TOKAT GAZETESİ

Saray, adı üstünde saray gibi bir ilçe

İşitme Engelli Yazar Turan Yalçın:

“Saray, adı üstünde saray gibi bir ilçe”

 

Tokat’ta yaşayan ve 35 yıldan bu yana Tokat yerel basınında yazılar yazan işitme engelli yazar Turan Yalçın geçtiğimiz günlerde Saray’da yaşayan İşitme Engelli Milli Hentbolcu Tugay Gündoğdu’yu ziyaret etmek için Saray ilçesine gitmişken onunla bir röportaj yapalım dedik.

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

TURAN YALÇIN -1967 Tokat Pazar ilçesi doğumluyum. Ortaokul 1. Sınıfta menenjit hastalığı sonucunda işitme engelli oldum. Okuluma devam ederek ortaokuldan mezun oldum. Liseyi Pazar’da okumaya başladım. Lise 1’de iki sene üst üste sınıfta kalmama rağmen daha sonra çok okuyarak okumaya adeta aşık olarak liseyi tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. Türk Telekom’da memur olarak çalıştım ve şu an İl Halk Kütüphanesi’nde memur olarak çalışmaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Yayınlanmış 5 kitabım bulunmakta ve okullarda konuşmalar yapmaktayım.

SORU- Saray’a gelmenizin sebebi nedir?

TURAN YALÇIN- Bir süre önce sosyal medya aracılığı ile tanıştığımız ve sıkı dostluk kurduğumuz İşitme Engelliler Milli Hentbol Takımının sempatik oyuncusu Tugay Gündoğdu’ya sürpriz ziyaret yapmaktı. Çoktandır Saray’a gel, bizi ziyaret et, yaşadığım yeri gör derdi. Ben de İstanbul’da 14 Kasım 2015 tarihinde Kemerburgaz Üniversitesi Şişli ve Bakırköy Kampüslerinde birer konuşma yapmıştım. O zaman Tugay da yanımdaydı. Öğrenciler İşitme engellilere yönelik ne yapalım derken “İşitme Engelli Okullarını ziyaret ederek onlara “Engelleri Aşanlar” kitabımızı hediye edelim demiştim. CNR’de 7 ülkeden 27 engelli yazar etkinliğine davet edilince bu etkinliği de yapalım diyerek İstanbul’a gelmişken 1 gün önceden gelerek Saray’da Tugay kardeşimizi ziyaret ederek iş arkadaşları ve ailesi ile tanışalım, mora verelim diyerek gelmiştim. Bu ziyaretimizin Tugay’ı duygulandırması ile ben de mutlu oldum. Hem de ilerde yayınlanacak kitaplarımda Saray’ı anlatmak isterdim. Biraz da mekan incelemeleri yapayım diyerek geldim. “Okumakla Var Oldum” adlı kitabım henüz çıkmadı ama Tugay’dan bahsettim. Saray’dan bahsettim. “Engelleri Aşanlar” kitabımda da yeni baskılarında Tugay’a yer vermeyi düşünüyorum.

SORU- Tugay’a değer vermenizin sebebi nedir?

TURAN YALÇIN- Tugay, çok samimi sevecen, çevresine pozitif enerji yayan bir insan. Böyle insanları desteklemeyi ben severim. Tokat’ta bizden faydalanan gençlere dergiler ve kitaplar vererek onları motive etmeye gayret ederim. Hele İşitme Engelli Başarılı insanlarla dostluk kurarak onları kitaplarımda tanıtmak, ziyaret etmek, röportajlarda tanıtmak senelerden bu yana yaptığım şey bu yüzden Tugay da değer verdiğim insan. O’nun da beni sevdiğini, değer verdiğini görmek O’na daha çok değer vermeme sebep oldu.

SORU- Saray’a ilk gelişiniz mi?

TURAN YALÇIN- 1991 yılında da gene sevdiğim bir arkadaşımızı ziyarete gelmiştim. 25 yıl aradan sonra yeniden gelmek güzel, Saray’ın güzelliği hiç değişmemiş.

SORU- Yayınlanan kitaplarınızın sayısı, konusu nedir?

TURAN YALÇIN- Yayınlanan 5 kitabım var ve son iki kitabım AZ yayınlarından çıktı. “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” ve “Engelleri Aşanlar”  kitabımızı Saray Kaymakamına ve Belediye Başkanına hediye edecektik ama yerlerinde yoktu. Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a Tugay aracılığı ile yolladım sonradan.

SORU- Basında çok yer alan bir engelli yazarsınız. Bunun sebebi nedir?

TURAN YALÇIN- Başarılıysanız, engelli ve üstelik başarılıysanız kıskanan da olur takdir eden de. Kıskananlar pek belli etmez de takdir edenler basında yer veriyorlar ve sağ olsunlar bizi kamuoyuna tanıtıyorlar. Bizler de bizi seven ve değer verene daha çok değer veriyoruz işte.

SORU- Kitaplarınız çok satmasa da bilinçlenen insanlar oluyormuş. Ne dersiniz?

TURAN YALÇIN-  Kitaplarımda genellikle başarılı engellilerin hayat hikayesi var. En son çıkan “Engelleri Aşanlar” kitabımda 60 kadar yerli ve yabancı başarılı insanın hayat hikayesi farklı üslupla ve farklı bir yöntemle yazıldığı için okuyup bilinçlenen, hayatını sorgulayan “Onlar başarılı olmuş ben sağlamım ben de başarılı olabilirim” diyen çok insan oluyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Yani engelli bir yazarın insanlara konuşmaları kitapları ile yol göstermesi güzel şey.

SORU- Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları kitabınızı okuyarak ben de Kaymakam olayım diyenler de olmuş, öyle mi?

TURAN YALÇIN-Kitabımızı gittiğimiz yerlerde Kaymakam ve Valilere de hediye ediyorum. Kitabı okuyarak etkilenip “ben de Vali, Kaymakam olayım, çok güzel bir hayat yaşamış Recep Yazıcıoğlu” diyenler oluyor. Konferanslarımızda “işitme engelli insan bu kadar güzel konuşamaz, siz işitme engelli değilsiniz galiba” diyenler oluyor ama ben hiç duymayan, işitme engelliyim ama çok okur, düzgün ve etkili konuşma kitaplarını okuyarak hayatıma uygularım. Okumanın, okumayı sevmenin gücü bu işte.

SORU- Gençlere yol göstermek nasıl bir duygu?

TURAN YALÇIN- Gençlere özellikle yakınlarımızdan başlayarak gençlere örnek olmak güzel bir duygu tabii ki. Bunu ancak yaşayan bilir. Saray’da, okullarda MYO’da, Kaymakam ya da Başkan davet ederse Tugay ile konuşmalar yapmak, beraber engelli yakınlarına moral  vermek  isterdim. Başkan ya da Kaymakam  kitaplarımızdan alıp da beraber gençlere hediye edebiliriz beraber. Kaymakam Alp Arslan bey ve Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ı ziyaret ettik ama yerinde yoklardı. Kitaplarımı sonradan Tugay ile başkana yolladım.

SORU- Son olarak neler anlatacaksınız?

 

TURAN YALÇIN- Bugün Tugay kardeşimi ziyaret etmekten ve O’nunla Saray’da gezmekten, TESKİ çalışanları ile tanışmaktan mutluluk duydum. Saray’a yeniden gelmek, okullarda konuşmak, Tugay’ın ailesi ile tanışmak, kitaplarımda Saray’dan bahsetmek bana mutluluk verecek. Saray adı gibi gönlü saray gibi geniş ve güzel olanların ilçesi.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat