TOKAT GAZETESİ

ZEHİR ZIKKIM

Bilbord’da gördüm. 9 Şubat dumansız hava günüymüş. Bu gün 8 Nisan.

            Kılıcını çeken yeniçeri, Yahudi’nin üzerine yürümüş.

            “Hz İsa Efendimizi siz öldürmüşsünüz. Onun intikamını alacağım.”

             “Ama efendim o asırlar önceydi. Benim ne günahım var?”

            -“ Onu bunu bilmem. Ben yeni duydum!”

            Onun gibi ben de yeni gördüm duyuruyu. Şimdi efendim bir zamanlar çok kullandım bu zıkkımı. Özetle onu yazacağım. Sigara ile ilgili bölük pörçük anılarımı da:

            *Gazi’den mezun olup GOP lisesinde öğretmenliğe başlayınca öğrencilerle karıştırılmayayım diye başladım, ufaktan ufağa. 27 sene sonra kalp krizi geçirinceye kadar sadakatle sürdürdüm kötü alışkanlığımı.

            *Ailemizde babam içmezdi. Bıyığı yeni terlediği sıralarda bir sigara yakmış ağabeyim, karşıdan mahallenin büyüklerinden Çıtak Mehmet amcanın geldiğini görünce yanan sigarasını acele cebine atmış. Neden sonra fark etmiş de yanmaktan kurtulmuş. Sonra da içti ama bir paketi bir haftada ancak tüketebiliyordu. Hatta Tokat’a atandığımı öğrenince “Eyvaaah, bu çocuk orada sigaraya başlar. Çünkü oralarda tütün çok üretiliyor” demişti…

            *Davul çalan enine boyuna bir ağabey vardı.

            -Güreşse herkesi yener, dedi birisi.

            -O yense yense elindeki sigarayı yener. Kalıbına ne bakıyon? Sigara onu bitirmiş dedi öbürü…

            *Zurnacı Muharrem Amca, yana döne kendir arıyor. Bir evde bulduğu kendirin ilgili kısmından kocaman bir sigara sarmış. Derin derin birkaç nefes çektikten sonra zurnayı konuşturmuştu. Zurna ile müzik ziyafetini hayranlıkla dinleyenlerden biri, “Keramet Muharrem’de değil, kendirdeki esrardadır.” Diye söyleniyordu.

            Yeri gelmiş oğlum, sigarayı bıraktığımı söyleyince Türkçe öğretmeni inanamamış: “O bırakırsa memlekette sigara içen kalmaz” demiş. Çünkü teneffüslerde öğretmen odasına girince yakar, zil çalınca söndürürdüm. Sigarayı bıraktığımda emekliydim. Ve de kalp Hastası...

            Bir okurumun yetmişlikler başlıklı yazıma yaptığı yorumu aynen alıyorum. Ulaşamadığım için kendisinden izin alamadım. O nedenle adını veremeyeceğim:

            *“Bense 63 yaşında günlük 3 pk. Sigara tüketmenin ceremesini oksijen makinesiyle eve bağlı olarak çekiyorum... Bu kışı atlatamam diyordum, üç kez yoğun bakımdan dönerek zar zor atlattım. Yaza Allah kerim. Bunları niye yazdım? Gençlerden paylaşımı okuyanlar olursa bir 76 lık delikanlıların yaşam sevinçlerine bakıp bir de benim iyi sigara tüketicisi oluşuma bakıp, kullanmıyorlarsa bile hemen başlayıp benim gibi erkenden moruklaşmayı seçsinler diye paylaştım... Ya da zekiyseler sağlıklı yolu seçsinler diye... GÜZEL PAYLAŞIMDI RASİM HOCAM…”

 

            Benden bu kadar. Okuyan efendiye, dinleyen cemaate dumansız, tertemiz havalar dileğiyle…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat