TOKAT GAZETESİ

Güzel Futbol

Tokatspor’umuz bir haftada (Tarsus İ.Y., Ankara Demirspor galibiyetleri, Manisaspor beraberliği) topladığı 7 puanlık maçlardan sonra bu hafta sahamızda Kocaeli Birlikspor’a sezonun en güzel futbolunu oynamasına rağmen 2-1’lik skorla mağlubiyete mani olamadı.

            Tokatspor-Kocaeli Birlikspor maçında gözümüze takılan hususlara gelince;

1) Tokatspor’umuza ilginin nabzını gösteren protokol tribününün manzarası son maçların aksine çok güzeldi. Kocaeli Birlikspor maçındaki protokol tribününde tam kadro yerler alınmıştı. Sayın Valimiz Cevdet Can, Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun gören taraftarlarımız Onlara sevgi dolu tezahüratlarda bulunuyorlar, onlar da aynı şekilde karşılık veriyorlar, ayağa kalkarak taraftarlarımızı selamlıyorlardı. Biz de buradan bu tablonun uzun zamanla devamını bekliyoruz.

Protokol Tribününün diğer müdavimleri arasında son iki maçtır gelen Belediye Başkan Yardımcısı sayın Osman Altunordu, mümkün olduğu kadar maçları kaçırmadan gelen Emniyet Müdürümüz Fikri Yalman, Beden Terbiyesi Müdürümüz Cemil Çağlar, ASKF Başkanı Sezai Işkın, Belediye Plevnespor Asbaşkanı eski Tokatspor futbolcusu İsmet Yiğit, en eski üyemiz Saip Gökçe, Tokatspor Yönetim Kurulu’nda görevli bayan yöneticimiz Işıl hanım, Futbol Şube Sorumlusu Ömürden Çalıştırıcı, Alt Yapıdan sorumlu yönetici Ali Eraslan, çeşitli dairelerimizin müdür ve yardımcıları kalabalık bir topluluk olarak maçımızı izlemişlerdir. Protokol tribünümüzün bu konumu Tokatspor’a olan ilgi ve alakanın son günlerde tekrar arttığını göstermektedir. Teşekkürler herkese.

2) Taraftar topluluklarımızın bu hafta daha kalabalık olduğunu gözlemledik. Toplu tezahüratlılarla takımımızı candan destekliyorlar. Onlara tüm Tokatlılar, Tokatsporlular candan teşekkür ediyorlar.

Tokatspor-Kocaeli Birlikspor maçının teknik analizine gelince… Yazımızın başlığında da belirtiğimiz gibi takımımız bu sezon en güzel futbolunu oynamasına rağmen sahamızda uzun zamandan beri ilk defa mağlup oldu. Hakikaten takımımızın ortaya koyduğu futbol Tokatlı spor adamları, tüm taraftarlarımız tarafından beğenildi, takdir edildi. Takımımızın saha içi düzeni teknik ve taktik bakımından ortaya koyduğu mücadele bu sezonun en güzel mücadelesiydi ve bundan sonraki maçlarında başarılar kazanacağının bir işareti olarak görülüyordu.

            Takımımızı mevki mevki incelediğimizde;

1)Kalecimiz Polat sahamızda bu sezon en iyi performansını gösterdi. Bu kadar güzel oynamasına rağmen ayakla yaptığı degajlarını geliştirmelidir.

2) Defans bloğumuz sağ bek Ethem, sol bek Gökhan, çift stoper Evren ve Ahmet Şahbaz şeklindeydi. Sağ bekimiz Ethem eski maçlarınıza nazaran daha verimli, daha defansif görevlerini de ihmal etmemek gayreti içerisindeydi. Sağ taraftan yaptığı bindirmelerde yaptığı ortaların biraz daha iyi olmasının takıma faydası olacağı kanaatindeyiz. Son dakikalarda oyundan düşmüş gibi görülmesi önündeki Aykut’un yerine giren Serbay’ın rakip sol beki hiç takip etmemesi, sağ bekimiz Ethem’in de iki oyuncu ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet verdi. Bu yüzden Ethem maçın sonlarına doğru biraz başarısız gibi görüldü. Sol bekimiz Gökhan sağ bekimizin ilk maçları gibi yerini çok kaybederek defansif görevlerinde zaafa düşüyor. Sol taraftan yaptığı bindirmeler ve ortalardan sonra yerine daha çabuk dönmelidir. Takım Kaptanımız Evren ile Ahmet Şahbaz defansımızın ortasında uyumlu bir görüntü içerisinde bulunmalarına rağmen duran toptan yediğimiz ikinci golde defans bloğumuzda rakiplerimizin kafa vuracağı yeri daha iyi paylaşabilmeliydiler.

3) Orta sahamız ideal dağılışındaydı. Berk ve Haluk iki ön libero, bunların önünde Oktay santrafor arkası olarak oyandılar. Orta sahamız sahayı iyi paylaşmasına rağmen top bizde iken pas kayıpları, hücum pasları, forvetlerimize atılacak final paslarından yoksun görüntüsünü, bu eksikliklerini biraz daha geliştirmelidir. Bununla beraber Haluk ve Berk defans bloğumuzun önünü iyi kapatıyorlar. Kestikleri topları Oktay ile oynayarak, Oktay da forvetlerimize daha güzel paslar atarak hücuma da iştirak itmelidir.

4) Forvet hattımızda Aykut sağ açık, Taha santrafor, Soner sol açık olarak oynadılar. Aykut’un son maçlarına nazaran form tutmaya başladığını gözlemledik. Biz kendisinin oyunda devamlılığını artırmasını bekliyoruz. Sol açık mevkiindeki Soner bize göre bu sezon en iyi futbolunu oynadığını gözlemledik. Attığı nefis golün dışında sol kanatta ve orta sahaya gelerek yaptığı mücadele iyi olmasına rağmen oynayacağı futbol, sol taraftan yapacağı asistler ve olumlu paslarıyla ortaya çıkarmaya gayret etmelidir. Santraforlarımız, Fenerbahçe’nin yaptığı gibi birer devre oynatılıyor. Ne çare ki birinci devre oynayan santraforumuz Talha ancak ikinci devre oyuna girdiği zaman gol atıyor. Sene başında daha güzel futbol oynayan ve nefis goller atan santraforumuz Emre Torun ise son maçlarda gerek 1. Devre gerek 2. Devre oyuna girmesine rağmen kendisinden beklenen performansı gösteremiyor. Biz iki santraforumuzdan da daha fazla goller bekliyoruz.

Takımımızın son dakikalarda biraz oyundan düştü gibi görülmesi, oyuna sonradan giren futbolcularımızın takımımıza çok katkı sağlayamadığı kanaatindeyiz.

 

Hülasa, bu sezon en güzel futbolumuzu oynayan Tokatspor grup şampiyonluğunda iddialı olan Kocaeli Birlikspor’a 2-1 mağlup olmasına rağmen bizlere Tokatspor’un önümüzdeki maçlarında bu güzel futbolu devam ettirmesini bekliyor, takımımızın tertip ve düzeniyle paniğe kapılmadan oynanmamasını temenni ediyor, sayın spor severlere sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat