TOKAT GAZETESİ

“Engel Olma Destek Ol Kitabının Yazarı” Mustafa Epik:

“Engelli olsun olmasın herkesin

sosyal hayatı iyi anlayarak

yaşaması gerekmektedir.”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar? Nerelerde çalıştınız?

MUSTAFA EPİK- İsmim Mustafa EPİK, 02.09.1981 Sivas doğumluyum, 11 yaşında işitme engelli oldum, ilk, orta ve liseyi Sivas’ta okudum, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Y.O Mezunuyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Belediyesinde görev yaptım.
SORU- “Engel  olma destek ol” kitap fikri, nasıl ortaya çıktı?

MUSTAFA EPİK- Hep başarı hikayelerinin anlatıldığı bir zamanda bu başarılar ne gibi zor şartlarda geldi, engelliler neler yaşıyor konularını gündeme getirmediğimizi fark ettim ve büyük bir eksiklik gidereceğini düşünüyordum, bu nedenle yazmaya karar verdim. 
SORU-Kitabı kısa zamanda yazdınız sanırım, ne kadarda yazdınız?

MUSTAFA EPİK-  Kitabın yazımı kısa zaman olsa da içerikleri yılları bulmaktadır. Bu nedenle bu kitabı kısa sürede yazdım diyemeyeceğim. Yıllardır yaşamış ve görmüş olduğum olayları yazdım.
SORU- Kitaba beklenen ilgi oldu sanırım. Peki bu kitabı okuyanlarda ne değişecek?

MUSTAFA EPİK- Beklediğimden fazla ilgi oldu, bunun nedeni bu olayları bizzat yaşadıkları için ilgi çektiğini düşünüyorum. Örnek verecek olursam birçok insan işitme engelliler de beni anlasın diye bağırıyor, bunu kitapta yazdım, bu komik gibi görünse de acı bir gerçek olduğunu biliyoruz. Bu gibi acı gerçekleri içinde barındırdığı için ilgi çektiğini düşünüyorum.
SORU-Kitabınızın sorunlara ne kadar çare  bulmasını dilersiniz?

MUSTAFA EPİK -Sorunlara çare bulmamız için sorun nerede olduğunu anlamak zorundayız, bu nedenle ben sorunların nerede olduğunu yazdım, okuyup anlayarak hareket eden bireylerin çoğalması ile sorunlar çözülecek inşallah.
SORU- Engellilere sizce  destekten çok köstek mi olunuyor? Bu kitapta anlaşılan biraz da o.

MUSTAFA EPİK- Engellilere destekler yerinde olduğunu düşünüyorum, ancak temel ihtiyaçlardan önce başka anlamda ihtiyaçların talep edilmesi sorunların çözümüne engeldir. Sadece engellilerin değil hayatın her kesiminde sorun vardır, öncelikli ihtiyaçlarımızı belirlersek sorunları nerede diyerek anlatırsak kolay olacağını düşünüyorum, Tabii ki engellileri zayıf gören ve önemsemeyenler de var. Bunu engellemek için yayınlarımızın artması engellilerin var olduğunun hatırlatılması gerekmektedir. 
SORU-Hayatta engelliler gerçeği gibi desteklense neler olacak?

MUSTAFA EPİK- Engelliler toplumun bir parçasıdır. Sosyal devlet anlayışı olmazsa huzur sağlanması biraz zordur. Bu nedenle sosyal hayata ayak uydurmak demek devletimizin geleceği demektir. Engelli olsun olmasın herkesin sosyal hayatı iyi anlayarak yaşaması gerekmektedir. 

SORU- Başarılı engellileri özellikle de sizin gibi çok başarılı olanları kıskanan çok oluyor, neler hissediyorsunuz?

MUSTAFA EPİK-Ben kıskanma konusunu hiç düşünmedim, ancak bazı konularda zorluklar görüyorum, mesela yazdığım kitap 96 sayfa, bana neden 200 sayfa yazmıyorsun dediler, ben de roman yazmıyoruz gerçek yaşanmış hikayeleri anlatıyorum ve bu kitapta çözüm bekleyen 41 konu var dedim. 41 konu çözülsün biz kitabımızı 200 sayfa yapmaya gayret gösterelim.
SORU-Engelliler bilinçlenince hayat daha mı rahat oluyor sizce?

MUSTAFA EPİK - Engellilerin bilinçlenmesi toplumun yararınadır, bir köşeye engellileri bırakmak demek hayatı yok etmek demektir. Yarın ne olacağını bilmediğimiz için kendinizin engelli olarak köşelerde bekletilmesini düşünün asla kabul etmeyeceğinizden engellilere engel olmayıp destek olmanız gerekmektedir. 
SORU- Bu konuda başka ne anlatacaksınız?

 

MUSTAFA EPİK- Engelliler anlayıp onlara gerekli destekleri vermenizi bekliyorum. Her engel grubu farklı sorunlar içerisindedir. Bunu kavramak neler yapmak gerekiyor gibi düşüncelerde sağlıklı insanları yanımızda görmek istiyoruz.  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat