TOKAT GAZETESİ

Değişimin Ana Gücü Meral Akşener

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nin görevden alıp kapattığı teşkilatlara destek ziyaretlerini sürdüren MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener; İstanbul, Antalya, Bursa, Aksaray Denizli, Uşak, Tekirdağ, Elazığ, Çorum, Samsun’dan sonra yüzlerce araç konvoyu eşliğinde Tokat havaalanından alınarak mehter marşı ve davul-zurna eşliğinde saat 15.00’da büyük bir kalabalıkla şehir merkezine geldi.

            Tokat’a giriş de özellikler gençler “Başbakan Meral Akşener” tezahüratlarıyla karşıladılar. Tokat girişindeki karşılamayı görünce verdiği tepkiden yola çıkarak “görkemli” bir giriş yaptığını söyleyebilirim Meral Akşener’in Tokat’a.

            Benim dikkatimi çeken “değişimi ana gücü”ydü. Bu slogan Milliyetçi Hareket Partisinde değişimin işaretiydi. Ortada bir başarısızlık söz konusuydu. MHP tabanında büyük bir huzursuzluk vardı. Genel merkezin yaptığı hatalar ayyuka çıkmış ve “Yönetim istifa” sesleri yükselmeye başlamıştı. Eğer bir yerde bu sesler yükselmeye başladıysa anlayın ki mutlak başarısızlık ve hezimetlerden doğan bir memnuniyetsizlik söz konusudur. İnsanoğlunun başarısızlığa tahammülü yoktur, yerine göre biraz sabır gösterdiği durumlar olsa da sonunda isyan noktasına gelir.

            Artık MHP’de yeni bir sayfa açılacak. Çünkü ok yaydan çıkmıştır. Geri dönülemez bir noktaya gelmiştir. Bilindiği gibi Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın kurultay çağrısını dinlemeyen mevcut yönetim, mahkemenin kararını da beklemeden il teşkilatlarını kapatmakla bu süreci kesmeye çalışıyordu. Yanılmıyorsam 17 il teşkilatı kapatıldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ında genel başkana kurultay çağrısı yaparak genel başkan yardımcılığından ayrılması, çağrıyı kendisi ile birlikte partinin ideolojik yapısını varlıklarıyla ve birikimleriyle temsil eden isimlerden Prof. Dr.Özcan Yeniçeri ve Prof Dr. Yusuf Halaçoğlu ile birlikte yapması, MHP ve Türkiye için önemli bir adımdır.

            MHP’de değişimin öncüsü Meral Akşener, eski MHP milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları, Milliyetçi Hareket Partililer ve karşılamaya gelen binlerce Tokatlının tezahüratları eşliğinde sivri tekke’nin önünden 250 metre uzaklıktaki Halk Bankası yanına halkla beraber yürüyerek ancak bir saatte gelebildi. Büyük bir ilgi vardı. Özellikle gençlerin ilgisi çok büyüktü. Coşku, heyecan ve hareketlilik vardı.

            Meral Akşener, Kültür Sarayı 26 Haziran Konferans Salonunda yaptığı konuşmasında, MHP’de ki değişimi istemeyen genel merkezin tutumu ile mevcut iktidarın Türkiye’yi sürüklediği kaosun üzerinde durdu.

            Akşener, “Türkiye kötü yönetilmektedir. MHP üzerine düşeni yapabilmek temidir? Milliyetçi Hareket kan kaybetmektedir. “Partimizi ele geçirmeye çalışıyorlar…”diyorlar.Bir anda hainsin…Kim geçiriyor bunların partisini ele…Meral Akşener mi? Ele geçen fırsatlar değerlendirmesi gerekirken başka sorunlar çıkarılmakta ve tabanın sevdiği insanlar partiden bir bir uzaklaştırılmaktadır.Bizim çok güçlü bir örgütlenmemiz vardır.Çok genç il ve ilçe başkanlarımız var.Bunlardan biriside görevden alınan Tokat İl Başkanı Fatih Demir koldur.Bu il ve ilçe başkanlarına cesaretlerinden dolayı huzurunuzda teşekkür ediyorum.Bu aslında genel başbakanımıza karşı bir tavır değildir.Türkiye’nin ağır şartlardan geçtiği bir dönemde MHP’ye çok ihtiyaç duyulan bir dönemde,güçlü bir MHP’nin genel başkanımızın partimizi olağanüstü kongreye götürerek inşa etme çabasına destek için yapılan bir çalışmadır.”

            Meral Akşener; AKP iktidarının 14 yılda yaptığı yanlışlıkları, Türkiye’nin içine düşürüldüğü çıkmazı ve “başkanlık sistemini” yapılacak olan “yeni anayasa” ile ilgili görüşlerini kısaca şöyle açıkladı:

            “Her ülkenin bir idare sistemi ve rejimi vardır. İster buna kırallık, başkanlık, Cumhuriyet deyin ve ne derseniz deyin … Bu sistemler ya bir savaş sonucu elde edilir ya da darbe… Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurtuluş Savaşı sonucunda Türk Milletinin milli iradesi ile kurulmuştur. Cumhuriyetle idare edilen bir parlamenter sistemi vardır. Darbe veya başka bir yolla elde edilmiş değildir. Bu ülkenin idare sistemi varken Başkanlık neden isteniyor? Anayasa’nın ilk dört maddesinin haricinde bütün maddeler hep değişmiştir. Yeni anayasa neden isteniyor? Bu rejimle bir sorunlarımı var? AKP milletvekillerinden biri Türkiye Cumhuriyetiyle alay ediyor ve cumhuriyetinin kurulduğu tarihten 2002 yılına kadar olan 90 yıllık süreye “reklâm arası”diyor. Cumhurbaşkanına da dini vasıflar yükleyerek haşaaa! “Allah'ın bütün vasıflarını taşıyor” diyorlar. Bu kepazelik nedir Allah aşkına?

            Ülkeyi kan gölüne çevirdiler. Her gün şehit cenazeleri geliyor. Güney Doğuda resmen savaş var. Zamanında valilere, kaymakamlara, askerlere PKK’lılara dokunmayın, durumu idare edin dediler. Onlar durun dedi. PKK’lılar vurdular. Binlerce hendekler kazıldı. Mayınlar döşendi. Yollara mayın döşeyip bomba tuzakladılar. Yolları PKK’ya yaltaklık yapan şirketlere verdiler. Onlarda PKK ile birlik olup bombayı yerleştirdikleri yerleri asfaltladılar. Diyarbakır-Sur-Bağlar-yeni mahalle, Şırnak-cizre, Mardin, Nusaybin, Silopi, Dicle, Yüksekova, İdil v.s yerlerde milyarlarca dolar yıkım yapıldı ve yöre halkı göç etti. Bunlara kim göz yumdu? Biz iktidara gelirsek bunların hepsinden hesap soracağız.

            Dost olan bir komşumuz kalmadı. Hepsi ile düşman olduk. Hiçbir yerde sözümüz dinlenmiyor. Ekonomi iflasın eşiğinde. Rusya ile durup dururken düşman olduk. Türkiye’yi idare demeyenler dünya’yı idare etmeye kalktılar. Dostları bir Suudi Arabistan ve Katar kaldı onlarla da papas oldular.14 yılı bu iki devletten aldıkları para ile idare ettiler. O paralarda tükendi. Suudi Arabistan alacağı 90 milyar paranın peşine düştü. Rabia işareti yapanlar unutuldu. Filistin unutuldu. Gazze unutuldu. Bunlardan ne haber?”

            Tokat tarihi bir gün yaşadı. Böyle heyecan ve hareketli bir gün 14 yıldır MHP’de yaşanmadı. Bunları yaşatanlara Allah razı olsun. Bu millette milli, heyecan mayası varmış. Tükenmemiş. Başarılar. Akşener, aydın, Oğan… Millet sizinle guru duyuyor.

 

            Sonuç olarak gördük ki bu halk “Devlet Bahçeli gitmelidir, çünkü güven vermiyor, anayasacı olmuş ve hükümete selektör yapıyor.”diyor. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat