Üç Aylar Ve Regaib Kandili

 

Dini hayatımızda ‘Üç Aylar’ diye bilinen ve sonu Ramazan Ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine girmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz 08 Nisan 2016 Cuma günü, üç ayların ilki olan Recep ayının birinci günüydü. Üç aylar, Kameri Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu ay tevbe, hürmet ve ibâdet; Şaban muhabbet ve hizmet, Ramazan ise yakınlık ve nimet ayıdır.

Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır. Recep ayının af ve mağfirete, Şaban ayının şefaate ve Ramazan ayının da sevapların kat kat verilmesine mahsus olduğu bildirilmiştir.

            Bu aylara hürmet etmek, günahlardan uzaklaşmakla ve ibadetleri yapmakla olur. Hürmet edip, saygı gösteren, kat kat karşılığını görecektir. Bu mübarek zamanlarda vaat edilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikadı düzeltmelidir. İlmihal bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hale getirmelidir. Çok tevbe ve istiğfar etmeli, kazaya kalmış namazlarını, hemen kaza etmeye başlamalıdır. Bir an evvel bu borçlardan kurtulmak için çalışmalıdır.

            Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilâhi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar.

            Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır: “Recep Allah’ın ayı; Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır”

            “Ey Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur!

            Bu aylar mübarek gecelerle doludur. Recep Ayı’nın ilk Cuma gecesi Regaip Kandili, 27. Gecesi de Miraç Kandilidir. Şaban Ayı’nın 15. gecesi Berat Kandili, Ramazan Ayı’nın 27. gecesi de Kadir Gecesi’dir.

            İdrak ettiğimiz Recep ayı gerek İslam’dan önce, gerekse İslam’dan sonra kutsal bilinen bir aydır. Recep ayı, Regaip ve Miraç gibi mübarek geceler ve ilahi tecellilerle şereflendirilmiştir. Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş, Ramazan’a hazırlık bununla başlar hale gelmiştir.

            Üç Aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkandır. Hayatımızda otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller, dünyevi işlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

           Regaib Kandili idrak ettik. Regaibin kelime manası; çok şumüllü, sevilen sayılan, bahası ağır olan atiyyeler, fazilet ve bereketleri bol olan demektir. Bu manalarından da anlaşılacağı gibi Regaib Gecesi, Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği bir gecedir. Bu gecede yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olunur.

            Asırlardan beri bütün Mü’minler, Regaib Gecesine büyük kıymet vermişler, gündüzleri oruç tutmuşlar ve gecelerini ibadetle geçirmişlerdir. Bu gibi kutsal gecelerin bütün İslâm Alemi için kurtuluşa ve dirilişe vesile olmasını Yüce Mevlamızdan niyaz edelim.

            Üç Aylarınızı ve Regaib Kandili’zi tebrik ediyor, milletimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını yürekten diliyorum.

            Üç Aylar ve Mübarek Kandiller için yazdığım şiiri aşağıda takdim ediyorum.

            Hoşça kalınız…

           

            -Mânevi Değerlerimiz-

          

ÜÇ AYLAR

 

            Kavuştuk mübârek Recep Ayı’na,

            Tevbe, hürmet ve ibadet ayına,

            Af ve mağfiret düşecek payına,

            Bil ki, bu ay tohum ekme zamanı.

 

            Recep’ten sonra Şaban Ayı geliyor,

            Muhabbet ve hizmetler getiriyor,

            İnananlar şefaatini biliyor,

            Şimdi, bu aydır sulama zamanı

 

            Onbir ayın sultanıdır Ramazan,

            Yakınlık ve nimet ayı her zaman,

            Hürmet eden uzaklaşır günahtan,

            Bu ayda da, geldi hasat zamanı.

 

            Üç aylar her dönem bereketlidir,

            Feyizli ve daima rahmet getirir,

            Bu mübarek aylar faziletlidir,

            Kabul olan duaların zamanı.

 

            Tevbe ve istiğfar etmeli çokça,

            Kat kat sevap verilecek bu ayda,

            İtikadı düzeltmeli üç aylarda,

            Namaz, niyaz ve ibadet zamanı.

 

            Recep Ayı Yüce Allah’ımındır;

            Şaban ise Peygamber’in ayıdır,

            Ramazan da ümmetinin ayıdır,

            Ramazan’a kavuşmanın zamanı.

 

            Recep ayındadır Regaib Kandili,

            Daha sonra geliyor Miraç Kandili,

            Şaban ayındadır Berat Kandili

            Ramazan’da Kadir Gecesi’nin zamanı.

 

            08.04.2016 Tokat

            Hamdi ERTÜRK