TOKAT GAZETESİ

DR. CEVDET AYKAN TOKAT RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HASTANESİ

Eski Tokat Devlet Hastanesi yıkılınca Cevdet Aykan isminin silinmesine üzülmüştüm. İlimize büyük hizmetleri olan gençlerimize örnek olan bu isim yaşamalıydı. Kasım 2015’de Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne isminin verilmesine bu nedenle çok sevindim.

            Hastaneye isminin verilmesi münasebetiyle Cevdet Bey’in konuşmasını dinlemek amacıyla Vali Bey ve Eski Devlet Bakanı Ali Şevki Erek’in de katılacağı tören için hastaneye geldik. Hastane her şeyiyle pırıl pırıldı. Verilen bilgilerden sadece Tokat’ın değil bir bölge hastanesi olduğunu öğrendik. Tedavide yüzde doksan başarılı olduğunu duymak da bizi gururlandırdı. Sonra konuşmak üzere Dr. Cevdet Aykan kürsüye geldi.

            Doktor Bey hastaneye isminin verilmesinde katkıları olan Sağlık Bakanlığı ve milletvekillerine teşekkürlerini bildirdi. Çocukluğunun Erbaa ve Pazar ilçelerinde geçtiğini, ilçelerde ilkokul dışında okul olmadığından ortaokulu Halis Cinlioğlu’nun pansiyonunda kalarak Tokat’ta okuduğunu, Cinlioğlu’nun kendisi gibi pek çok kişinin okumasını sağladığını, o zaman ki yokluklarda Tokat’a büyük hizmetlerde bulunduğunu söyledi. Bugün kimsenin adını söylemediği Belediye parkına Halis Cinlioğlu parkı ismi verilse ne güzel olur. Böylece Tokat’a hizmet veren bir kişinin daha adı yaşatılmış olur. Belediyemiz inşallah bu önerimi düşünür.

            Dr. Cevdet Aykan konuşmasına devam etti.  Tıp eğitiminden sonra 1953 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji bölümünde Akıl ve Sinir Hastalığı ihtisası yaptığını, dört yıl İngiltere, bir yıl Amerika’da kalarak mesleğinin zirvesine çıkmanın yanında yabancı dilini geliştirdiğini, oralarda Türk adını yücelterek Türkiye’nin tanıtımına katkı sunduğunu öğrendik.

            Daha sonra ülkesine döner Cevdet Bey. Tokat’ta dört yıl Akıl ve Sinir Hastalıkları uzmanı olarak çalışır. O zamanlarda akıl hastalıkları zincire vurularak hocalar tarafından tedavi edildiğinden hem hastalarla hem de bu tür hurafelerle uğraşır, mücadele eder. Tokat’ta ilk psikiyatri uzmanı olarak bu hastalıkların bilimsel tedavi yöntemlerini yerleştirmek için çaba gösterir. Bu katkıları asla unutulamaz.

            1962’de siyasete atılıp 1965 yılında da Tokat milletvekili olur. Aydın bir milletvekili olarak partiler arasında hep dostluğu savunur. Particiler ona partici olamaz derken ortada olanlar iyi siyasetçi olduğunu söylerler. 1969 seçimlerinde kazanamaz. 12 Mart olayları sonrası üç partinin kurduğu hükümette dışarıdan Köy İşleri Bakanlığı’na getirilir. Tokat doğumlu olarak Tokat ilinden ilk bakandır. Herkes sevgi ve saygı gösterir. Tokat’ın köylerinin çoğunu ulaşım zorluklarına rağmen dolaşır sorunlarını yerinde görür. Elinden gelen hizmetleri de oralara götürür. Köy hizmetlerinde köylülerden alınan akar yakıt parasını kaldırır. 1971 yılında Sağlık Bakanlığı’na getirilir. 1935 yılında özel idare tarafından yapılan 50 yataklı Tokat devlet Hastanesi zamanla geliştirilerek 1956’da 180 yataklı olur. Ayrıca ek bina yapılmasını da sağlayarak 250 yatağa çıkarır. İlçelerden Zile, Niksar, Erbaa’ya 10’ar yataklı sağlık birimleri kurdurur.

            1973’te altı yıllığına Tokat Senatörü seçilir. Tokat’ın sorunları ile ilgilenir. 1980 yılı sonunda siyasetten tamamen ayrılır. 1980 – 1990 yılları arasında kamu görevlerinde çalışır.

            Dr. Cevdet Aykan bunları anlattıktan sonra “hayatın her alanında her ilişkisinde iyilik amacıyla ve severek elimden geleni yaptım. Hepinize iyi kader diliyorum ve hepinize teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.  Doksan yaşına rağmen bir saati aşan konuşmasını istese daha da sürdürebilirdi. Enerjisine hayran kaldık. Eşi Betül Hanımefendi’nin ikazına riayet ederek bitirdi. O anda her başarılı erkeğin yanında bir kadının olduğunu düşündüm.

            Daha sonra sözü Sayın valimiz Cevdet Can alarak çalışmalarını takdir ettiğini ve bizlere örnek olduğunu, bu onuru hak ettiğini, hayatını öğrenecek gençlere ilham verdiğini söyledi.

 

            Sayın Dr. Cevdet Aykan’ın hizmetleri için teşekkürlerimi sunarken görevini yapmış olmanın mutluluğunu yaşadığını düşünüyorum. Saygılarımla.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat