TOKAT GAZETESİ

Gazi Osman Paşa Müzesi

            Belediyenin ilanında Gazi Osman Paşa’nın ölüm yıldönümünde anılacağı ve anma töreninin de GOP Müze evinde yapılacağını görene kadar bu müzeden haberim yoktu. Bildiğim adreslerden hareket ederek 5 Nisan günü Saat 10:00’da müzeyi buldum. İki katlı ahşap bina güzel restore edilmişti. Yanındaki Atatürk Evi’de ayrı bir güzellik veriyordu. Arkasında da güzel bir bahçe vardı. Müzede Abdülhamit ve Gazi Osman Paşa’nın heykelleri, o zamana ait silahlar, Plevne savunmasını anlatan tasvirler, savunma mevzileri yer alıyor,  Abdülhamit’in bu büyük kahramana gösterdiği ilgi ve onun da Padişahına karşı saygısı hissediliyordu.

            Anma töreninde bürokratlarla bir grup öğrenci vardı. Halktan kimseyi göremeyince gereği kadar anlatılamadığını düşündüm. Belki halkın çoğunun benim gibi müzeden henüz haberi yoktu. Törende Osman paşa’nın hayatı, savaşları ve Plevne Savunması anlatıldı, bir genç şiir okudu, konuşmacılar da Gazi Osman Paşa’ya gösterilen saygıyı vurgulayarak tarihte yenilen hiçbir komutanın böyle karşılanmadığının üstüne bastılar.

            Plevne savunması hakikaten benzersizdir. Mühimmatsız, yiyeceksiz, yorgun askerleriyle; Osmanlı askerinin beş – altı katı ve hiçbir eksiği olmayan düşmana karşı teslim olmayıp beş ay direnebilmesi büyük başarıdır. Osman Paşa Kaleyi çember altına alan Rus ordusunu yarma teşebbüsünün üçüncüsünde yaralanarak esir düştü. İmkansızlıklar karşısındaki bu kahramanlık karşısında dost – düşman şapka çıkarıp saygı duydu. Padişah Abdülhamit iki kızını Paşa’nın oğulları ile evlendirerek akraba oldular.

            Kısaca hayatına bakarsak. Osman Paşa 1833 yılında Tokat’ta doğdu. Okul çağına geldiğinde İstanbul’da çalışan babasının yanına gittiler. Askeri rüşdiye, Askeri İdadi ve Harp okulunu orada okudu. Harp okulunu ikincilikle bitirerek subay oldu. Kırım harbi nedeniyle  akademiye gidemese de yüksek yetenekleri ve kahramanlıkları ile mesleğinin en üst makamlarına kadar yükseldi. 1900 yılında vefat etti. Allah Rahmet etsin.

            Atatürk Paşa’yı kendisine örnek aldığını hep vurgulamıştır. Askeri okullarda da Plevne Savunması önemli bir ders olarak hep anlatılır.

            Tokat kahramanını unutmamış; okullara, Üniversitesine, en önemli bulvarına adını vermiş ve kentin hemen girişine heykeli konmuştur. Şimdi müzesiyle de daha iyi tanıtılıp unutulmaması sağlanacaktır. Buna vesile olan Tokat belediye’sine teşekkürlerimi arz ederim. Tokatlıların GOP Müzesini ziyaretleri dileği ile yazıma son veriyorum.
Saygılarımla.
Mehmet Tapar / Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat