TOKAT GAZETESİ

CANLI BOMBALAR

Canlı bombalar yurdumuzu mekan tuttular. Doğdukları, yaşadıkları, nimetlerinden yararlandıkları bu güzel vatanın insanlarına nasıl zarar veriyorlar. İŞİD’lisi olsun PKK’lısı olsun beyinleri ile bu kötülükleri nasıl üretiyorlar. Ülkemizi yok etmek isteyen dış güçlerin ereklerine araç oluyorlar. Ülkemizdeki tüm vatandaşların eşit olduğunu ve eşit olarak nimetlerinden yararlandığını göremiyorlar. 

Allah nezdinde bir insanı öldürmek en büyük günahtır. Bunu nasıl yapabiliyorlar. Bunların bilim ve kültürden yoksun olduğunu düşünüyorum. Nelson Mandela “Dünyayı değiştirmek için kullanacağınız en büyük silah eğitimdir” demiş. Böyle kişilerde eğitim eksikliği olmalı. Dogmalardan beslenen beyinleri ile sağlıklı düşünme yetisini kaybetmiş olmalılar. Kalpleri de ceberutlukla dolmuş ve İslam’ın bağışlama, sevgi, hoşgörü gibi temel kurallarından uzak olmalı. 

İslam dünyasının ilk zamanlarında akla önem veren İbni Sina, İbni Haldun, Farabi, gibi kişilerin yaşadığı dönemlerde İslam alemi Avrupa’ya örnek olmuştur. Ama sonrasında Avrupa’da Rönesans başlamış ve ilerlemişlerdir. Biz de ise Gazali gibi tutucuların düşünceleri öne çıkmaya başlamıştır. Hal böyle olunca Avrupa İslam dünyasını geçmiştir. Tutuculuk daha da artmış, İslam ülkeleri yerinde sayarken Dünya devletleri ve Hristiyan alemi fersah fersah ilerlemiştir. 

Hz. Muhammed “Allah’ın hoşlanmadığı insan düşmanlıkta ileri gidip fazla şiddet gösteren insandır” demiştir. Peygamberin emrini bilmeyen bu canavarlar insan öldürüyorlar. Ve bunu duyguları sıfırlanmış halde yapıyorlar. Bakın en son Pakistan’da lunapark’ta bomba patlattılar. Hangi insan çocukların olduğu bir yerde bomba patlatır. Bakın uzun yıllar İngiltere’nin başına bela olan İrlanda Kurtuluş Örgütü (IRA) nasıl tükenmiştir: Yaptıkları son eylemlerin birinde patlayan bombanın orada bulunan masum insanların ölümüne neden olması örgüt içerisinde çatışma ve görüş ayrılıklarına yol açtı ve üyelerinde derin bir vicdan azabına neden oldu. Bu eylem sonra kendi kendilerine “ne yapıyoruz biz?” sorusunu sormaya başladılar ve şiddet eylemleri sona erdi. Sözüm ona en birinci Müslüman geçinen bizim örgütlere bakın birde.. hiç umurlarında mı ölenler; kadınmış, çocukmuş, hamileymiş, turistmiş, oradan geçen masum biriymiş. Bunları hiç hesaba katmadan gözleri dönmüş bir şekilde rastgele patlıyorlar. Allah teröristin bile vicdanlısını versin. Elin Hıristiyan’ındaki vicdanın bizim Müslümanlarda zerresi yok maalesef. 

Bu arada Avrupa’da ektiklerini biçiyor. Yıllarca PKK ve diğer terör örgütlerine destek ve taviz verdiler şimdi acısını çekiyorlar. Terör ve terör örgütünün bumerang gibi olduğunu unutmamalı. Eline alıp atarsın birilerine zarar da verirsin ama geri dönüp seni yaralaması mukadderdir. Bu çok basit gerçeğin neden bir türlü görülmediğini anlayabilmek zor. Egemen güçler bu örgütlerin lojistik desteğini çekse her türlü terör eylemi bir çırpıda sona ermez mi.. Kısa vadeli çıkar hesaplarıyla güya kar sağlayamaya çalışıyorlar.  Bu anlayış sürdüğü sürece terör bitmeyecektir. Buna alışacağız gibi görünüyor. Hakkımızda hayırlısı.

Saygılarımla.

29. 03.2016

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat