır yazıyor, AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk, Sen Ne Mutlu Türk’üm dersen birisi de çıkar Ne Mutlu Kürt’üm der.”ifadelerini bastıra bastıra seçim meydanlarında söylerlerse nasıl birlik ve beraberlikten bahsedebilirsin?

            Kişilere dinin kutsallıkları yapıştırılır ve halkın dini değerleri yozlaştırılmaya çalışılırsa; mesela: Biri için; “eteğinden tutmanın ibadet sayılacağı, hâşâ A…h’ın bütün vasıflarını taşıyor, Hz. Peygamber gurura kapıldı biz kapılmadık.”gibi ifadeleri söyleyenlerle birlik ve beraberlik nasıl sağlanır?

            Yolsuzlukla itham edilen bakanlar istifa ettiler, ama yargılanmadılar.70 bin okul müdürü, yardımcısı, öğretmeni 20–30 yılda elde ettiği hakları dikkate dahi alınmadan değişik okullara sürgün edildi. Anayasa Mahkemesi bu sürgünleri iptal etti. Milli Eğitim Bakanı mahkeme kararını uygulamadı. Başta Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı yasaları tanımayacaklarını alenen ilan ettiler.

            Silahlı Kuvvetler mensupları, sudan sebeplerle yargılandılar ve yıllarca cezaevinde yattılar. Kimisi gururuna yediremeyip intihar etti, kimisi cezaevinde çeşitli hastalıklara yakalanarak rahmetli oldu. Binlerce asker eşi ve çocukları perişan edildi.

            Özelleştirmelerle birçok işletme kapatılarak kapısına kilit vuruldu ve binlerce işçi işsiz kaldı. Soma ve diğer kömür işletmelerinde yüzlerce işçi toprak altında kaldı. Aileler perişan oldu. İşçiyi döven kişi Cumhurbaşkanı müşaviri yapıldı. Milletin anasına söven iş adamının 800 milyon TL vergi borcu bir kalemle silinir,üç-beş kuruş borcu olan vatandaşın kapısına icra gelirken nasıl birlik ve beraberlikten bahsedilir?

            Tayin ve atamalarda hep oy alınan %50 kayırıldı. Diğer yüzde elli hiç düşünülmedi. Hep onlar suçlandı. Yapılan bütün yanlışlıklar paralele yıkılarak işin içinden sıyrılmaya çalışıldı.

            Açılım sürecinde hep muhalefet suçlandı. PKK’nın palazlanması ve Suriye politikasında yapılan bütün yanlışlıklar muhalefet partilerine kesildi. Yine de bu günlerde muhalefet partileri (HDP hariç) ortak hareket etmek için karar aldılar.

            Ülkeyi idare eden birinci derecedeki sorumlular; kin, nefret, öfke, küfür, kaba-saba sözler, iftira, geçmişi kötüleme gibi çirkin itham ve sözlerden kaçınmalı, halkı birleştirici sözlerle ve aklı ön plana çıkararak hareket etmelidirler. Kutuplaşmalara son verilmeli, dini ve milli kültürel değerler işlenmelidir ki birlik ve beraberlik sağlanabilsin!

 

            Çanakkale Savaşlarının 101.yılı dolayısıyla vatan için şahadet şerbetini içen bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim. Ruhları şâd olsun! 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat