TOKAT GAZETESİ

Moda ve desinler

Modaya uyacağım davranışları ve gösteriş merakı (desinler) bir çok ailenin yolunu yokuşa sürer.. Akıllı kadın ve erkek kendisine yakışanı mevsimine göre giyer ve bu onun için en güzel modadır. Vay o bunu giymiş şu onu giymiş ben neden giymeyeyim diye aile bütçesini zorlamak yanlıştır ve kendimizi rezil etmekten başka işe yaramaz. Moda çoğunlukla insanların zenginliklerini gösterme davranışıdır. Kendisini kanıtlama ve desinler eylemidir. Yani çalım satmaktır. Maddi gücü yerinde olanların durmadan yeni elbiseler alıp bir kere giydikten sonra bir kenara atmaları israftan başka bir şey değildir. Ekonomisi zayıf olanların imrenmelerine karşı gururlanmaları ise günahtır. 

Kraldan çok kralcı olarak dinimizin istediğinden daha aşırı olan el ve yüzü kapatarak giyinmeyi de anlamıyorum. Bunun yanında vücut hatlarını gösterecek şekilde aşırı açık saçık giyinmek de yanlıştır.

Ev eşyası üretenler de her gün yeni modeller üreterek tüketicileri şaşırtıyorlar. Örneğin eskiden kırk yıl kullandığımız klasik halılar vardı. Tabiatın renklerini yansıtır kullan kullan değerini kaybetmezdi. Halı üreticileri kazançlarını artırmak için türlü çeşit halılar üretmeye başladılar. Her yıl yeni modeller üreterek vatandaşın aklını çeliyorlar. İnanıyorum bir gün o klasik halılara yeniden dönüş başlayacak ve birkaç yılda güzelliğini kaybeden bu halılardan kurtulacağız. 

Mutluluk uzanabildiğimiz çiçeklerden yaptığımız bir demettir.. Gücümüzün maddi imkanımızın yetmediği çiçekleri boş verelim. Unutmayalım ki önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır." Mutluluğu sahip olduklarımızda değil evimizin dört duvarı arasında arayalım. Eve gülerek geliyor, eşimiz ve çocuklarımız ile sevgi dolu bir zaman geçiriyorsak işte en büyük mutluluk budur. Bunu çocuklarımıza da çok geç olmadan öğretmeliyiz. Moda ve gösteriş mutluluğu rüzgâr gibi gelip geçicidir. 

Akıldan büyük zenginlik yoktur. Aklını kullanamayan insanın eline bir servet geçince har vurup harman savurur. Onu ileriye dönük yatırım yapıp değerlendirmediğinde kısa zamanda bitirip başa döner. İnsanın nefsini yenip akıllı davranması en büyük zaferidir.   

Saygılarımla.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat