TOKAT GAZETESİ

ZAMANIN RUHUYLA SÖYLEŞİ

Kazakistan El Farabi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.GalımkayırMutanov'un Türksoy ziyareti ve şiir kitabının tanıtım toplantısına Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı olarak katılıyorum.

            “Zamanın Ruhuyla Söyleşi” ile Kazakistan edebiyatının akademik bir gözle ve duyguyla şiire akmaya hazırlanıyorum. Ama önce TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’unTakdim yazısını okuyor,  bir bölümünü yazıma alıyorum.

            “Uzak ve yakın tarihte olup biten şeyler tıpkı gecelerin gündüzleri takip etmesi gibi birbirini kovalar durur. Gece ile gündüz, dünyayı ışık veya karanlıkla kucaklayıp kuşattıkları gibi, devletlerle milletlerin değişimleri de hep bu nöbetleşmeler turnikesinde cereyan etmektedir.

            Zaman zaman beklenmedik bir fırtına veya bir tufanla hazan vurmuş yapraklar, daha önce uyanmamış duyguları yeniden dirilterek düşünce dünyasına ait değerleri tetikler. Yer yer hiç umulmadık bir anda öyle sürprizlerle karşılarlar ki,  nice hisler, nice aşk duyguları uyanarak ışıltılı günleri, hatta nurlu dakikaları “Merhaba” diyerek karşılar.

            Türk dünyası kültür ve sanatın gelişmesine katkıda bulunan TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, düşüncelerin yeşermesi, duyguların dirilmesi adına birçok önemli çalışmaya imza atarak, Türk dünyasına ait olan değerleri ölümsüzleştirmek amacıyla hem bu değerlere sahip çıkmakta, hem de değerleri yaratan mümtaz şahsiyetleriyle onların şah eserlerini tüm dünyaya tanıtmaktadır.” demektedir.

            Şair–Yazar İlter Yeşilay’da Önsöz yazısında; “Prof.Dr. GalımkayırMutanov akademik başarılarının yanı sıra şiirsel yazılarıyla da, iç dünyasının zengin fikir ve duygularını bizlere yansıttığını” ifade etmektedir.

            Şiirleri, Türkiye Türkçesine çeviren TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Malik Otarbayev edebiyatımıza yeni eserler kazandırmaya devam ediyor.

            Manevi dünyamızın derinliklerinde milletimizin milli ışıklarını şiirin ara sokaklarında akademik bir bakışla, olgun kelimelerin bütünleştiği duygu, sevgi ve merhametle uzanabildiği her yüreği tatlı bir huzura ulaştırma hedeflidir.

            Şair, Gölge şiirinde;

            “Gelişmek için, büyümek için,/Güneşten faydalanır mevcudat./ İnsan-ı kemale ermek için,/ Müeyyideye muhtaçtır maneviyat.”

            “Sa’y” şiirinde hedef gösterir. Çalışmanın önemini, gücünü dünya hayatıyla bir tutar. Elbette “gece gündüz her vaktin bir güzergâhı var.” İnsan-ı Kamil’den, Kader’e, ulaşıp adeta okuyucuya günlük ders veren mısraların ötesinde Karz ile Farz’da doğruyu bulup millete hizmetin riyasız borç olduğunu, mili ve manevi bütünlüğün ibadet aşkıyla idrak noktasını gösterir.

            Kazak Türklerinde “konuktur, gelen her âdem!” Diyen Ninenin, Tepekışla köyümdeki babaannemin duygularının aynısı olduğuna ulaşıyorum. Yine bunun bir gelenek olduğunu, konuğuyla her şeyini bölüştüğü bize ait bir kültürün değişmeyen günümüze ulaşan güzellikleridir.

            Her insana nasip olacak bir gerçeğin altını çiziyor. Kitapta en çok etkilendiğim geleceğin şeklini kendi deneme anlatımımla aktardığımda; “değneğe yaslanarak,  adım adım yürüyen, çevresine bakan yaşlı adam. Yürüdüğünde daralan nefesiyle, yaşlanmış, yürüyemeyen yüreğiyle, titrek elleri, beyaz saçları, gözleri yorgun,  malum bu hal, bu şemail, yaşlı adamı anlatan kelimelerin özüyle okuyucuya geleceği hatırlatmaktadır.

            Anne ve Çocuk şiirinde; her zaman endişe eden anne yüreğini ne güzel anlatır.

            “Geçse de zaman, büyüse de çocuk her an./Anne meraklanır “Nerede çocuğum şu an?”/Sorar da sorar, kesilmez bu kutsal ilişki,/ Doğum sancısıyla evladın yüreği ana kalbine ilişti.”

            Alın yazısı ve takdir ’in ağırlığını kaderle eşleştirir de “Niyetime göre her şeyi, hayır eyle” diye sonuca götürür.

            “Zaman geçer, eşya eskir, fakat yenilenir, sessizce değişime uğrayarak.” Hayatı, yaşadıklarını zamana yükler de, “gideriz bizler de bir gün,  ve yenilenir şu dünya, yenilenir bu alem değişerek.” Tarifin ve birikimin mesajı olur.

            Türk Dünyası Vakfı Yayınları arasından çıkan “Zamanın Ruhuyla Söyleşi” kitabında otuz yedi şiir var. Galımkayır Mutanov'un Türkiye Türkçesiyle yeni çalışmalarını bekliyorum. Bu çalışmaları bize çeviren TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Malik Otarbayev’in büyük hizmetler verdiğini yakinen biliyorum.

            Türk dünyası edebiyatının derinliklerinde yürümek, farklı ve olgun mısralarla kültürümüzün güzellikleriyle nefes almak isteyen herkese uygun bir çalışmadır.

            Yanındayım şiirindeki mısralar ne kadar yakın ve tanıdık değil mi?

            “Gönlümüz aydınlanıyor./ Oradayım hep yanında/ Güven bana, ben seninim.”

            Tebrikler hocam, yeni çalışmalarınızı bekliyoruz.

            Osman BAŞ / 01.03.2016 /Ankara

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat